Акція «Бойкот цін на паливо»: патріотизм та тиск на владу чи?..

66

Організатори закликають усіх водіїв завтра, 11 жовтня, з 9.00 до 10.00 зупинитися на дорозі, увімкнути світло  і почати сигналити, таким чином вимагаючи знизити ціни на пальне. Приєднатися до цього чи то флешмобу, чи то акції громадської непокори пропонують не лише звичайним водіям, а й перевізникам – таксистам, водіям маршрутних таксі та рейсових автобусів, вантажівок і фур, швидкої допомоги і поліцейським – усі, кого так чи інакше зачіпає підвищення ціни на пальне. З одного боку, нормальну ціну на пальне хотіли би всі. Але з іншого боку виникає дуже багато запитань і щодо методів акції, і щодо її доцільності загалом.

Сьогодні ми є заручниками недбалої і ганебної політики Кабінету міністрів, вважають ініціатори акції «Бойкот цін на паливо» – ГО «Авто Євро Сила». Ідея проста: дороге пальне позначиться абсолютно на всіх сферах країни: зростуть ціни на всі продукти харчування та послуги, на проїзд тощо. Утім, «Авто Євро Сила» наголошує, що вона лише подала ініціативу, а організаторами мають стати самі люди, причому не лише ті, хто має автівку, а й усі інші включно з пенсіонерами, бо передусім вони потрапляють під цей ціновий прес.

«Акція є реакцією на колосальне зростання цін, яке ми отримали за останні дні, – пояснює Олександр Чернявський, керівник ГО “Авто Євро Сила”. – Кожна держава має інструменти для того, щоби врегулювати ці питання навіть попри зростання цін на нафту та зростання курсу долара. Адже вартість пального – це не тільки вартість нафти, більшою частиною це податки, тому ці питання можна регулювати. Люди мають фіксовану зарплату у гривні, і кожне таке зростання дуже боляче б’є по гаманцю звичайного українця. Таке стрімке зростання ціни на пальне є неприпустимим, якщо ми хочемо щось прогнозоване, якийсь розвиток. І щоб зупинити це, щоб відрегулювати у зворотному напрямку – до тих сталих величин по паливу, які у нас були – і проводиться ця акція».

Олександр Чернявський вважає, що підняття ціни на паливо ніяк не пов’язане зі зростанням долара: мовляв, коливання долара та ціни на нафту відбувається постійно, але ми бачимо, що немає відходу ціни на пальне у зворотному напрямку, є тільки зростання. Він відкидає можливі звинувачення у спробі попіаритися: «Справа не в тому, що нас помітять, позиція в тому, щоб кожного помітили, щоби кожен в Україні взяв на себе відповідальність відстоювати свої права замість того, щоб розмовляти з телевізора чи писати якісь коментарі в Фейсбуці – мовляв, доколи це все буде? Настав час, коли кожен повинен перейматися становищем у країні. Є два варіанти: або взагалі сидіти без нічого, або виїжджати за кордон, як зробили близько 8 мільйонів українців. Тобто треба визначатися, що робити: або відстоювати і робити нашу країну розвинутою і благополучною, або тікати з неї».

На жаль, ГО «Авто Євро Сила» не змогла нам відповісти, яким саме чином годинне гудіння має не викликати мігрень у мешканців прилеглих територій, а вплинути на ситуацію з ціною на пальне, а також наскільки етично блокувати поліцію та швидку. Але ми попросили прокоментувати це Олега Назаренка, генерального директора Всеукраїнської Асоціації автомобільних імпортерів і дилерів (ВААІД).

«Спонсори акції – грабіжники та ґвалтівники, які з дев’ятої до десятої будуть безкарні, тому щоб поліція стоятиме на місці і тільки сигналити, – почав він. – Та хіба люди, яким потрібна швидка допомога, повинні з дев’ятої до десятої вмирати, тому що хтось влаштував якусь акцію, і швидка має стояти? Для мене не зрозуміло. У 2009 році я був співорганізатором блокування Верховної Ради проти підвищення транспортного збору (до речі, це був єдиний раз, коли ВР під впливом масових протестів скасувала своє рішення про підвищення податків, і таких прецедентів не було взагалі в СНД), тому можу сказати, що знаю, як робити акції. Але питання в тому, що акція – це завжди вплив на людей, які приймають рішення. От уявіть собі: в Україні подорожчали банани, і ми зараз оголосимо з дев’ятої до десятої акції у “Не купуйте банани”. Хіба Еквадор від цього зменшить ціни на банани? Не хочете – не купуйте! Або подорожчала кава, і якщо ми з вами не питимемо кави з дев’ятої до десятої, хіба це якось вплине на бразильських постачальників? У нас 80 % палива постачається з Російською Федерації. Формально з Білорусі, але ми розуміємо, що як із Білорусі ідуть норвезькі креветки в РФ під виглядом білоруських, так і російське паливо до нас. І як може вплинути на російський уряд та російські транснаціональні компанії, які постачають в Україну паливо, якась акція? Як би це російські компанії не вмерли від жаху, що ми годину не будемо купувати їхнього пального! Поцікавтеся потім статистикою: у цей день в Україні буде менше палива продано чи більше? Тому що зараз українці думають: “А може, ще більше зросте ціна палива”, і хто може, заправляється в каністри».

Утім, Олег Назаренко стверджує, що «Авто Євро Сила» взагалі неправильно обрала точку прикладання зусиль – Кабмін тут ні до чого від слова «зовсім»: «Нехай люди, які говорять подібні речі, почитають Конституції України: Кабінет міністрів не має жодного права підвищувати чи встановлювати якісь податки. Я чітко відповідаю за свої слова. Будь-яка спроба Кабміну узурпувати право Верховної Ради на підвищення податків незаконна, та цього й не було, тому що Конституційний суд скасував би таку спробу. Другий момент: наскільки мені відомо, ніякого підвищення податків на паливо як мінімум цього року не відбувалося. Тобто підвищення ціни на паливо зумовлено саме підвищенням відпускної ціни палива російськими транснаціональними компаніями. От і все. А єдиний спосіб боротьби з монополією російського палива – взагалі відмовлятися від нього. Ми йдемо до Європи, чому ж наші євробляхери катаються на БМВ і Мерседесах, які споживають 2 3 літри пального? В Європі їздять на новеньких невеличких автомобільчиках, яким легко припаркуватися – на сітроенчиках у Парижі, на маленьких фольксвагенах у Берліні… Немає оцього апломбу: дивіться, який я пан – їжджу на 20-річному мерседесі!»

Є ще один момент у нашій можливій енергонезалежності. «Річ у тім, що електроенергії у нас виробляється дуже багато, – говорить Олег Назаренко. – Ба більше – я цікавився цим питанням – у нас уночі надзвичайно катастрофічна ситуація для мереж. І якщо в Україні з’явиться мільйон електрокарів, які будуть уночі заряджатися, то це лише допоможе  вирішити ситуацію. Адже ніхто вночі ГЕС або АЕС не зупинить, це ж ядерна реакція, тобто електроенергія виробляється цілодобово, але вдень вона споживається, а вночі іде недовантаження, і частина електроенергії спускається в землю. Ми зараз постачаємо електроенергію в РФ, в ЄС, у Крим, тобто у нас електроенергії надзвичайно багато. Ми можемо відмовитися від російського пального. Давайте відмовився всі! Потроху будемо переходити на громадський транспорт, розвивати його, робити його нормальним, сучасним – але теж електротранспорт, а не такі от скотовозки, які сьогодні їздять. В Європі я таксі викликаю лише з аеропорту: мені в задоволення їздити в паризькому метро, у німецьких автобусах – це абсолютно нормальна ситуація, чому ми не можемо розвинути наш громадський транспорт і потихеньку відмовлятися від цих великооб’ємних старих автомобілів, які споживають надзвичайно багато пального і ще й завдають шкоду нашій екології? Якраз я дивився документ Укртатнафти, яка хоче ввести квоту імпорту в Україну російського пального. Але наскільки я пам’ятаю, активісти тоді виступили проти обмеження квоти російського пального. Нам потрібно взагалі зробити пільги на ввезення в Україну електрокарів – повністю скасувати всі податки, для того, щоб українці пересідали з цих високооб’ємних потужних автомобілів, які з’їдають багато палива, на електрокари. Ще варто зробити преференції для ввезення в Україну автомобілів з об’ємом двигуна до півтора літра і зробити жорсткі умови для автомобілів, які споживають 3-4 літри, бо це загроза енергонезалежності України – якщо ми споживаємо багато палива, то стаємо залежними від Російської Федерації. Як українці перейдуть на електрокари та малолітражки, ми будемо менше споживати палива, і це буде відповідь Російській Федерації на підвищення акції палива, a не акції з гудінням. Ви думаєте, у Москві почують, що українські водії будуть сигналити? Уявіть собі: ви власник транснаціональної компанії, і десь у сусідній країні, в яку ви постачаєте паливо, водії з дев’ятої до десятої не заправляють автомобілі. Ну і що? О десятій підуть і заправлять, які проблеми? Повторюю: Потрібно відмовлятися від пального з країни агресора, не годувати його, не давати йому грошей, а не проводити якісь смішні акції».

У будь-якому разі завтра ми подивимося, як виглядатиме акція «Бойкот цін на паливо» на практиці, і зможемо поговорити про її наслідки.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...
bigmir)net TOP 100