Український режисер Олег Сенцов вже протягом ста днів голодує в російській колонії. Головні факти про кримінальне переслідування Сенцова в РФ.
У вівторок, 21 серпня, минає 100-й день голодування Олега Сенцова в російській колонії. Попри критичне погіршення стану здоров’я, він не відмовляється від своїх вимог, оголошених 14 травня 2018 року – звільнення українських політв’язнів, утримуваних Росією. DW нагадує про найважливіші факти з біографії Сенцова, його переслідування та засудження Росією, розпочате голодування та заклики звільнити режисера, які лунають з боку світової спільноти.
Чим займався Олег Сенцов до арешту
42-річний режисер Олег Сенцов родом із Сімферополя. Він зняв у 2011 році фільм “Гамер”, який привернув до себе увагу і отримав кілька премій на міжнародних кінофестивалях. У картині за участю непрофесійних акторів розповідається історія професійного кіберспортсмена, звідси і її назва (у перекладі з англійської gamer – “гравець”). Успіх першого фільму допоміг привернути увагу до його нового проекту, фільму “Носоріг” про дітей 90-х років.
Але незабаром почалися протести на Майдані, які змусили Сенцова відкласти роботу над картиною. Він був одним з активістів “Автомайдану”, а після того, як українські військові частини в Криму в лютому 2014 року були заблоковані російськими військовими, він допомагав українським військовослужбовцям – привозив їм їжу.
У яких злочинах звинуватили Сенцова?
Співробітники ФСБ РФ в травні 2014 за підозрою в тероризмі затримали Олега Сенцова разом з трьома іншими особами. За версією ФСБ, основною метою всіх чотирьох було вчинення диверсійно-терористичних актів в Сімферополі, Севастополі та Ялті. Сенцов, як стверджувало слідство, очолював диверсійну групу з семи осіб (ще четверо досі перебувають у розшуку), близьку до націоналістичного українського руху “Правий сектор”. Конкретно йшлося про два нічних підпали – дверей офісу “Єдиної Росії” і громадської організації “Російська громада Криму”. Крім того, Сенцова звинуватили в підготовці і координації запланованих вибухів пам’ятника Леніну і меморіалу “Вічний вогонь”. У цій справі раніше також були затримані кримчани Геннадій Афанасьєв і Олексій Чирній. До моменту початку слідства у справі Сенцова і активіста Олександра Кольченка, заарештованого 16 травня, Афанасьєв і Чирній погодилися співпрацювати зі слідством, постали перед судом і вже отримали по сім років в’язниці.
На чому будувалось обвинувачення
Докази провини Олега Сенцова будуються на свідченнях проти режисера, які дали раніше засуджені Чирній і Афанасьєв. Останні були спіймані на місці злочину під час підпалу дверей. До арешту Сенцов був знайомий тільки з Афанасьєвим. Пізніше Афанасьєв відмовився від своїх свідчень. Під час підпалів не було завдано великої матеріальної шкоди. Попри це, Чирній і Афанасьєв, які визнали свою провину, отримали по сім років колонії суворого режиму. При цьому вони уклали угоду зі слідством, а суди над ними пройшли в особливому порядку. Вирок: 20 років колонії суворого режиму
25 серпня 2015 Північно-Кавказький військовий окружний суд в Ростові-на-Дону засудив Олега Сенцова до 20 років позбавлення волі з відбуванням покарання в колонії суворого режиму. Кольченко отримав десять років в’язниці. Верховний суд РФ обидва вироки залишив в силі. На початку 2016 року Сенцова етапували до Якутії, а звідти – в колонію Лабитнангі в Ямало-Ненецькому автономному окрузі.