У цей день в Україні святкують Щедрий вечір. У народі його також називають Старим Новим Роком. За церковним календарем — 13 січня відзначається День святої Маланії.
На Щедрий вечір традиційно українські господині готують багату, тобто щедру кутю: з маком, водою і медом. Додавали також вершкове масло, різні горіхи та солодкі доповнення. Крім того, на стіл клали вареники, домашні ковбаси та буженину, пекли м’ясні пироги. Всі страви були ситними, жирними, солодкими чи пряними.
День святої Маланії, як і багато інших українських свят — має коріння ще з дохристиянських часів. На “Маланки” хлопці перевдягаються у жіночий одяг (образ Маланки), а дівчата навпаки — у чоловічий (образ Василя). Співають пісень, жартують, танцюють та влаштовують цілі спектаклі. У спектаклі також беруть участь такі персонажі, як: дід, баба, коза, циганка, чорт. Що дуже схоже на дійових осіб під час Коляди. Ходять всі гуртом по хатах, щедрують, частуються у господарів смаколиками.
Цей день в історії відзначився цікавими, величними та сумними подіями. Про деякі з них читайте далі:
1681 – У Бахчисараї підписано договір, який завершив Московсько-турецьку війну. Згідно з Бахчисарайською угодою, Османська імперія визнала Україну за Московією.
1854 – Фаас Ентоні з Філадельфії запатентував новий музичний інструмент – акордеон.
1928 – У трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах.
1942 – Почалося примусове вивезення населення України в Німеччину (Ґастарбайтери).
1991 – У Литовській столиці Вільнюсі відбулись криваві сутички між підрозділами радянської армії і місцевим населенням, спровоковані Кремлем, що намагався запобігти виходу республіки з СРСР.
1993 – У Парижі представники 130 країн підписали «Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї і її знищення».
2015 – Теракт під Волновахою у ході російської збройної агресії проти України.
13 січня народилися:
1827 – Микола Бекетов, один з основоположників фізичної хімііі та хімічної динаміки, заклав основи принципу Алюмінотермія.
1864 – Він Вільгельм, австрійський фізик, лауреат Нобелівської премії за дослідження явищ випромінювання і поглинання абсолютно чорним тілом (закони Віна).
1877 – Левко Мацієвич, український інженер-конструктор, винахідник, політичний діяч; перший український авіатор.
1894 – Євген Онацький, провідний діяч Організації Українських Націоналістів, громадський діяч, журналіст і науковець.
1977 – Орландо Блум, англійський актор. Отримав популярність завдяки ролям у кінотрилогії «Володар кілець», пригодницькому фільмі «Пірати Карибського моря».