ДЕНЬ 508 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ – DAY 508 RUSSIAN AGRESSION
16 липня в Україні святкують День прийняття Декларації про суверенітет, День бухгалтера, День працівників металургійної та гірничодобувної промисловості.
У Грузії – Гергетоба або День духовної любові, у Франції – День пам’яті жертв Голокосту, в Японії – День моря.
Ще сьогодні – Міжнародний день змій; 1054 року стався остаточний розкол християнської церкви – на римо-католицьку і православну; 1790 року Конгрес США ухвалив виділити спеціальну територію для будівництва нової столиці країни – Вашингтона;
Католицька церква – День Пресвятої Діви Марії з гори Кармель.
Православна церква – Мокій і Марк, Стожари.
Декларація про державний суверенітет
Декларація про державний суверенітет – один із найважливіших документів в історії державності України.
Сьогодні ми відзначаємо цей день в умовах повномасштабної війни, коли українці змушені боронити власний суверенітет і територіальну цілісність, боротися за свободу і незалежність.
16 липня 1990 року вважається “кануном” української незалежності. Декларація про державний суверенітет була головним підготовчим актом до проголошення незалежності.
Саме в цей період на території Радянського Союзу відбувався парад суверенітетів, коли республіки одна за одною заявляли про вихід із СРСР.
За декларацію про державний суверенітет проголосували 355 депутатів, проти – 4.
День бухгалтера
Щорічно 16 липня в Україні відзначають День бухгалтера, який з 2018 року має нову назву – День бухгалтера та аудитора. Дата свята була обрана у зв’язку з ухваленням 16 липня 1999 року Закону України № 996-XIV “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність”.
Відповідно до Закону, метою ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності є надання користувачам для схвалення рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.
З огляду на значний внесок працівників бухгалтерських служб та аудиторів у розвиток фінансово-господарської діяльності підприємств, установ і організацій, зростання національної економіки, Указом Президента України №662/2004 від 18 червня 2004 року День бухгалтера було офіційно засновано, і дата його святкування встановлена на 16 липня. А Указом Президента №103/2018 від 20 квітня 2018 року про внесення змін до цього документа свято стало іменуватися – День бухгалтера та аудитора.
Офіційне затвердження свята дало змогу підняти престиж професії, а отже, змусило представників державної влади по-новому поглянути на фахівців-бухгалтерів. Разом із тим, це дало змогу усвідомити, що бухгалтерській облік – це не лише податкова звітність, а й основа для прийняття управлінських рішень.
Ще цього дня:
1909 – Засновано компанію “Audi”;
1912 – У Києві відбулося урочисте відкриття Бессарабського критого ринку;
1917 – Ухвалено II Універсал Української Центральної Ради;
1938 – Архієпископське послання Собору єпископів Автокефальної православної церкви в Польській республіці (майже повністю вилучене поліцією), душпастирський лист Андрія (Шептицького) через знищення понад 100 православних церков Підляшшя і Холмщини;
1938 – Біля Ваймара в Третьому Рейху нацисти відкрили концтабір Бухенвальд;
1945 – США підірвали першу у світі атомну бомбу на випробуваннях “Трініті”;
1951 – Опубліковано повість Дж. Селінджера “Ловець у житі”.
1965 – Відкрито тунель під Монбланом, що зв’язав транспортним сполученням Францію та Італію;
1990 – Верховна Рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України;
2010 – В Одесі відбулося відкриття Першого Одеського міжнародного кінофестивалю;
2010 – Акція “Прапор – на вершину!” – присвячена 20-річчю прийняття Декларації про державний суверенітет України;
2019 – Набрав чинності Закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.
Церковне свято
Мокій і Марк, яких вшановують цього дня, жили за часів імператора Максиміана і були вірними християнами. Під час гонінь язичники їх схопили і намагалися змусити поклонятися ідолам. Існує переказ, що коли святих вели до жертовника, перед ними та їхніми стражниками вийшла маленька дитина і стала заважати йти. За це язичники жорстоко побили невинне дитя. Мокій і Марк, які побачили це, ще більше зміцнилися в рішенні не поклонятися ідолам. За це їх стратили, обезголовивши мечем.
Ще одна назва цього свята – Стожари. Так люди іменували скупчення Плеяди в сузір’ї Тельця. Його поява на небі віщувала мисливцям удачу; якщо ж його видно не було – до лісу не варто було й вирушати, все одно повернешся ні з чим.
Іменини: Анатолій, Василь, Георгій, Герасим, Іван, Костянтин, Марк, Михайло, Пилип, Фома.