Нова структура має вирішити реальні проблеми ветеранів і захищати їх не на папері, а в дійсності, – Ірина Фріз

215

Ветеранська спільнота України, яка вже давно очікує на вирішення  своїх нагальних проблем, накопичених особливо останніми роками, уважно стежить за формуванням новоствореного  Міністерства у справах ветеранів. Варто відзначити , що очільниця міністерства, Ірина Фріз, демонструє  відкритість, намагаючись доводити до громадськості інформацію про всі його кроки на шляху до створення ефективного державного сервісу в інтересах ветеранів. Зокрема, заснувавши традицію живого спілкування під час зустрічей  з представниками ветеранських організацій у Ветеран-Хабі, після однієї з яких пані Ірина зголосилась на  інтерв’ю для Голос-Інфо, в якому розповіла як розвивається ситуація з формуванням нового виконавчого органу.

Незважаючи на певний час з моменту заснування Міністерства , ми все ж поцікавились, в чому була  необхідність у його  створенні при наявності Державної служби у справах ветеранів?

За словами Ірини Фріз, діяльність Державної служби довела , що на рівні виконавчої влади ефективність її формату з огляду на обмеженість повноважень виявилась  недостатньою для вирішення багатьох ключових питань, які потрібно було  вирішувати для задоволення потреб ветеранської спільноти.

Я впевнена, що рано чи пізно ми би все одно прийшли до утворення міністерства.  Вони підпорядковані Мінсоцполітики, але  їм інколи важко було  навіть  аргументовано довести до свого керівництва  позицію, яку потрібно відстоювати. Тому їх далеко не завжди було чутно. Але в Держслужбі працюють достатньо кваліфіковані, досвідчені кадри і найбільш вмотивовані з них мають шанс потрапити в нову міністерську команду, щоб продовжити свою роботу. Звичайно, якщо вони успішно пройдуть конкурс і співбесіду з кадровиками, а  кандидати на керівні посади мають ще й пройти поліграф, – пояснила пані міністр.

Кадровий штат ще не сформований, а хто зараз обслуговує ветеранів, враховуючи ,що Держслужба зараз у стані ліквідації?

Де – факто, поки не сформована на 30% штатна структура міністерства, забезпечувати обслуговування ветеранів буде Держслужба, не дивлячись на те, що вона знаходиться у стані ліквідації.

Чи можна прискорити процес формування Міністерства, враховуючи гостроту і нагальність існуючих проблем?

Звичайно ми хочемо прискорення цього процесу і є можливість, коли є мета у досягненні швидшого результату. Якщо подивитись на термін створення інших міністерств, які стартували з нуля , то ви зрозумієте, що від затвердження положення до старту конкурсу на посаду держсекретаря, в який впирається зараз  процес формування кадрового складу відповідно до чинного закону про держслужбу, інколи проходять місяці. Але я сподіваюсь, що нашої наполегливості і завзяття вистачить, щоб цей процес не було загальмовано.

Адже навіть  затвердження нашого  Положення потребувало значних зусиль і допомоги  колег з уряду, які усіляко намагаються підтримувати наші кроки. Завдяки їхнім порадам нам вдалося якісно і швидко пройти процедуру затвердження цього документу, який було погоджено менше , ніж за місяць і затверджено рішенням уряду. Я сподіваюсь, що в такі ж стислі терміни нам вдасться пройти й інші процедури , яких ми маємо дотриматися згідно законодавства.

Які найбільші недоліки Ви бачите в чинному законі про ветеранів і шо треба врахувати при прийнятті нового закону?

Нині діючий закон сам по собі вже є анахронізмом  і представляє собою  певне юридичне нагромадження , в яке інколи за браком часу, а інколи з метою термінового вирішення якоїсь проблеми , намагалися вставити ту чи іншу зміну. Нагадаю, що  «Закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в якому сьогодні містяться основні положення про пільги та державні гарантії для ветеранів, прийнято ще в 1993 році.  Він розроблявся в минулому столітті і морально застарів. Його текст рясніє нормами, досить дивними з сучасного погляду. Наприклад питання встановлення квартирних телефонів, позачергове забезпечення продовольчими товарами поліпшеного асортименту та промисловими товарами підвищеного попиту та багато іншого. Або встановлення пільг для певних груп ветеранів, які вже не потрібні за фактичною відсутністю представників цих груп. Більше того, визначитися з їх наявністю зараз практично неможливо, бо в державі не існує реєстру ветеранів , який би нам продемонстрував кількісний і якісний зріз усієї ветеранської спільноти. Створення такого реєстру – одна з наших найактуальніших задач на найближчий період.

Тому ветеранам та членам їх сімей потрібен абсолютно новий закон. Ми хочемо розробити його спільними зусиллями. Щоб кожне слово в ньому відповідало реальним потребам ветеранів, а держава змогла забезпечити захист інтересів не на папері, а в реальності.

Зауважу лише, що незалежно від ідеологічних настроїв різних ветеранських категорій ми принципово виступаємо за абсолютне рівне відношення до них на основі наших законів. Відношення до ветерана в суспільстві має базуватись на загальній пошані до його ветеранського статусу, до людини яка захищала державу в тій чи іншій війні або воєнному конфлікті. Відповідно до кодексу ветерана, який має базуватися на трьох головних цінностях: відповідальність , пам’ять і служіння. Відповідальність перед державою, суспільством і собою , таке ж служіння, пам’ять про побратимів і наша готовність захищати цю пам’ять. Не забуваючи про повагу до почуття ветеранської гідності, бо ветеранів сьогодні , на жаль , дуже часто використовують різні сили в своїх брудних політичних та інших  меркантильних цілях.

За зразком якої моделі створюється нова структура і чому вибрана саме така модель?

Ми взяли за основу американську систему, враховуючи напрацьований нею багаторічний досвід роботи з різними групами ветеранів, адже ми пам’ятаємо  про постійну участь американських військових контингентів у багатьох військових конфліктах у гарячих точках планети. Цю систему іноді звинувачують в забюрократизованості, але іноді певний процедурний  бюрократизм стає корисним фільтром для можливих зловживань у цій сфері.

У ветеранському середовищі є думка , що однією з найкращих є фінська система опіки над ветеранами. Ми готові на даному етапі формування міністерства взяти на озброєння елементи кращих зразків таких систем, які діють в інших державах , доповнити ними нашу базову модель, щоб у підсумку ми отримали систему , адаптовану до наших потреб і  реалій. Тому що кожна структура в будь-якій державі, спрямована на задоволення потреб ветеранів,  має власний формат діяльності. Саме тому я впевнена, що структура, яку ми збудуємо у нас, буде  унікальною, враховуючи унікальність ситуації в нашій державі, яка будучи в стані воєнного конфлікту , відстоюючи свою незалежність і територіальну цілісність, продовжує проводити державні реформи.

Як буде Міністерство працювати з громадськими ініціативами та проектами?

Робота з громадськими організаціями буде побудована виключно на конкурсній основі і проектній діяльності. Міністерство буде оприлюднювати конкретні теми за якими  оголошуватиметься конкурс для громадських організацій, які можуть  заявляти себе на проектній основі для участі в цих конкурсах. Далі вони зможуть у відкритому форматі захистити свої проектні пропозиції, за них буде йти голосування  в окремому додатку до сайту, який буде використовуватися в форматі оголошення конкурсів. Для того, щоб не допустити моменту, коли у нас фінансується статутна діяльність окремих організацій і при міністерствах створюються такі собі фан-клуби громадських організацій, , які не дивлячись на їх  результативність, відсікають можливості для всіх інших , формуючи певний фаворитизм.

Я проти цього і хочу щоб робота міністерства у цьому напрямку з самого початку була не лише задекларована а й продемонстрована реальним конкурсним форматом взаємодії з громадськими організаціями виключно на проектній основі, – підкреслила пані Ірина.

До речі зараз на сайті нашого міністерства розміщено Проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України, який пропонується для громадського обговорення.

Проект цього документу якраз і  розроблено з метою забезпечення рівного доступу громадських об’єднань ветеранів до фінансової підтримки з державного бюджету виключно за результатами конкурсу, який є ефективним механізмом партнерства між громадськими об’єднаннями ветеранів та державою.

Тому запрошую всіх зацікавлених представників громадськості долучитися зі своїми пропозиціями до  обговорення проекту до 28 січня цього року.

Які першочергові проблеми буде вирішувати нова виконавча структура після її сформування?

Ми не будемо чекати остаточного формування нашого міністерства, а в той час, коли буде проводитися конкурсна робота з кадрового наповненню штату ,  паралельно будемо займатися діяльністю  по оновленню законодавчої і нормативної бази для  забезпечення подальшої ефективної роботи нашої структури. На конкурсній основі будемо звертатися до країн- партнерів щодо підтримки створення єдиного державного реєстру ветеранів і платформи Є – ветеран, про створення яких, я сподіваюсь, вже зможу звітувати в кінці року.

Серед важливих моментів є також і створення єдиного вікна послуг для ветеранів. Сьогодні ветеранами опікуються багато міністерств та відомств. Це і Міністерство соціальної політики, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство оборони і багато інших.

Ми ж хочемо створити систему в якій ветерану для вирішення свого питання потрібно буде звернутися лише в одне місце –  в наше  Міністерство у  справах ветеранів. Тут він отримає оперативну допомогу, фахову консультацію, дружню підтримку та чіткий алгоритм своїх наступних дій.

Щиро сподіваюсь, що наша команда зробить все для того, щоб позитивно вирішити кожну конкретну проблему в найкоротші строки.  Зараз ми на етапі створення, але я переконана, що вже в наступному році нам вдасться запустити та налагодити цю систему.

Як просуваються справи зі створенням громадських органів при міністерстві і коли буде завершено формування Громадської ради?

На запущеному в кінці минулого року офіційному сайті  міністерства вже оголошено конкурс щодо формування Громадської ради при міністерстві. Тому звертаючись до ветеранських та профільних громадських  організацій , бажаючих долучитися до діяльності у цьому громадському органі, запрошую активно подавати заявки.

Нагадаю, що Громадська рада є консультативно-дорадчим органом, але за моїм переконанням, без цього  громадського фільтру, конкурсне формування штату міністерства не буде цілком прозорим і викликатиме сумніви. Крапку у її створені поставлять Установчі збори , які відбудуться 28 лютого 2019 року. Це буде  публічний і відкритий захід, учасники якого зможуть вести аудіо-, фото- та відеофіксацію, вільно зберігати та поширювати цю інформацію.

Остаточне формування складу Громадської ради пройде шляхом рейтингового Інтернет-голосування громадян, які проживають на території України, за осіб, які особисто присутні на Установчих зборах, кандидатури яких внесені громадськими організаціями.

Рейтингове Інтернет-голосування відбудеться протягом двадцяти чотирьох годин у мережі Інтернет на офіційному веб-сайті Мінветеранів і будь-який громадянин, який проживає на території України, може взяти у ньому  участь.

А на даному етапі  нам допомагають учасники  консультативно-дорадчої групи Рада ветеранів. Нещодавно було проведено її перше засідання і хоча вона  поки що  в стадії комплектації, але вже помітно допомагає  у налагодженні співпраці з ветеранськими організаціями. На згаданому засіданні були представники, делеговані від 15 областей, висунуті на загальних зборах ветеранських організацій. Є вже обрані делегати від ще 7 областей , які братимуть участь в наступному засіданні Ради ветеранів 17 січня. На жаль немає ще представників від Луганської і Львівської областей , де поки не  проведені загальні збори.

Основним завданням Ради ветеранів, яку очолює Володимир Лагута, є налагодження ефективної комунікації і роботи міністерства з регіонами. На даному етапі до неї були залучені ті, хто заявив про себе і кого делегували з області. Цей склад групи надалі може бути розширений, але заразі було вирішено обмежитися представництвом одного делегата від області.

Що дають Вам, як очільниці Міністерства зустрічі у з представниками ветеранських організацій ?

Дуже багато. Від кого, як не від ветеранів я можу почути інформацію і поради щодо вирішення їх проблем і створення умов для покращення якості їх життя, фізичної і психічної реабілітації та багатьох інших.

Зокрема під час моєї останньої зустрічі  з представниками громадських організацій у Ветеран Хабі було ухвалено рішення про створення  Експертної ради з питань психосоціальної адаптації та забезпечення міжвідомчої координації  при Міністерстві у справах ветеранів. З метою розробки нормативної та законодавчої бази із забезпечення та надання психосоціальної  підтримки ветеранів  згідно міжнародних норм, стандартів та критеріїв.

До робочої групи увійдуть фахівці, в першу чергу з ветеранських та волонтерських громадських організацій, які вже мають досвід роботи із надання психологічної допомоги та підтримки ветеранам. Також будуть запрошені представники Міністерства охорони здоров’я, Міністерства освіти та науки, Міністерства оборони та Міністерства внутрішніх справ.

На цій зустрічі  також йшлося про гостру потребу в  функціонуванні повноцінного закону,  що зможе регулювати надання психосоціальної допомоги ветеранам.

Зокрема було згадано , що подібні спроби робились в Україні ще у 2015-ому році, але це питання й досі не  вирішено. В результаті серед ключових системних  проблем , які існують сьогодні, відсутня можливість  в забезпеченні ефективного управління процесом психосоціальної адаптації ветеранів.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...
bigmir)net TOP 100