Цей день в історії:
- У 1855 році союзні війська захопили Севастополь після капітуляції Росії у Кримській війні.
Кримська війна завершилася облогою Севастополя (1854-1855 рр.), яку військо під керівництвом російського адмірала князя Меншикова намагався безуспішно пробити. Багато захисників міста були моряками. Військовий інженер Едуард Тотлебен, керував відновленням зруйнованих ворожим вогнем укріплень.
Переживши зиму, до якої вони були погано підготовлені, союзники кинулися в морську атаку і увійшли в Азовське море, на схід від Криму. У червні французи безуспішно атакували редути, також штурм Великого Редана британськими силами (під командуванням генерала Сімпсона) обернувся поразкою. Після останньої і марної російської спроби звільнення Севастополя, яка відбулася після повторного британського штурму Редана, французи маршала Пеліссьє захопили Малахів курган. Поразка російських військ стала тепер вже невідворотною.
- У 1943 році — закінчився героїчний бій біля села Загорів між загонами УПА з німцями та власівцями.
Бій відбувся 8—11 вересня 1943 року між загонами Української повстанської армії та німецькими окупантами, які значно переважали. 44 молодих бійців УПА тримали бій проти понад 1500 бійців німецьких військ дві з половиною доби, маючи один міномет та чотири кулемети. Територія Загорівського монастиря, на якому розташувалися бійці УПА, була стратегічним місцем, де перетиналися шляхи УПА з сусідніх областей.
- Того ж дня, у 1943 році — створено державний український хор імені Г. Верьовки.
Організатором і першим керівником колективу був Григорій Верьовка, котрий очолив його разом зі своєю дружиною Елеонорою Скрипчинською. До першого складу хору увійшли 134 виконавці: 84 хористи, 34 артисти оркестру, 16 артистів балету. Від 1944-го колектив базується в Києві.
На честь засновника колективу його ім’я присвоєно хору 1965 року. Того ж року колектив очолив Анатолій Авдієвський. З 1965 року хору надано звання заслужений, з 1974 — академічний, у 1997-му надано статус національного.
- У 1946 році — здійснено першу вдалу розмову мобільним телефоном.
Українець доктор технічних наук Григорій Ілліч Бабат ще у 1943 році запропонував ідею мобільного телефону.
З середини 1980-х років стільниковий зв’язок — найпоширеніший серед усіх видів мобільного зв’язку, тому зазвичай мобільним телефоном називають стільниковий телефон, хоча мобільними, крім стільникових, є також супутникові телефони, радіотелефони і апарати магістрального зв’язку.
Перший дзвінок з апарату стільникового зв’язку було зроблено його конструктором Мартіном Купером, що народився в 1928 році в Чикаго, США, в сім’ї єврейських емігрантів з України, які жили раніше в містечку під Києвом.
- 1973 – прихід до влади Піночета в Чілі.
Августо Хосе Рамон Піночет Уґарте – диктатор, головнокомандувач Збройних сил Чілі (до 1984 року), пожиттєвий сенатор Чилійського парламенту. Його правління має багато прихильників серед правих, у першу чергу через створення в Чилі під час військового режиму вільної ринкової економіки, інтегрованої в світову економіку, і сильну присутність приватного сектора. Ця зміна в економічній моделі призвела до швидкого макроекономічного зростання, яка перетворила Чилі на одну з країн з найбільшим економічним бумом і найвищим рівнем людського розвитку в Латинській Америці.
- 11 вересня 2001 року у США стався терористичний акт (також відомий як 9/11) — серія скоординованих терористичних атак ісламістської організації “Аль-Каїда”, яка була здійснена на території США за допомогою пілотованих літаків. В результаті жахливого нападу загинуло 2 996 чоловік, більше 6 000 осіб отримали поранення. Таким чином, теракт став найбільшим в історії за кількістю жертв, інфраструктура США зазнала збитків на суму не менше 10 млрд доларів США.
В цей день народилися:
- У 1864 році народився Грабовський Павло Арсенович — український поет, лірик, публіцист, перекладач, яскравий представник української інтелігенції, яка в умовах самодержавної Російської Імперії вела боротьбу за національну свободу України, тісно пов’язану з рухом за соціальне визволення.
Створив привабливий образ ліричного героя — борця за утвердження справедливого суспільно-політичного ладу. Автор перекладів світової поезії. Батько Бориса Грабовського.
- У 1965 році народився Moby, Річард Мелвіл Гол, американський співак, музикант, композитор. Працює в різних жанрах — від електронної музики до поп-музики, року й панку.Запозичене ім’я з твору “Мобі Дік” американського письменника Германа Мелвілла, який є його далеким родичем.На концертах Мобі часто супроводжує його рок-гурт.