Позиція чи поза: чому ж насправді критики “євронатівського” законопроекту Порошенка підтримали його

125

Чимало галасу здійняв так званий “євронатівський” закон, ініційований президентом. Політикум розколовся на два табори. Представники першого запевняють, що чинний глава держави вирішив банально попіаритися на цьому питанні. Інші переконують: це над важливий документ, який робить незворотнім євроінтеграційний курс офіційного Києва. На чиєму боці правда і які закулісні ігри відбувалися навколо цього закону — спробуємо розібратися. 

Отже, народні обранці 334 голосами «за» підтримали внесення змін до Конституції в частині незворотності курсу України на членство в Євросоюзі і НАТО. З тих же, хто виступив проти – «Опозиційний блок» і вихідці з нього: позафракційні Бойко, Дунаєв, Іоффе і Льовочкін (всі вони зараз входять в «Опозиційну платформу – За Життя»).У повному складі законопроект підтримали всі так звані прозахідні фракції.

В принципі, карта голосування цілком традиційна для Ради нинішнього скликання, але позначилися на ній і вельми цікаві контури. Які саме?

За вже сформованою традицією, після критики «євро натівської» ініціативи президента Порошенка, за його проект в повному складі проголосувала фракція «Радикальної партії Олега Ляшка». Відзначимо, що лідер РПЛ бив себе в груди і клятвено обіцяв журналістам, що «радикали» ні за яких обставин не підтримають закон про незворотність європейського і євроатлантичного курсу до тих пір, поки не будуть виконані їхні ключові вимоги – відставка керівництва «Нафтогазу», зміна порядку нарахування субсидій на комуналку і перегляд «захмарних» цін на послуги ЖКГ. 

Якщо врахувати, що головного радикала країни пов’язують з олігархом Рінатом Ахметовим, який, згідно з відкритими джерелами, разом з президентом заробляє на тарифах для українців через свої енергокомпанії (скандальна формула Роттердам +), позиція Ляшко виглядає досить зрозумілою. Відштовхуючись від цього, можна дійти висновку, що ключову роль в радикальній зміні тактики пана Ляшка зіграли аж ніяк не високі цифри в платіжках. Проте, сам Олег Валерійович явно з прицілом на вибори, ситуацію пояснив у властивому йому артистичному стилі: «Порошенківська віце-головиха Геращенчіха цинічно бреше, що ми блокували трибуну, щоб зірвати голосування за ЄС і НАТО. Правда полягає в тому, що наша команда блокувала трибуну Ради з вимогою прийняти постанову про зниження тарифів. Зараз нам вдалося добитися, щоб Рада нарешті розглянула це питання на найближчому засіданні. Це ще не перемога, але маленький крок до неї. Ми не дамо владі грабувати українців!».

Загалом, з Олегом Ляшком все ясно як Божий день: він періодично з надривом критикує президентські, урядові і коаліційні законодавчі ініціативи, а потім фракція його імені дружно їх підтримує.

Йдемо далі. Фактично в повному складі за «євроатлантичний» законопроект авторства Петра Порошенка проголосували мажоритарники з групи «Воля народу». А ось «Відродження», що складається з 24 нардепів, які нерідко голосують в унісон з владою, дало лише 5 голосів «за». Чому? Представники цієї групи, як кажуть в кулуарах, висували Банковій деякі умови, які, судячи з результатів голосування, виконані не були.

Про що саме йдеться? У грудні 2018-го, в день голосування в першому читанні за зміни до Конституції, що передбачають курс на ЄС і НАТО, приймався ще і проект держбюджету на поточний рік, в якому депутатів, обраних за мажоритарними округами, просто «кинули» з виділенням субвенцій на їх округи. У кулуарах говорять: спочатку йшлося про 10-20 млн грн кожному мажоритарщику, але в підсумку вони отримали по 2, максимум – 3 мільйони на округ. Подейкують, що представники «Відродження» до останнього намагалися домовитися з президентом і прем’єром про те, щоб виправити це «непорозуміння» в обмін на подальшу підтримку законопроекту про ЄС і НАТО. У попередній раз група дала за НАТО і Європу 13 голосів. Цього разу – п’ять. Отже, судячи з усього переговори ні до чого не привели.

«Батьківщина» підтримала президентський законопроект, але зайняла позицію «і вашим, і нашим». Судіть самі. «Дивно, що це питання піднімається за 50 днів до виборів. П’ять років поспіль до цього руки не доходили … Сьогодні влада хоче використовувати святі речі – ЄС і НАТО – для прикриття того, що вони творять за лаштунками. Те, що вони хочуть сфальсифікувати вибори – це не рух в ЄС і НАТО! », – обурювалася Юлія Тимошенко, але потім разом з колегами по фракційному цеху сказала  «так» президентському законопроекту.

Схожу тактику обрали і представники «Самопомочі». «Влада використовує Основний закон як елемент своїх дрібних передвиборних маніпуляцій», – переконаний глава цієї фракції Олег Березюк. Він каже, що одного лише запису в Конституції мало, якщо непрозорий військовий бюджет, не оновлюється озброєння, немає жодної ракети або літака, поставлених на озброєння … У підсумку, фракція «Самопомочі» проголосувала «за».

Юрій Левченко зі «Свободи» вважає те, що відбувається навколо голосування за законопроект про рух до ЄС і НАТО «позитивною бутафорією». Він каже, що ці норми не мають ніякої юридичної «зобов’язалівки» і навіть якщо в новий парламент прийде «промосковська» більшість, то вона зможе, навіть не змінюючи Конституцію, «звільнити» країну від НАТО або ЄС за допомогою прийняття відповідних постанов ВР (для цього конституційної більшості в 300 голосів не потрібно).

«А ми НАТО – треба?», – таке риторичне питання ставили представники «Оппоблоку» за підсумками голосування. Те, що їх фракція була «проти» президентського законопроекту цілком зрозуміло – електоральне ядро «опоблоківцев» – це переважно противники руху України в напрямку Північно-атлантичного Альянсу.

Хто виграв в цій ситуацій, то це президент Петро Порошенко. Він вважає законопроект про ЄС-НАТО курс «історичним». Пан Порошенко напевно знав, що голосів «за» вистачить з лишком, і ось чому. Тільки фракції більшості – БПП + «Народний фронт» сумарно нараховують 215 голосів. Спочатку було зрозуміло, що вчорашні коаліціанти з «Батьківщини», «Самопомочі», а також «Радикальної партії Олега Ляшка» (чиї прихильники в більшості своїй підтримують курс на ЄС і НАТО) напередодні виборів не стануть грати в свої ж електоральні ворота і проголосують «за». Зазначені вище три фракції – це 66 голосів. Елементарні підрахунки показують, що для прийняття потрібного Банковій рішення не вистачало підтримки всього-на-всього 19-х нардепів. Саме стільки парламентаріїв налічується в рядах традиційно лояльної до нинішньої влади групи «Воля народу». Плюс до цього – в нинішньому скликанні ВР присутні ще 61 позафракційних нардепа, багато з яких гранично часто голосують в унісон з коаліціантами.

Тобто, не докладаючи особливих переговорних зусиль, Петро Порошенко одним пострілом убив двох зайців. По-перше, діючий глава держави «поставив на коліна» Раду, наочно продемонструвавши, хто насправді в домі господар. По-друге, президент отримав черговий агітаційний козир. Тепер, після завершення так званого томос-туру, Петру Олексійовичу впору готуватися до нового всеукраїнського вояжу – євро-натівського …

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...
bigmir)net TOP 100