У цей день випустили нову іграшку – літаючу тарілку, запатентували аккордеон, усі Великобританські комп’ютери паралізував містичний вірус, а в американських будинках встановили перші експериментальні телевізори.
Сьогодні – Щедрий вечір.
Святкування походить від стародавнього, ймовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем – це також день преподобної Меланії. У народній традиції обидва свята об’єдналися в Щедрий вечір, або свято Меланки Звечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. За давньою традицією, новорічні обходи маланкарів, як і різдвяних колядників, відбуваються після заходу Сонця, тобто тоді, коли володарює усяка нечиста сила. Дівчата-підлітки поодинці чи гуртом оббігають сусідів, щоб защедрувати.
1810 рік – у Петербурзі урочисто відкрита Державна рада – вища закононарадча установа царської Росії, створена за проектом Михайла Сперанського.
1819-й – встановлення казенного продажу алкогольного питва у Росії.
Царський режим пішов на такий крок в умовах гострого бюджетного дефіциту та масових зловживань відкупників. Вино відтоді заготовляли на казенних і приватних заводах, але останні були зобов’язані продавати казні всю продукцію (за винятком 10% на усушку і витік) за ціною, визначеною на торгах. Скарбниця продавала спиртне у спеціальних винних магазинах. Успіх перевершив усі очікування, і частка державних доходів від продажу алкогольних напоїв виросла з 16% у 1819 році до 21% в 1826-му.
У 1854 році американець Фаас Ентоні з Філадельфії запатентував новий музичний інструмент – аккордеон.
1928 рік – у трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) компанії RCA і General Electric встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах.
1953-й – у Радянському Союзі почалися арешти у так званій “справі лікарів”.
У газетах “Правда” та “Известия” було опубліковане повідомлення ТАРС про розкриття “змови кремлівськіх лікарів, винних у смерті вищих керівників КПРС, радянського уряду та збройних сил”. Дев’ятьох провідних медиків, більшість із яких були євреями, звинувачували у вбивстві секретаря ЦК Андрія Жданова та начальника ГПУ Радянської армії Олександра Щербакова. Через три місяці, уже після смерті Сталіна, “справу лікарів” було оголошено фальсифікацією, а з підозрюваних, двоє з яких померло під час слідства, знято обвинувачення.
1957 року американська фірма Wham-O Company випустила на ринок нову іграшку, створену Уолтером Моррісоном, – літаючу тарілку.
1989-й – у всій Великій Британії комп’ютери вперше були паралізовані вірусом “Friday the 13th” (“П’ятниця, 13-ті”), відомим також під назвою “erusalem” який періодично активізується в дні, коли 13 число припадає на п’ятницю.
В 2000-му Білл Гейтс заявив про свою відставку з поста глави компанії “Microsoft”.
13 січня народилися:
У 1864 році народився Він Вільгельм, австрійський фізик, лауреат Нобелівської премії 1911 року за дослідження явищ випромінювання і поглинання абсолютно чорним тілом (закони Віна).
1877-го — Левко Мацієвич , український інженер-конструктор.
Автор багатьох проектів кораблів, підводних човнів, протимінних заслонів тощо, перший український авіатор.
У 1969 році – Стівен Хендрі, шотландський спортсмен-більярдист, семиразовий чемпіон світу зі снукеру.
Його визнають найкращим гравцем у снукер всіх часів, а в Шотландії Хендрі двічі був названий “спортсменом року”. У 1994-му королева нагородила його орденом Британської імперії.
1977 року народився Орландо Блум, англійський кіноактор.
Здобув популярність завдяки ролям у кінотрилогіях “Володар перснів” та “Пірати Карибського моря”. Також – “Царство небесне”, “Троя”.