Цей день в історії:
У 1755 році у столиці Португалії сталася жахлива трагедія – місто Лісабон повністю зруйновано землетрусом.
З ітервалом в 40 хвилин два підземних поштовхи зруйнували столицю Португалії Ліссабон. На місто, охоплене пожежею, налетіла хвиля цунамі, котрі зруйнували близько 9 тисяч будівель і привели до загибелів від 30 до 50 тисяч чоловік.
1851 року в Росії між містами Санкт-Петербург і Москва по залізниці, довжиною більше 600 кілометрів, пройшов перший поїзд.
У 1918-му — «Листопадовий чин» у Львові. Українці взяли владу в місті, невдовзі було проголошено ЗУНР.
1927-й рік – через 19 років після випуску першої машини Model T компанія Ford Motor почала випуск нової моделі автомобіля – Model A.
Автомобіль мав трилітровй чотирициліндровий двигун, потужністю 40 кінських сил. Його випуск припинився у 1932 році і за цей час було продано близько 5 мільйонім машин по ціні 460 доларів за штуку.
1944-го у Кремлі вручений перший орден «Мати-героїня»
1950-й рік — у НБА вперше виступив темношкірий баскетболіст (Чарльз Купер).
В 1955 році в СРСР дозволені аборти.
У Великобританії для медичного аборту потрібні висновки двох лікарів про його необхідність. У квітні 1992 після 15 невдалих спроб змінити закон 1967 року, парламент ухвалив рішення про зниження тимчасового обмеження на аборти до 24 тижнів. У Росії ж медичний аборт проводиться терміном до 12 тижнів за бажанням жінки, а пізніше — лише за рішенням лікарів. 22 січня 2007 року у Вашингтоні пройшов «Марш життя» на підтримку заборони абортів. Аборт заборонений більшістю світових релігій — християнством, ісламом, іудаїзмом, буддизмом тощо. Вважається смертним гріхом, вбивством.
1952-й над атолом Еніветок, що входить до тихоокеанських Маршалових островів, США підірвали першу в світі водневу бомбу.
Теромоядерний пристрій з кодовою назвою “Майк”, теоретичну розробку котрого здійснили Едвард Теллер і Станіслав Улам, важив 82 тони, а його потужність складала 10.4 мегатони (разів у 500 більше, ніж бомба, скинута на Хіросіму). За хвилину гриб вибуху досягнув висоти близько 35 кілометрів, а за годину став до 90 кілометрів у діаметрі. Опонентом створення водневої бомби свого часу виступив Роберт Оппенгеймер, один з “батьків” атомної бомби, котрий вважав, що створення подібної зброї лише прискорить гонку озброєння. Наступного року випробування термоядерної бомби провів СРСР, а до кінця 1970-х років вже сім країн мали власні водневі бомби.
У 1996 році в Катарі почав роботу перший незалежний арабський інформаційний канал “Аль-Джазіра”, котрий веде супутникову телетрансляцію на країни Перської затоки, Близький Схід, Північну Африку і країни Європи.
В цей день народилися:
У 1636-му — Буало Нікола, французький поет, теоретик класицизму.
Спочатку вивчав право та богослов’я, але згодом виключно почав займатися вишуканою словесністю. На цьому поприщі він досить рано став відомим завдяки своїм «Сатирам». Людовик XIV призначив його своїм придворним історіографом. Король зберіг свою довіру не дивлячись на сміливість сатир Буало.
1755-го — Канова Антоніо, італійський скульптор, представник класицизму.
У 1909 році — Феола Вісенте, бразильський футбольний тренер, чемпіон світу (1958 рік).
1871-й рік — Стівен Крейн, американський прозаїк, журналіст, письменник (Червона відзнака доблесті, Меггі: дівчина з вулиці, Відкритий човен).
Представник імпресіонізму, основоположник верлібра в американській поезії. Зробив великий вплив на англомовну культуру.
Повісті «Шлюпка у відкритому морі» і «Блакитний готель» вважаються кращими американськими повістями всіх часів. Роман «Червоний знак доблесті» й до сьогодні перевидається мільйонними тиражами і перекладений всіма основними мовами світу.
В 1972 році народилася Макарті Дженні, американська модель (зірка Playboy-1994), актриса. (Рятувальники Малібу, Крила, Крик 3, Спасибі небесам).