Супрун відсторонили від посади за позовом радикалів

100

Міністр охорони здоров’я Уляна Супрун відсторонена від виконання міністерських обов’язків. Відповідне рішення ухвалив Окружний адміністративний суд Києва. Позов до судової інстанції подав депутат від Радикальної партії Ігор Мосійчук.

Текст ухвали на своїй сторінці у Facebook виклав голова Радикальної партії Олег Ляшко. Сам Мосійчук пояснив, що в Україні майже чотири роки фактично відсутній міністр охорони здоров’я, адже нинішня очільниця МОЗ працює з приставкою в.о. І Кабмін повинен внести її кандидатуру на цю посаду, щоб її легітимізував парламент.

«Ми боремось не з Уляною Супрун, а за життя і здоров’я українців, нормальну систему охорони здоров’я, щоб кожен українець мав право отримати належну медичну допомогу. Це не боротьба з Уляною Супрун. Ані я, ані наша команда нічого персонально проти неї не маємо. Маємо питання до тієї політики, яку вона проводила до сьогоднішнього рішення суду на посаді в.о. міністра охорони здоров’я», – заявив депутат.

За його словами, Уляна Супрун так і не надала для суду доказів того, що відмовилась від американського громадянства, хоча мала зробити ще під час призначення міністром.

В тексті ухвали йдеться про те, що Уляні Супрун забороняють «вчиняти будь-які дії, спрямовані на реалізацію повноважень міністра охорони здоров’я України». Документ набуває чинності від 5 лютого і діє до 5 лютого 2022 року.

Ухвалу суду роз’яснив суддя-спікер Окружного адмінсуду столиці Богдан Санін. Він нагадав, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.07.2016 №550-р з 01.08.2016 виконання обов’язків міністра було покладено на першого заступника глави МОЗ – Уляну Супрун. Але з того часу минуло більше місяця – встановлений законом термін для таких випадків, – а Уляна Супрун продовжує брати участь в ухваленні рішень на засіданнях Кабміну в якості міністра.

Також пан Санін зазначив, що Уляна Супрун у 2015 році отримала громадянство України, при цьому не припинивши набуте нею раніше громадянство Сполучених Штатів Америки, та перебуває у іноземному громадянстві. А за положеннями Закону України «Про громадянство України» іноземці, протягом двох років з моменту прийняття їх до громадянства України мають подати документ про припинення іноземного громадянства.

«Як наслідок, суддя погодився щодо наявності ознак очевидної протиправності дій першого заступника Міністра охорони здоров’я України У. Супрун, при виконанні обов’язків Міністра охорони здоров’я України, якими вона не була наділена в порядку, передбаченому діючим законодавством», – зазначив Богдан Санін.

Юристи стверджують, що у суду є повноваження призупинити діяльність в.о. міністра МОЗ Уляни Супрун. І документ буде чинним до тих пір, доки цю ухвалу не буде скасовано або в разі задоволення апеляційної скарги, яку може подати Супрун. У разі, якщо в.о. міністра підпише розпорядчий акт, проти неї можуть порушити кримінальне провадження за невиконання судового рішення.

Заступник міністра юстиції Сергій Петухов назвав це судове рішення «несправедливим та упередженим». Сама ж Уляна Супрун заявила на своїй сторінці у Facebook, що це чергова атака на реформи у сфері охорони здоров’я.

Очільник МОЗ нагадала, що Окружний адміністративний суд м. Києва вже розглядав подібні позови проти міністерства, але суд їх не задовільнив.

«2017-го року судді цього суду прийняли дві постанови, які встановили правомірність мого призначення Урядом та покладання на мене виконання обов’язків міністра охорони здоров’я України», – зазначила пані Супрун.

За її словами, судове рішення було ухвалене в результаті скороченої процедури розгляду. Крім того, до суду надійшло ще 4 позови від Ігоря Мосійчука – 2 проти неї, 2 – проти прем’єр-міністра Гройсмана.

Сам голова уряду, схоже, задоволений діяльністю в.о. міністра охорони здоров’я. Днями він оприлюднив на своїй сторінці у Facebook інфографіку щодо успіхів медичної реформи, запровадженої Уляною Супрун.

Попри очевидні успіхи Супрун, претензії до неї накопичуються вже кілька років. Найголовніша – що вона нелегітимний міністр. Адже за українським законодавством про працю, міністр може працювати з приставкою в.о. лише протягом трьох місяців. Потім його або потрібно або затвердити на посаду, або призначити іншого в.о – також на три місяці.

Друга претензія до пані міністра – сумнозвісне американське громадянство. Попри її запевнення, що вона є громадянкою України, документальних доказів вона так і не надала. А якщо натякала на те, що має подвійне громадянство, законом це заборонено.

І, нарешті, третя причина для нарікань на міністра – в тому, що вона перебирає на себе повноваження «лікарів з телевізору», даючи конкретні поради щодо здоров’я. Деякі з них викликають сміх або обурення, наприклад, остання рекомендація пані Супрун «їсти чорну ікру».

Не задоволений міністром МОЗ і профільний парламентський комітет. Зокрема, депутати вважають, що міністерство зірвало закупівлю лікарських засобів для держави. У жовтні минулого року члени комітету одноголосно проголосували за відставку Уляни Супрун.

Що далі? Депутати розводять руками: мовляв, потрібно добре подумати, щоб знайти найкращий юридичний механізм для захисту Уляни Супрун. Очевидно, Володимиру Гройсману таки доведеться подати кандидатуру Супрун на розгляд Верховної Ради, а депутатам – призначити її. У будь-якому разі в Кабміні вже дали зрозуміти, що оскаржуватимуть рішення Окружного адмінсуду столиці. Як зазначив у коментарі РБК-Україна міністр Кабінету міністрів Олександр Саєнко, «МОЗ розпочало проведення безпрецедентної реформи, спрямованої на  покращення якості медичного обслуговування громадян. Однозначно будемо оскаржувати рішення та подавати скаргу у Вищу раду правосуддя».

Між тим, блогери нагадали, що проти самого ініціатора позову – Ігоря Мосійчука свого часу було порушено кримінальне провадження, згідно з яким депутат брав хабарі за подання депутатських запитів. Тодішній генпрокурор Шокін надав відеозапис розмов Мосійчука із потенційними замовниками. Отже, команді Радикальної партії, які розпочали війну проти Супрун, слід готуватися до удару у відповідь.

Маргарита Стеценко

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...
bigmir)net TOP 100