Може, допоможе? Або Про вибори в ОРДЛО

74

Євросоюз наполегливо закликає Росію посприяти не проведенню виборів на тимчасово окупованих територіях Донбасу

За місяць, а саме 11 листопада мають відбутися «вибори» ватажка і «депутатів народного ради ДНР».  Чи будуть синхронно з цими «виборами» проводити ще і «референдум» про статус ОРДЛО, поки достеменно не відомо, але такі пропозиції вже озвучувалися в Донецьку прихильниками інтеграції до Росії.

Тим часом, Євросоюз вимагає від РФ скасувати вибори на окупованій території Донбасу. «Необхідно утримуватися від будь-яких кроків, які будуть перешкоджати виконанню мінських угод. У цьому контексті очікуємо, що Росія повністю використає свій вплив на сепаратистів», – йдеться в оприлюдненій напередодні заяві Європейського Союзу.

 

Вибори в ОРДЛО: Україна та ЄС обурені, Росія “відмазується”

 

У ЄС також вкотре нагадали, що цілком підтримують незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Зазначається, що виконання «Мінська» усіма сторонами є ключовим чинником для досягнення миру на Донбасі.

Своє обурення заявою Кремля висловили і в прес-службі представництва ЄС в Україні: «Оголошення про проведення так званих «виборів» у так званих «Донецькій народній республіці» і «Луганській народній республіці» суперечить духу і букві Мінських угод, в яких містяться конкретні положення про проведення місцевих виборів на цій території».

Раніше балотуватися в ДНР хотіли покійний Олександр Захарченко та його конкурент Олександр Ходаковський, а в ЛНР – в.о. ватажка Леонід Пасічник, команда якого фактично скинула з «посади» Ігоря Плотницького та захопила владу на окупованій Луганщині.

Нагадаємо, в останній день літа, 31 серпня, лідер самопроголошеної ДНР Олександр Захарченко загинув від вибуху у кафе з красномовною назвою «Сепар», розташованому у центрі Донецька.

Російське МЗС та представники самопроголошеної ДНР відразу ж поклали відповідальність за загибель Захарченка на офіційний Київ. «Є всі підстави вважати, що за його вбивством стоїть український режим, який не раз використовував подібні методи усунення інакомислячих та незручних», – підкреслила речниця МЗС Росії Марія Захарова.

В українському зовнішньополітичному відомстві у відповідь заявили про безпосередній зв’язок Росії із сепаратистами: «Мегаблискавична реакція МЗС РФ на вбивство Захарченка свідчить, як мінімум, про спроби РФ прикрити маріонеток, яких вона підтримує і фінансує», – написала спікер українського МЗС Мар’яна Беца у своємуTwitter.

Своєю чергою, в адміністрації президента підкреслили, що «ми, навпаки, були зацікавлені в тому, аби Захарченко був живий-здоровий, оскільки він важливий як свідок агресії Росії проти нашої держави» .«Українська сторона та її спецслужби не мають жодного відношення до того, що сталося із Захарченком. Ми вважаємо, що це була або спецоперація Кремля, або внутрішні кримінальні розборки», – стверджує заступний глави АП Костянтин Єлісєєв.

Нагадаємо, 7 вересня на засіданні Народної ради невизнаної “ДНР” був призначений новий керівник сепаратистської республіки: ним став Денис Пушилін.

Досьє “Голос-Інфо”

Денису Пушиліну 37 років. Він родом з Макіївки Донецької області. Навчався в місцевій будівельній академії на економіста. З 2002 року працював в різних торгівельних фірмах. З 2011-го по 2013-й  був функціонером сумнозвісної компанії “МММ” Сергія Мавроді, згодом балотувався в парламент від однойменної партії, але не пройшов. Весною 2014 року, коли в Донецьку почалися виступи проти нової влади в Києві, Пушилін назвав себе заступником “народного губернатора” Павла Губарєва, а після проголошення “ДНР” 7 квітня став співголовою “тимчасового уряду”.

Влітку 2014-го Пушилін став співголовою “Народного фронту Новоросії”. Після виборів у листопаді цього ж року, які не визнали в українській столиці, увійшов до “Народної ради” як керманич руху “Донецька республіка”. Через деякий час обраний головою так званого парламенту “ДНР”.

Денис Пушилін є представником “ДНР” в мінській контактній групі. Він включений у список осіб, щодо яких введено санкції, зокрема заборона на в’їзд і заморожування активів в країнах- членах ЄС.

На початку травня 2014 року Дениса Пушиліна було оголошено в розшук за клопотанням прокуратури, в червні про розшук повідомила також СБУ. Його підозрюють у скоєнні дій з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади (ст. 109 ч. 1 Кримінального кодексу України)

Пушилін: тимчасово-постійний?

Керувати «ДНР» Пушилін  буде тимчасово, а саме до 11 листопада, коли в «ДНР» (і в сусідній «ЛНР») відбудуться так звані вибори.

На посаді в.о. глави «ДНР» Пушилін змінив заступника голови Радміну невизнаної республіки Дмитра Трапезникова, який автоматично став керівником «ДНР» безпосередньо після загибелі  Олександра Захарченка.

За «Конституцією ДНР», в разі, якщо її «голова» достроково залишає свій пост у зв’язку зі смертю чи хворобою, його обов’язки тимчасово виконує перший заступник голови Ради міністрів. Саме тому керувати ДНР безпосередньо після вбивства Захарченка був призначений його найближчий соратник Дмитро  Трапезников.

Нова метла по-новому мете

Перші рішення Пушиліна стосувалися масштабних кадрових перестановок, а саме позбавлення посад найближчих соратників Захарченка. Зокрема, був звільнений зі своєї посади міністр доходів і зборів Дмитро Тимофєєв, якого на Донбасі знають за кличкою «Ташкент». Він близько товаришував з Олександром Захарченком, акурат після вбивства якого в російських медіа вийшов ряд сюжетів про причетність “Ташкента” до рейдерських захоплень в окупованому Донбасі. Такий ось тонкий натяк на те, що йому наразі краще сидіти тихіше води, нижче трави.

Позбулися займаних посад «міністр економіки» Олексій Грановський (його місце зайняв Сергій Ільїн), «міністр юстиції» Олена Радомирська (її кабінет зараз займає Юрій Сироватко), «міністр транспорту» Ростислав Маркелов (замість нього – Дмитро Подліпанов).  .

Загалом, з усіх заступників Захарченка у кріслі залишилася лише «міністр фінансів» Катерина Матющенко.  Двома іншими заступниками голови стали Олексій Ананченко (замість Тимофєєва він очолює «Департамент аналізу і стратегічного розвитку») і Володимир Антонов (соціальна політика), який раніше керував «міністерством аграрної політики».

Вдалося втримати позиції керівникам силових відомств: зберегли свої пости «міністр внутрішніх справ» Олексій Дикий, «міністр держбезпеки» Володимир Павленко та «генпрокурор» Андрій Співак.

Росія замислила гру-багатоходівку

Заяви про проведення в «ДНР» і «ЛНР» місцевих виборів – це шантаж і тиск з боку Росії на Україну та країни Заходу. Власне, такої думки притримується політолог Руслан Бортник.  «Особисто я розглядаю це, як асиметричну реакцію РФ і лідерів сепаратистів на вбивство Захарченка. В російських експертних та політичних колах вважають, що до цього причетна або Україна, або Захід, що метою вбивства Захарченка була ескалація і дестабілізація ситуації в цих утвореннях – «ДНР» і «ЛНР». Таким чином, проводячи вибори, вони як би умовну легітимність надають цим структурам в очах населення », – каже експерт.

«У Луганську теж дуже сумнівна «влада», навіть в рамках російської та луганської реальності, дуже сумнівний «керівник». Така ж ситуація склалася і в Донецьку. Тому так звані вибори – це спроба підвищити стабільність з одного боку, надати хоча б частину умовної легітимності тієї «влади», яка там є, в очах місцевого населення. І це, безумовно тиск і шантаж щодо Європейського Союзу та західних партнерів », – зазначає Бортник. За його словами, Росія таким чином загрожує Заходу і Україні почати інтеграцію «ДНР» і «ЛНР» в РФ: «Ідея провести  «вибори» йшла паралельно з заявами Лаврова про те, що Нормандський формат немає сенсу збирати допоки не буде якоїсь перспективи в реалізації Мінських угод».

Якщо відкинути дипломатичні витіюватості, це означає, що поки офіційні Париж та Берлін не здійснюватимуть тиск на Україну в плані реалізації мінських угод (звісно, в розумінні РФ), керівництво Білокам’яної не лише ігноруватиме участь в засіданнях “нормандської четвірки”, а й, радше за все, продовжить посилювати процеси інтеграції територій ОРДЛО до свого складу.

До речі, про ймовірну інтеграцію. Днями  лідер Компартії РФ Геннадій Зюганов закликав  Володимира Путіна включити окуповані території до складу Россії. “Що стосується Донбасу, я б на місці президента прийняв би його в РФ негайно. Підкреслюю: негайно. Таким чином ми визнаємо Донецьку і  Луганську республіки, так само, як свого часу було з Південною Осетією і з Абхазією. Після цього бандитизм на Донбасі припиниться досить швидко”, – заявив головний комуніст Росії.

Позиція РФ: носити воду ситом

Офіційно ж в російські керманичі намагаються тримати гарну міну при поганій грі. Зокрема, глава МЗС РФ Сергій Лавров вважає на даний момент недоречним і блюзнірським проведення зустрічі в нормандському форматі (Росія, Німеччина, Франція, Україна) з метою врегулювання конфлікту на Донбасі, особливо через відсутність з боку Франції та Німеччини засудження вбивства  Олександра Захарченка.

«Нормандський формат… ми від нього не відмовляємося, але зараз було б просто недоречно  цей нормандський формат збирати, особливо коли ні Берлін, ні Париж не висловили свого засудження цього політичного вбивства, яке сталося в Донецьку. І в ширшому плані – в умовах, коли ні Берлін, ні Париж не можуть вплинути на президента Порошенка, який продовжує манкірувати своїми обов’язками вже не перший рік. Єдиний, хто може впливати на українську сторону, – це Сполучені Штати», – заявив Лавров.

Відзначимо, спеціальний представник Держдепартаменту США по Україні Курт Волкер (до слова, 13-16 вересня він перебуватиме з візитом в Україні- Авт.) в ході дискусії в “Hudson Institute” зазначив, що так звані республіки створила Росія, щоб замаскувати свою роль в конфлікті і зміцнити протистояння. “Вони (“ДНР” і “ЛНР” – Авт.) не відповідають українській Конституції і не мають права на існування”, – резюмував спецпредставник США.

Вельми показовий момент: рік тому в одному з інтерв’ю Волкер заявляв, що введення миротворчої місії ООН на Донбас зробить можливим проведення там виборів. Разом з тим, він казав про необхідність чітко визначити, хто зможе голосувати на цих виборах, зокрема закликав випрацювати формулу, яка б дозволила повернути переселенців, щоб вони взяли участь у волевиявленні.

Кучма: вибори в ДНР/ЛНР поставлять хрест на мінських домовленостях 

Днями досить різко щодо можливих “виборів” на тимчасово окупованих територіях висловився екс-президент, учасник перемовин у мінському форматі Леонід Кучма: “Це рішення (про “вибори” в ОРДЛО, – Авт.) повністю суперечить мінським угодам. Це дуже серйозний крок, який може поставити хрест на мінському процесі”, – сказав він. Крім того, Кучма зазначив, що  це рішення, попри брак часу, все ще може бути переглянуто.

Попри низку застережень, офіційна Москва, схоже, не збирається давати задній хід в питанні так званих виборів на тимчасово окупованих територіях. В усякому разі про це свідчить риторика тамтешніх провладних політологів.

«На виборах в самопроголошених Донецькій і Луганській народних республіках, переможуть діючі виконуючі обов’язки голів, – заявляє

директор Центру політичної кон’юнктури РФ Олексій Чеснаков, додаючи при цьому, що «терор не розділив і не налякав народ Донбасу».  «Тому з імовірністю в 99% можна передбачити перемогу Дениса Пушиліна в ДНР і Леоніда Пасічника (в.о. голови невизнаної республіки – Авт.) в ЛНР. Більшість у «парламентах» республік, на думку російського  політолога, отримають їх прибічники.

Оголошення так званих «місцевих виборів» в ОРДЛО – серйозна загроза, яка може призвести до кризи в переговорному процесі і реалізації мінських угод. Таку думку в інтерв’ю  24 каналу висловив голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.  Політолог, переконаний, що якщо окупаційна влада ОРДЛО попри все, проведе вибори, то з високою ймовірністю Верховна Рада не розглядатиме продовження на рік дії закону про особливий статус регіону. Це дасть привід Москві заявити, що Київ виходить з мінських угод.

«Розпочинається складна і драматична гра. Москва, як заявив прес-секретар Путіна Пєсков, не виходитиме з домовленостей і вимагатиме від Києва їх виконання. Кремль може послати сигнали в Берлін, Париж, Вашингтон, що вибори можуть бути відкладені, але за умови, що Верховна Рада проголосує за закон про особливий статус ОРДЛО»,– наголошує Володимир Фесенко. В Києві на такі ультиматуми, вважає експерт, навряд чи погодяться, бо це вважатиметься проявом слабкості.

Виборами, говорить Фесенко, Москва хоче вбити двох зайців: вирішити технічну проблему легітимності окупаційної влади, а заодно полякати Захід і Київ зривом мінських угод і загостренням переговорів.

Оголошені в ОРДЛО вибори нас не повинні цікавити просто тому, що черговий міні-спектакль для внутрішнього споживання і об’єктивна реальність взагалі ніяк не перетинаються. Про це на своїй сторінці в Facebook написав політолог Кирило Сазонов. «Мінські угоди не виконуються вже чотири роки. Перемир’я є? Ні, постійні обстріли. Заручників нам повернули? Ні, створюють видимість переговорного процесу. Тобто мінські домовленості проходять по категорії: «Те що є мертвим, померти не може».  «В невизнаних республіках можуть вибрати хоч президента, хоч парламент, можуть навіть оголосити Марс своєю територією, а Ктулху –  верховним божеством. Це може зацікавити хіба що психіатра, та й то виключно при зборі матеріалу для дисертації. На нас і на об’єктивній реальності цей скромний цирк ніяк не відбивається», – констатує Сазонов.

 

 

 

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...
bigmir)net TOP 100