Кирило Куликов: Нинішня влада може існувати лише завдяки війні

102

Про якість роботи силових структур, причини не розкриття гучних резонансних злочинів, реформу правоохоронних органів “Голос-Інфо” говорить з колишнім очільником українського бюро Інтерпол, екс-парламентарем Кирилом Куликовим.

Як за чотири з лишком років змінилася діяльність українського бюро Інтерпол, однією з найсерйозніших структур?

Інтерпол являється лише механізмом організації поліцейського співробітництва, тобто контактами між поліцейськими різних країн. Наскільки я бачу Інтерпол зараз працює абсолютно якісно, а претензії, які можуть виникати (когось видали, когось — ні), вони не до Інтерполу. Це, знаєте, коли хуліган починає ламати поштову скриню, якщо на його адресу прийшла відмова від коханої дівчини. Тому все залежить від ініціаторів розслідування.

Інтерпол займається десятками тисяч справ, включаючи побутові вбивства. Це в принципі нікого не цікавить, їх ловлять і екстрадують щодня. Але цікавлять знакові фігури, такі як Янукович і решта інших. В цьому відношенні — це не проблема Інтерполу, а проблема ініціаторів розшуку, які готували матеріали по розшуку Януковича та його колишньої команди абсолютно неякісно. Інтерпол неодноразово попереджав, що ці матеріали не будуть прийняті генеральним секретаріатом Інтерполу, а потім уже на цьому ряд діячів прокуратури почали просто заробляти.

Ви повернулися б цю свою рідну службу — Інтерпол і за яких умов?

Насправді це не моя рідна служба. Я працював там півтора, може два роки. Все що міг, я зробив. Служба працює достатньо компетентно, а в нинішніх умовах політичного, скажімо так, заробітчанства це, повірте, дуже і дуже складно. Тебе постійно будуть робити крайнім люди, які й гадки не мають, чим безпосередньо займається ця служба і будуть намагатися спихнути на цю службу усі свої недоліки і провали.

А якщо говорити в цілому про всі наші правоохоронні органи, то їх реформа відбулася?

Так, безумовно, реформа відбулася. Правоохоронна система повністю зруйнована. Нова не створена, а стару знищили. Не скажу, що вона була найкращою, але розумієте, різноманітні нововведення — справа досить серйозна і ризикована. Ось на нещодавньому параді ми бачили танки 1964 року випуску. Вони не самі найкращі і не самі сучасні, але вони працюють. А спробували ввести новий танк “Ятаган”, куди понасаджували усілякі новинки, а він взяв заглох і не їде.

Чому ж не їде? Під час тренувань перед святковим парадом до Дня незалежності в’їхав ось прямісінько в торгівельний центр.

Не іронізуйте. Тим більше, це не “Ядоган” в’їхав в торгівельний центр, а “Бук”. Але повернімося до нашого питання. Тобто стару систему знищили, а нову не створюють за помахом відомо чиєї руки. Окрім того, ті люди, які бралися за цю реформу, ось ці дві грузинські куртизанки (вочевидь, маються на увазі Хатія Деканоїдзе та Ека Згуладзе- Авт.) натворили справ і просто втекли. Прийде час ними і Інтерпол займеться, а саме – їхньою навмисною і успішною діяльністю по розвалу правоохоронної системи нашої країни.

Раніше під час нашої розмови був згаданий нещодавній парад, приурочений до Дня незалежності. Що вас в ньому приємно і неприємно здивувало і взагалі — суспільство розділилося навпіл, чи варто проводити такі дійства під час війни. Що ви думаєте з цього приводу?

Ну, я військовий і вважаю, що парад повинен бути завжди. Парад проводиться не для головнокомандувача, який потім буде використовувати це в своїх передвиборчих рекламних роликах. Парад організовується для людей, які горді тим, що проходять строєм перед усією країною, горді, що на них дивляться їхні рідні та близькі. Це, скажімо так, пік кар’єри будь-якого військовослужбовця.

Інше питання полягає в тому, заради чого був влаштований цей парад, яка віха відзначалася цим парадом. А відповідь на це питання можна прочитати на численних білбордах майбутньої виборчої кампанії, в якій прийматиме безпосередню участь наш верховний головнокомандувач. Він каже, мовляв, створена нова армія. Армія насправді не нова.

Петро Порошенко публічно вибачився, що попри його обіцянку війна на Донбасі не була припинена за лічені тижні. Це теж передвиборчий хід як на вас?

Знаєте, якщо вибачатися, то вибачатися потрібно за все. Тобто, я такий то такий, вибачаюсь за те, що не припинив війну за два тижні, за те, що не продав свій бізнес, за те що народ завів у Іловайський котел і так далі. Тому вибачатися можна, пробаченим бути — ні.

Наскільки доцільно, на ваш погляд, вносити в Конституцію пункт про вступ до НАТО під час бойових дій? Це передбачає проведення референдуму, в якому напевно не прийматимуть участь мешканці окупованих територій.

На превеликий жаль, будь-які ініціативи Петра Олексійовича останнім часом направлені не на об’єднання країни, а на її розділ. Релігія, мова — це ті поняття, які лише роз’єднують країну. А порядок внесення змін до Конституції чітко прописаний і нехай Петро Олексійович розповість, що вони вигадали якийсь новий варіант внесення змін в Основний закон. Будь-якого роду ноу-хау закінчуються в цьому сенсі досить погано. Тому з правової точки зору ніяких можливостей внесення таких змін в Конституцію, я особисто не бачу. А заявляти можна все що завгодно.

Нещодавно один з високопосадовців НАТО чітко заявив, що ближчі 20 років членство в Альянсі нам не світить. І тут включення цього положення в Конституцію…

Це ж говоримо не ми з вами, а наш головнокомандувач. Ми з вами чудово розуміємо, що він нам будує віртуальну реальність в рамках якої сам і живе.

А тепер давайте розберемося предметно. Візьмемо до прикладу матеріальне питання. Середня зарплата в НАТО рядового складає приблизно 16 тисяч доларів на рік. Це ми беремо в середньому. Скажімо армію Польщі і так далі, і так далі. Ми не беремо армію США чи ФРН, де зарплата порядку двох тисяч євро. Ми підходимо по цим матеріально-технічним даним?

Ми, на жаль, й близько не стоїмо.

Так, ми близько не стоїмо. А тепер візьмемо бюджет армії США (ну, зрозуміло, що це найкрупніша країна у світі) складає 700 млрд. доларів, бюджет ФРН — 42 млрд.$, бюджет навіть Росії 70 млрд.$. А наш голова РНБО (Петро Порошенко — Авт. ) сказав, що бюджет нашої армії буде складати 5% від ВВП. Щоправда, я не знаю, як він проводив ці розрахунки, але, тим не менше заявив, що це буде 200 млрд. грн. , а це близько семиста мільйонів доларів. Це суттєво не змінює ситуацію.

І щоб ми там не казали, не відповідає наша зброя жодним стандартам НАТО. Тобто можна переробляти стволи під калібр НАТО, але це не означає, що наша зброя показала як стріляють міномети “Молот” і так далі. Тобто ми не підходимо ні ментально під НАТО з точки зору структури нашої армії, ні матеріально-технічно.

Пане Кириле, ми воююча країна…

Я не знаю, з точки зору закону в нас ведуться якісь там анти терористичні операції.

Я власне не про це. Генеральний штаб оприлюднив результати опитування серед військовослужбовців ЗСУ згідно із яким до кінця поточного року з лав армії мають намір піти понад 18 тисяч військовослужбовців. Вибачте, що робити?

Питання не в тому, що підуть. У нас є закон про мобілізацію, але немає закону про демобілізацію. Нам величезну кількість військовослужбовців потрібно звільнити з лав збройних сил. За станом здоров’я, виходом на пенсію і т.д. Нам необхідно здійснити величезні компенсації, а в нас цих грошей немає. Тобто ми знову обдуримо людей, які воювали. І що тоді? Розпочнуться процеси проти держави і т.д і т.п. Це буде дуже показово для самої армії і людей, які зараз там служать.

Чинні високопосадовці часто повторюють тезу про те, що до недавнього часу у нас взагалі не було армії і тут раптом за чотири з гаком роки вона з’явилася. Як ви, як людина військова, ставитеся до подібних висловлювань?

Ну, як? Це виглядає смішно. Прийшов Петро Олексійович і швидесенько збудував нам сучасну армію. В нас і до цього армію обкрадали, обкрадають і зараз. Тільки зараз під егідою війни обкрадають її набагато успішніше.

Потрібно розуміти головне: армія — це не лише пушки. Армія — це дух військовослужбовців, а я сьогодні цього духу не бачу.

Що може підняти цей дух?

Його може підняти віра в тих людей, які керують армією. Коли головнокомандувач має бізнес в так званій країні-агресорі, про що мова?! Звичайно, можна вважати усіх навколо себе дурнями, але й в окопах сидять далеко не дурні. І ми бачимо стан армії в окопах, як і бачимо, хто воює на передній лінії фронту. Тобто нам до натівських стандартів як до неба. Наша армія ніколи не воювала, вона будувалася виключно на двох складових — вузькості мислення командування і героїзмі солдатів.

До чого на ваш погляд призвела люстрація в силових структурах?

У Троцького зі Сталіним був конфлікт з приводу використання військових спеців і імперських спеців, але їх ніхто не зачіпав та не люстрував. І багато в чому, завдяки їм була виграна громадянська війна, тому що на Червону армію працювало порядка ста тисяч спеців, військовослужбовців і так так далі, і так далі. І саме тому була виграна війна, а ми здійснили колосальну помилку, позбувшись найбільш компетентних, грамотних і багато в чому порядних людей.

Чи може бути пов’язана так звана люстрація з тим, що звільнені справді фахівці і як наслідок навіть гучні справи не розкриваються?

Так, звичайно. Компетентність на сьогоднішній день викликає колосальні питання і практично відсутність цієї компетенції призвела до того, що фактично ні одна знакова резонансна справа не розкривається.

Офтоп. Ваша оцінка рівня обміну полоненими між Україною та РФ.

Ви задаєте складне питання. Скажу лише одне. Обмін полоненими має проходити якомога тихіше і тоді буде результат. А у нас, на превеликий жаль, це не обмін військовополоненими, а частина чиєїсь рекламної кампанії.

На якому плані в глобальному вимірі зараз знаходиться питання не проголошеної війни в Україні?

Ні на якому. Ми на жаль втратили свою суб’єктність в міжнародних відносинах. Багато наших експертів працювали не просто з якимись ординарними бійцями, а працювали напряму з Саддамом Хусейном, Муамаром Каддафі, іншими. Це ті таланти і знання, якими можна і потрібно було користатися, але ми цього не зробили.

Якби наша війна була названа війною, а не АТО чи ООС, щоби це змінило?

Це багато чого змінило б, але хлопці самі загнали себе в капкан.

Чому саме?

В 2014 році їм терміново потрібно було провести вибори, а їх проводити не можна, якщо діє військовий стан, тому вони вирішили це замінити квазі формулюванням АТО. А в капкан вони себе спіймали тому, що в рамках анти терористичної операції можуть використовуватися суто правоохоронні сили, а не армія. А вони почали використовувати армію, тому це матиме дуже непросту перспективу для тих, хто приймав в цьому всьому участь.

Як ви ставитеся до заяви Юлії Тимошенко, що чинний президент веде перемовини з лідерами так званих ДНР і ЛНР з метою нагнітання ситуації на сході з метою перенесення виборів?

Я дуже сумніваюся в тому, що це залежить від керівництва так званих сепаратистів. Вони люди залежні і жодних рішень не приймають. Питання вирішуються відомо де, і відомо зі яким столом.

Як ви оцінюєте заяви деяких ваших колег про те, що в продовженні війни передусім зацікавлена українська влада?

Це не думка моїх колег, це моя думка, бо я завжди про це говорив публічно. Нинішня влада може існувати лише завдяки війні.

Що зміниться в країні після президентських і парламентських виборів, які вже не за горами?

Президентськими виборами зміниться те, що нинішня партія війни відійде в минуле. Побачимо, як буде поводити себе новий глава держави. Що ж стосується парламентських виборів… майбутній президент, я думаю, отримає повну більшість у Верховній Раді і зможе одноосібно змінювати як Конституцію, так і інші закони.

Хай там як, але 70% українців проти війни в країні , тому, гадаю, новий президент прийде на лозунгах миру і думаю в нього вистачить розуму сісти за стіл перемовин. Війна закінчується саме за столом перемовин, а не в окопах.

P.S В оригіналі розмова відбувалася російською мовою.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...
bigmir)net TOP 100