Як Київ «продає на органи» свої «легені». Закінчення

337

Закінчення. Початок – тут і тут.

 

10 липня депутати Київської міської ради внесли зміни до рішення «Про введення мораторію (заборони) на суцільну вирубку зелених насаджень у межах об’єктів природно-заповідного фонду та в лісах міста Києва». Мер підписав її 25 липня, і відтоді проводити суцільні рубки усіх видів (включно з санітарними) у столичних лісах офіційно заборонено. Михайло Явний, директор Дарницького лісопаркового господарства, запевняє, що його господарство зразково-показове. Юрій Дубів, головний лісничий КП «Дарницьке ЛПГ», готовий усе пояснити: «Чому буріють дерева? Причин може бути багато: кліматичні, ураження насаджень короїдом, грибком – це проблеми не лише України. Чому їх не рубають? Існує визначена процедура проведення обстежень, і в подальшому намічаються якісь конкретні заходи. Якщо площа такої ділянки більше 0,1 га, тоді призначається суцільна рубка. Скликається комісія, яка обстежує і приймає рішення, які заходи оздоровлення потрібно провести. Є правила, які ми зобов’язані виконувати. Ми не можемо робити щось на свій розсуд, лише те, що вимагають для такого випадку санітарні правила. Ми розуміємо реакцію людей, коли міняється пейзаж – нехай хворий, але ліс стояв, а коли утворюються галявини, здається, що сталася якась біда. Але ж це зроблено для того, щоб урятувати іншу частину насаджень, щоб це зараження не поширилося на набагато більшу площу. Я готовий у будь-який час продемонструвати, що у нас ще є більше десяти таких ділянок, де потрібно проводити суцільну рубку. Після проведення цих заходів ми проводимо лісове відновлення, тобто жодна ділянка не залишається незалісненою. Замість цих вирубаних дерев насаджуються нові, щоб не тримати місце мертвих дерев, які не тільки становлять небезпеку поширення хвороби, а й пожежну небезпеку. І оскільки у нас багато людей відвідують ліси, то це також небезпека для людей – ризик падіння тощо. Інформація про заплановані рубки відкрита, вона є і на наших сайтах, і на сайтах органів Держлісагентства, вона називається «Заходи з поліпшення санітарного стану лісів». Інформація про ті ділянки, про які ви говорите, була ще в середині березня. На початку березня проводили обстеження. Ми відкриті для спілкування і радо би взяли участь у цьому, як ви кажете, прес-турі». До слова, на офіційних сайтах КП «Дарницьке ЛПГ» та Державного агентства лісових ресурсів України нам так і не вдалося знайти інформації про заплановані рубки – ніяких мап чи точних даних про координати ділянок. Можливо, вона там і є, просто замаскована інтерфейсом, щоб знайти її міг лише хтось або «в темі», або гіпермотивований. А що стосується заліснення, то під час прес-туру журналісти його бачили: і ділянки, засаджені так густо, що їх треба проріджувати, і ділянки, де намагалися щось садити, але його приживлюваність складає заледве 10 %.

Боротьба з вирубками – це боротьба на чужій території: адже вони рубки формально законні. «Уся справа у Статуті київських ЛПГ (вони однакові і для Дарницького, і для Святошинського, і для Конча-Заспівського), – пояснює Ігор Кирикевич. –  Пункт 4 дозволяє їм робити все, що завгодно у лісі. Наприклад: “4.1. Підприємство створене з метою ведення лісогосподарської діяльності” – ну ось так, або “реалізація в установленому порядку лісової продукції, одержаної в результаті проведення рубок догляду за лісом, санітарних рубок та інших видів лісокористування” – ІНШИХ означає де-факто БУДЬ-ЯКИХ! Ст. 9.1: “Підприємство самостійно здійснює зовнішньоекономічну діяльність, для чого вступає у відносини з іншими підприємствами, організаціями, юридичними, а також фізичними особами іноземних країн”. І так далі. Вони просто керуються цим Статутом часів царя Гороха. Дарницьке ЛПГ чи його директор Явний не якісь монстри – вони просто використовують усі можливості, які дає для проведення рубок та, відповідно, збагачення, цей Статут. А переписати його може лише КМДА, а конкретно – Департамент екології та природних ресурсів при КМДА. Але він цього не робить. Чому? Бо, вочевидь, на паях із порубниками… Та корінь проблеми не в людях із бензопилами у лісопарку, а в урядовцях КМДА, які “не помічають” древнього Статуту взірця 1956 року, який надає право київським ЛПГ “господарювати” у лісопарках, немов у звичайних лісгоспах».

Такі юридичні колізії сприяють збільшенню див Дарницького лісу. Наприклад, у лісі може дивом з’явитися ділянка, де є саме стільки сухих і хворих дерев, щоб виконати  замовлення на кількість кубометрів ділової деревини – і нікого не можна буде притягнути до відповідальності за цей феномен. Постанова Кабміну «Про затвердження Санітарних правил в лісах України» не обмежує максимальну площу суцільної санітарної рубки – вона «визначається фактичними розмірами пошкодженого насадження, де необхідно провести таку рубку». Щоправда, згідно з нею, «під час проведення суцільних санітарних рубок застосовуються технології, які дають змогу максимально зберігати дерева, що не підлягають вирубуванню, підріст, підлісок, трав’яний покрив та ґрунти)», але як це виглядає на практиці, ми розповідали у першій частині цього матеріалу…

Як відомо, будь-яка влада розбещує, а абсолютна влада розбещує абсолютно. Доступ до ресурсу і відсутність морального стрижня (утім, корумповане оточення з часом роз’їсть майже будь-який моральний стрижень – закон розсолу й огірка) є дуже сприятливими передумовами для  того, аби масштаб таких махінацій лише зростав. «Ніхто, крім громадськості і ЗМІ, їх в Україні контролювати не може, – говорить Володимир Борейко. – Поліція цим не займається, а згідно підписаного товаришем паном Гройсманом у кінці грудня 2017 року розпорядження екологічна інспекція не має права перевіряти суб’єкти господарської діяльності. Що це означає? Що вони сюди приїхати не мають права – не лише в Києві, а й по всій Україні. Це національна катастрофа. Раніше була ще екологічна прокуратура, але Порошенко і її закрив 2 роки тому. Запевнення Гройсмана, що він проведе перевірку, – це все брехня. Бо як він проведе перевірку, якщо немає державного органу, який він заблокував? Ми сподівалися, що після цього блефу, коли він 18 липня заявив, що будуть перевіряти, і вже пан Семерак підготував доповнення до цього розпорядження, однак марно. Не хочуть вони повертати повноваження екологічній інспекції».

Володимир Борейко стверджує, що можна озброїтися або рушницею, або бензопилкою і піти в будь-який український ліс – і тебе ніхто не затримає. «Лісгосп контролює лише хабарі та зиски, – запевняє він. – У нас нема контролюючого органу. Якби він був, такого бардаку би не було. Міністерство екології виконує інші функції – за законом воно розробляє державну екологічну політику. Ось воно і розробляє плани, заходи та іншу подібну демагогію… Ми всі розуміємо, що потрібен державний контроль, а державний контроль у нашій країні знищено. Цей бізнес охороняється від вас, від нас, від держави. За цими вирубками стоїть мафія. Якби лісництво займалася цим самотужки, його давно би задушили. Вони такі нахабні тому, що їх кришують».

Активісти вважають, що на рівні Дарницького лісопаркового господарства це можна вирішити дуже просто: провести службове розслідування силами Київзеленбуду та управління екології КМДА. Зі свого боку, вони готові надати відеоматеріали та акт, складений про те, що із 30 дерев на вирубці лише одне було хворе. «Це є порушення і стаття – на жаль, лише у адміністративному кодексі», – говорить Володимир Борейко. На його думку, для припинення знищення Дарницького лісу треба спочатку посадити Михайла Явного, а вже потім нові дерева.

На жаль, Київ не є чимсь особливим у цьому плані – такі процеси відбуваються в Україні по всіх усюдах. Володимир Борейко навів цифри: за 15 років по різних гірських регіонах Західної Європи було вирубано 2 % від загальної і зеленої маси, Центральної Європи (Румунія, Словаччина, Чехія тощо) – 3-4 %. В українській же частині Карпат – 8 %. «І то лише завдяки Закарпатській області, де Москаль дуже мало дає рубати, – говорить Володимир Борейко. – Якщо ж ми візьмемо окремо взяту Чернівецьку область, там 14 %, Івано-Франківську – 12 %. Але всі пишуть, що в Карпатах рубають найбільше, а за даними знімків із космосу найбільше рубають де? Житомирська, Рівненська, Волинська та Київська області. Житомирська область обійшла Карпати у два рази! Київська область (без Києва) на четвертому-п’ятому місці, а сам Київ на дев’ятому. Київ є окремим регіоном згідно з Конституцією (Київська область підкоряється облраді, а його лісопаркові господарства – КМДА), і в тому-то і проблема, що він обігнав цілу Хмельницьку область і трішки поступився Івано-Франківський! Всі рубки на території Києва незаконні. Поясніть мені, як це можливо – тут лише три лісопаркові господарства: Конча-Заспа – 10000 га, Святошинське 12000 га і це десь в районі 30000 га – та це один лісгосп! У Київській області таких лісгоспів штук 8-10».

Доповідь британської неурядової організації Earthsight «Причетні до корупції» (до речі, через кілька днів після його оприлюднення Володимир Гройсман  і доручив перевірити всі лісгоспи України)містить ще більш сумні цифри та кричущі факти: «Наші дані свідчать про те, що сотні державних лісогосподарських підприємств України беруть участь в систематичному, навмисному порушенні широкого кола правил під час лісозаготівлі. Немає нічого більш руйнівного, ніж незаконна «санітарна рубка». Передбачається, що екологічна безпека лісозаготівель в Україні повинна забезпечуватися шляхом ретельного планування того, які дерева можуть бути зрізані щороку, але майже 60 % рубок відбувається за межами цих обмежень, найчастіше у формі «санітарної рубки», яку виправдовують необхідністю запобігання поширенню хвороб. Бувши звинуваченою в тому, що корумповані лісові підприємства зловживали цією лазівкою в масових масштабах, для зрізання здорових дерев, чия рубка в іншому разі не була б дозволена, в тому числі в національних парках та інших охоронних територіях (навіть опромінена зона відчуження Чорнобиля), влада посилила правила в 2016 році. Але проблема зберігається. Дослідження 18 лісозаготівельних ділянок в чотирьох найбільших лісозаготівельних регіонах, проведене на замовлення Earthsight, показало, що від 67 до 78 % рубок є невиправданими і, отже, незаконними».

https://www.youtube.com/watch?v=ds1TmzlZmFc

Колись Київ був зеленим. Але за останні 15 років за офіційними даними у Києві вирубано 1280 га, та екологічні організації наводять іншу цифру: 2300 га, 6 % від загальної площі всіх зелених насаджень. Це можна було б назвати продажем власних легень на органи, але різниця в тому, що покупець ними також дихати не буде. Та в будь-якому разі на відновлення цієї часткової ампутації легень піде не один десяток років – адже дерева ростуть значно повільніше, ніж апетити ділків… Що ж, «коли буде зрубано останнє дерево, коли буде отруєно останню річка, коли буде спіймано останнього птаха – тільки тоді ви зрозумієте, що гроші не можна їсти».

 

 

 

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...