12 жовтня відзначається Всесвітній день захисту зору.
Цей день в історії:
У 1612 році армія Речі Посполитої спільно з козацькими загонами захопила Москву.
У 1863 році в Женеві утворено Міжнародний Червоний Хрест – гуманітарний рух, в якому беруть участь близько 97 мільйонів добровольців у всьому світі. Метою діяльності руху є захист людського життя та здоров’я, запобігання людським стражданням та їх полегшення, незалежно від раси, релігійних та політичних поглядів.
У 1893 році в газеті “San Francisco Morning Call” опубліковано перше оповідання 17-річного Джона Гріффіта (Джек Лондон) “Тайфун біля берегів Японії”.
1918-го року гетьман України Павло Скоропадський узаконив автокефалію Української Православної Церкви (УАПЦ).
1920-го року у Ризі було підписано Договор про перемир’я та прелімінарні умови миру, за яким припинялися бойові дії, визначалася лінія кордону в Україні: Сарни-Рівне-Радивілів-р. Збруч. Польська республіка зобов’язалася припинити підтримку збройних формувань УНР і Добровольчої армії. Східна Галичина, Західна Волинь, Холмщина, Західне Полісся і Підляшшя залишалися за Польською республікою.
Цього дня 1939 року Народні Збори Західної України під тиском більшовиків ухвалили декларації, спрямовані на входження краю до складу УРСР.
1947 року у західних областях Української РСР розпочалася наймасовіша за повоєнний період депортація українців.
У 1956-му році було створено Міжнародне агенство з атомної енергії (МАГАТЕ).
1964-й рік – у СРСР запущено перший у світі багатомісний космічний корабель “Восход-1”.
Цей дводенний політ був також першим, коли космонавти перебували під час польоту без скафандрів.
У 1968 році в Мехіко відкрились XIX літні Олімпійські ігри, найбільшу кількість нагород на котрих отримала збірна США (45 золотих, 28 срібних і 34 бронзових медалей).
На цих іграх американський спортсмен Річард Фосберн вперше продемонстрував новий стиль стрибків у висоту (“стрибок Фосбері”), котрий дозволив йому завоювати олімпійське золото.
У 1965 році на урочистій церемонії у Букінгемському палаці члени гурту The Beatles стали кавалерами Ордену Британської імперії.
1971-го року в Нью-Йорку на Бродвеї у театрі Марка Хеллінджера відбулась прем’єра рок-опери Тіма Райса і Ендрю Ллойда Вебера “Іісус Христос – суперзірка”.
Ще до першого спектаклю було продано 2.5 мільйони платівок із записами опери, а дві композиції (“Я не знаю як любити його” у виконанні Гелен Редді і “Іісус Христос – суперзірка” Мюррея Хеда) стали хітами. Опера, попри неоднозначні відгуки глядачів і преси, була зіграна на Бродвеї 720 разів.
У 1984 році на екрани США вийшов суперпопулярний блокбастер “Термінатор”, із нинішнім губернатором Каліфорнії Арнольдом Шварценеггером у головній ролі.
1992-го року починаючи з 23-ї години було припинено функціонування рубля у грошовому обігові на території України.
Єдиним законним засобом платежу став український карбованець, якого в готівковому обігу представляв купон Національного банку України.
12 жовтня народилися:
1350-й рік – Дмитро Донський, князь Володимирський і Московський, переможець татар у Куликовській битві.
У 1935-му – Лучано Паваротті, італійський оперний співак (тенор).
У 77-му році народився Олександр Береш, український гімнаст, віце-чемпіон Олімпійських ігор (2000 рік) . У 2007 році трагічно загинув.