1015 – у Берестові під Києвом помер Володимир Великий, великий князь Київський з 980 р., який у 988 р. хрестив Русь
1077 – разом із польськими військами у Київ повернувся князь Ізяслав Ярославович – старший син покійного Ярослава Мудрого – і вже втретє зайняв великокняжий престол.
Його конкурентами були молодші брати, зокрема, другий син Ярослава – Святослав – княжив у Чернігові, а молодший – Всеволод – у Переяславі
1205 – Папа Римський Інокентій III заявив, що євреї приречені на вічне рабство і підкорення через те, що розіп’яли Ісуса
1228 – через два роки по смерті засновник ордена францисканців Франциск Асизький зарахований до лику святих Папою Римським Григорієм IX
1410 – у Грюнвальдській битві під час “Великої війни” 100-тисячні литовсько-українсько-польські війська за участю майже 30 тисяч татар та 4 тисяч чехів розгромили армію Тевтонського ордену (близько 85 тисяч вояків).
Ця поразка підірвала військову могутність тевтонців, припинила їх експансію на Схід і поклала початок занепаду Тевтонського ордену
Грюнвальдська битва |
1567 – шотландська королева Марія Стюарт здалася бунтівній шотландській знаті
1606 – народився Рембрандт Харменс ван Рейн, видатний голландський художник
Рембранд і його дружина Саскія на картині “Блудний син у таверні” |
1669 – завершилося найбільше виверження вулкану Етна на Сицилії, що тривало понад чотири місяці, протягом яких із надр вулкана витекло 830 мільйонів кубометрів лави.
У попередній період в історичних хроніках було зареєстровано 71 виверження Етни, після того Етна оживала ще майже сорок разів (з них десять – у ХХ ст.)
1795 – “Марсельєза” офіційно стала гімном Франції
1876 – на конференції у Філадельфії ухвалено рішення про розпуск I Інтернаціоналу
1892 – народилася Мілена Рудницька, українська журналістка, письменниця, громадсько-політична діячка, педагог.
Одна з ідеологів українського жіночого руху на Західній Україні та його провідних діячок у 1920-1930-х pp. Голова центральної управи Союзу українок у Львові, Українського жіночого конгресу в Станіславові, Світового союзу українок, політичної жіночої організації “Дружина княгині Ольги”; редактор двотижневика “Жінка” (1935-1939); учасниця і репрезентантка українського жіноцтва на міжнародних жіночих з’їздах.
Мілена Рудницька |
Активна діячка УНДО, посол до польського сейму (1928-1935). Як делегатка Української парламентарної репрезентації захищала в Лізі націй українські петиції, зокрема в справах пацифікації і голоду в Радянській Україні
1907 – народився Степан (Стефан) Попель, український та американський шахіст.
Один із найсильніших українських гравців у міжвоєнний період: чемпіон Львова 1929 р., чемпіон Галичини у 1928, 1942 рр. Після ІІ Світової війни, емігрувавши, відзначався і за кордоном: чемпіон Парижа у 1951, 1953, 1954 рр., багаторазовий чемпіон штатів Мічиган і Північна Дакота. Один із провідних шахістів української діаспори у США.
Саме його ім’я й документи після виїзду Попеля до США взяв Степан Бандера, аби переховуватися в Німеччині
1916 – американський інженер Уїльям Боїнг заснував компанію “Пасифік аеро продактс”, яка через кілька місяців змінила назву на “Боїнг ейрплейн”
1917 – кадети вийшли з Тимчасового уряду Росії через наміри лівих міністрів визнати автономію України
1917 – народився Джордж Роберт Конквест, британський історик, письменник, дипломат.
Один із найвідоміших авторів публікацій з історії Радянського Союзу, зокрема періоду сталінських репресій та Голодомору 1932-1933 рр. (“Жнива скорботи” 1986 р.)
1919 – народилася Айріс Мердок, англійська письменниця і філософ, уродженка Ірландії
1919 – протесту диктатора ЗОУНР Євгена Петрушевича вищій раді Паризької мирної конференції з приводу її рішення дозволити полякам окупувати Східну Галичину
1919 – у Переяславі отаман Зелений (Данило Терпило) урочисто, в присутності місцевого люду та свого війська, скасував Переяславську угоду 1654 р. про “воз’єднання” з Московією.
У цей час сили Зеленого – І Повстанський кіш, що співпрацював із Директорією, – вимірювались близько 30 тисячами козаків і старшин
1920 – засновано факультет соціального виховання Київського інституту народної освіти (тепер – Національний педагогічний університет ім. Драгоманова)
1923 – утворення в СРСР державної авіакомпанії “Аерофлот”.
Відкрилася перша в Радянському Союзі регулярна повітряна лінія за маршрутом Москва-Нижній Новгород
1925 – із цього дня територія УСРР, не враховуючи Молдавської АСРР, розподілялася на 41 округ: Артемівський, Білоцерківський, Бердичівський, Вінницький, Катеринославський, Житомирський, Запорізький, Зінов’євський, Ізюмський, Кам’янецький, Київський, Конотопський, Криворізький, Лубенський, Луганський, Маріупольський, Мелітопольський, Могилівський, Миколаївський, Ніжинський, Новгород-Сіверський, Одеський, Павлоградський, Первомайський, Полтавський, Прилуцький, Проскурівський, Роменський, Сталінський, Старобільський, Сумський, Тульчинський, Уманський, Харківський, Херсонський, Черкаський, Чернігівський, Шепетівський
1930 – народився Жак Деррида, французький філософ і теоретик літератури
1933 – Італія, Німеччина, Англія і Франція уклали Пакт чотирьох про погоджені дії із загальних міжнародних питань
1933 – почав роботу Свердловський машинобудівний завод (“Уралмаш”)
1934 – у нацистській Німеччині заборонені англійські газети
1941 – під натиском німців радянські війська залишили районні центри Уланів Вінницької області; Потіївка Житомирської області; Рокитне Київської області
1944 – Гринвіцька обсерваторія зруйнована внаслідок бомбардування німцями
1952 – у США заборонений радянський журнал “Америка” та радянські інформаційні бюлетені
1959 – на екрани США вийшов фільм “Деякі люблять гарячіше” (Some Like It Hot) за участю Мерилін Монро. У радянському прокаті він ішов під назвою “У джазі тільки дівчата”
1964 – сесія Верховної Ради СРСР звільнила Леоніда Брежнєва від обов’язків голови президії Верховної Ради у зв’язку із завантаженістю роботою в апараті ЦК КПРС.
Головою президії Верховної Ради СРСР обраний Анастас Мікоян – член іще сталінської команди, який згодом активно підтримав Микиту Хрущова у „розвінчуванні культу Сталіна”
1964 – Верховна Рада СРСР прийняла закон “Про пенсії і допомогу членам колгоспів”.
У зв’язку з “підвищенням добробуту” населення і з метою дедалі повнішого задоволення його потреб держава запроваджувала у колгоспах пенсії “по старості, по інвалідності, в зв’язку з втратою годувальника і допомоги для жінок-членів колгоспів по вагітності і родах”, розміри якої залежали від продуктивності праці колгоспників”
1965 – Конгрес США ухвалив закон, який вимагає друкувати на сигаретних пачках попередження про шкідливість паління для здоров’я
1970 – у фіналі першого чемпіонату світу з футболу серед жінок збірна Данії завдала поразки італійкам з рахунком 2:0
1974 – національна гвардія Кіпру під керівництвом грецьких офіцерів здійснила державний переворот. Президентський палац був зруйнований дощенту, а сам президент архієпископ Макаріос дивом вижив і втік у Лондон.
Через п’ять днів на Кіпр висадилися турецькі війська під приводом захисту кіпріотів-турків
1975 – запуском космічних кораблів “Союз-19” і “Аполлон-18” почався спільний радянсько-американський проект “Союз” – “Аполлон”.
Через два дні кораблі зістикувалися один з одним
1977 – у Москві “на гарячому”, під час передачі інформації своєму зв’язковому, російському шпигуну Тригону, затримана віце-консул посольства США Марта Петерсон (ця справа відома за фільмом “ТАРС уповноважений заявити”)
1989 – у місті Сухумі Абхазької АРСР відбулися збройні сутички на міжнаціональному ґрунті.
Приводом для них стали розбіжності між абхазьким і грузинським населенням у зв’язку з організацією в Сухумі філії Тбіліського державного університету. При зіткненні в хід пішли каміння, палиці, холодна і вогнепальна зброя. 11 людей загинули, 127 госпіталізували.
1990 – президія Верховної Ради СРСР видала указ про оголошення надзвичайного стану на території Нагірно-Карабахської автономної області
1990 – указ президента СРСР про формальне припинення контролю КПРС над засобами масової інформації
1991 – у Великій Британії заборонена реклама сигарет без напису “Куріння вбиває”
1997 – Верховна Рада України ратифікувала Європейську хартію місцевого самоврядування