“Меморандум про чесні вибори кандидатами” можна вважати своєрідною коаліцією проти Порошенка, – Віталій Бала

118

Нові передвиборчі рейтинги, в яких чільне місце несподівано захопив шоумен і лідер політсили «Слуга народу» Володимир Зеленський, міняють логіку виборчої кампанії і висувають абсолютно нові завдання перед традиційною парою конкурентів за найвищу посаду – главою «Батьківщини» Юлією Тимошенко і діючим гарантом.

Про це заявили представники Агентства моделювання ситуацій (АМС) під час прес-конференції на тему: «Президентські вибори-2019: підсумки висунення кандидатів і початок пікової фази передвиборчої кампанії» 11 лютого у Києві.

За словами директора АМС Віталія Бали, тепер вони будуть  змушені якось реагувати на нові обставини і можливо від цього сама кампанія стане більш змістовною. Як саме, згодом побачимо, але  перегони від цього стануть лише жвавішими і яскравішими», – сказав він.

Що ж до Володимира Зеленського, то на на думку  Бали, він поки аргументовано не продемонстрував, що може щось реально  зробити для виборців. До того ж на початку кампанії потрапив у скандал зі своєю офшорною компанією, будучи викритим перед усією Україною в обмані.

Цим самим довівши свою схожість з переважною більшістю наших політиків.

Нагадаємо, що в середині січня в українських  ЗМІ з’явилися повідомлення, що Зеленський веде бізнес в Росії  через кіпрську компанію Green Family Ltd. Вона знаходиться у спільній власності актора і його партнерів. Також вдалося виявити, що ця фірма , якою через кіпрську компанію володіє Зеленський, виграла конкурс на отримання часткового фінансування виробництва кінострічки з бюджету Російської Федерації

Подаючи декларацію про доходи, Зеленський приховав причетність до кіпрської фірми, однак йому підтвердили участь ще у трьох інших компаніях, зареєстрованих на Кіпрі, стверджують українські журналісти. Пізніше нова зірка вітчизняного політбомонду спростував більшість з цих повідомлень і заявив про продаж своїх акцій у Green Family Ltd.

Хоча розпочав він свою кампанію, зауважив Віталій Бала, досить неординарно і не так як усі. Але якщо його суперники зможуть придумати і продемонструвати теж щось незвичайно, то зможуть повернути до себе увагу виборця. І якщо зможуть заявити про себе навіть не по- новому , а по іншому. На думку Бали скоротити відрив другої групи кандидатів від трійки лідерів можна було би за активності агітаторів, яких при кількості приблизно у 30 тис дільниць мало би бути до 60 тис. Та організувати таку армію агітаторів, враховуючи, що за законом вони мають агітувати безплатно, надзвичайно важко.

За його словами, всіх зареєстрованих 44-х кандидатів для участі в президентських перегонах можна розділити на кілька груп.  «Я думаю, що чотири, максимум п’ять, – це кандидати, які можуть розраховувати на перемогу. Це, безумовно, Тимошенко, Порошенко, увірвався Зеленський, можна говорити ще про Гриценко. Не думаю, що є шанси у Бойка », – відзначив Бала.

Він також зазначив, що є група кандидатів, які, напевно, розраховують на співпрацю і коаліцію з майбутнім президентом вже після парламентських виборів, які відбудуться восени. Сюди можна віднести того ж Гриценка, Андрія Садового, Олега Ляшка.

«Є ще одна категорія кандидатів, яких ми умовно називаємо проросійськими, або, як я їх називаю, малоросійські», – додав експерт і уточнив, що він так називає цілу групу кандидатів з огляду на їх пропозиції щодо капітуляції перед Росією, які вони називають «миром», а також у зв’язку з їх позицією з питання створення самостійної православної церкви, – пояснив експерт.

При цьому , на  його думку, ще одна група є технічними кандидатами, які, скоріше, покликані відтягувати голоси у інших учасників виборчих перегонів. Зокрема, реєстрацію кандидатом в президенти Юрія Тимошенко він вважає цілком очевидним спланованою ходом.

«Це так чи інакше дає можливість команді Юлії Тимошенко звинувачувати в брудній виборчій кампанії», – підкреслив Бала. «У зв’язку з цим, напевно, і був підписаний меморандум про чесні вибори кандидатами, і фактично, я б назвав їх такою собі коаліцією проти Порошенка … Це Тимошенко, Гриценко, Садовий. До них пізніше приєднався Зеленський », – зазначив експерт.

Нагадаємо, що кандидати у президенти Юлія Тимошенко, Володимир Зеленський, Анатолій Гриценко, Андрій Садовий, Олександр Шевченко та Віктор Бондар у четвер, 7 лютого, підписали меморандум “За чесні вибори” під час участі у суспільно – політичному ток-шоу «Право на владу».

Відповідний документ містить низку зобов’язань з боку кандидатів стосовно утримання від фальсифікації результатів виборів.

 «За великим рахунком можна говорити, що в майбутньому, це перший крок – ці політики так чи інакше можуть бути здатність домовлятися для того, щоб створити коаліцію», – підкреслив Бала.

Коментуючи для Голосу – Інфо  перебіг виборчої кампанії, політексперт Руслан Бортник також відзначив, що на цих президентських виборах відбувається розгул чорних технологій, а третина зареєстрованих кандидатів є технічними і так званими «спойлерами» (кандидат, який не маючи шансів перемогти, відтягує на себе частину голосів у іншого  з подібною символікою або програмою – ред.).

Це люди, які агітують не за себе, а прийшли, щоб критикувати більш популярних кандидатів. Висока політизація в суспільстві пов’язана з тим, що тепер вибори будуть проходити раз на п’ять років. Саме всі ці чинники призвели до того, що у нас зареєстрували понад 40 кандидатів. За великим рахунком у нас тільки три кандидати на президентську посаду і близько 15 чоловік, що борються за парламентські місця. Решта або авантюристи, технічні кандидати або спойлери , – пояснив Бортник.

На його думку, поява такої величезної кількості кандидатів в бюлетені сталася через збіг президентських і парламентських виборів.

«На президентських виборах буде метровий бюлетень з дуже дрібним шрифтом. Прочитати інформацію, на ньому буде важко людям з поганим зором і пенсіонерам. Така величезна кількість кандидатів в бюлетені сталося через збіг президентських і парламентських виборів, що змусило всіх парламентських гравців йти на президентські вибори, щоб про себе нагадати і зберегти навколо себе електорат. Новачки з низькими рейтингами думають, що, таким чином, зможуть досягти політичного успіху. Тому на вибори йде багато авантюристів і просто амбіційних особистостей », – підкреслив експерт.

В свою чергу заступник директора АМС Олексій Голобуцький відзначив, що нинішня виборча ситуація важко прогнозована, тому що «поява Зеленського в лідерах електоральних симпатій змінює стратегію кампанії як Порошенко, так і Тимошенко».

 «До того ж, тут невідомо, для кого це більш складна проблема», – підкреслив експерт, зауваживши про несподівані результати підтримки кандидатів серед громадськості, які засвідчують дані соціологічних опитувань. Він зазначив, що виборча кампанія Юлії Тимошенко характеризується тим, що політик останнім часом була лідером всіх рейтингів, почавши раніше інших свою виборчу діяльність, але тепер втратила першість в соціологічних опитуваннях.

Рейтинг Тимошенко  «просів» за результатами  деяких опитувань, але скоріше можна більше довіряти іншим результатам, які свідчать, що він уперся в певну електоральну стелю. І це дуже серйозний сигнал для цієї кандидатки, – підкреслив Голобуцький.

«Це має змусити її міняти стратегію виборчої кампанії, тому що одна справа бути лідером (там є, звичайно, свої проблеми, тому що теж складно утримувати лідерство), але інша справа, коли ти вже не лідер … зараз ситуація по-іншому виглядає : є тепер антиелітний, скажімо так, кандидат, який виступає проти всього політичного істеблішменту – Зеленський », – наголосив Голобуцький.

 У той же час, на його переконання, Зеленський орієнтується на електорат на півдні і сході України, і в першу чергу на молодь. Одна з переваг Зеленського для «східного» виборця є те, що його імідж  не має націоналістичного присмаку, як у випадку з Порошенко чи деякими іншими кандидатами. Він став уособленням зміни парадигми суперництва двох політичних важковаговиків Порошенка і Тимошенко. При цьому Голобуцький зауважив, що виборче протистояння на електоральному полі між Зеленським, Тимошенко і Порошенко може мати різні рівні розвитку.

За словами Віталія Бали кампанія Зеленського безумовно має серйозну фінансову і організаційну підтримку. Адже виборча кампанія – дуже недешевий захід і зрозуміло, що є певні люди, які допомагають кандидату. Зокрема, постійна його поява на на одному з найрейтинговіших телеканалів коштує чимало грошей. Але залежність шоумена від бізнесмена Валерія Коломойського, на думку експерта, значно перебільшена.

В той же час є достатньо багато розчарованих людей, готових підтримати несистемного політика. Але невідомо чи підуть вони підтримувати Зеленського на виборах. Адже серед  його симпатиків є немало адекватних виборців, які повинні розуміти, що в даній ситуацій експерименти з майбутнім держави можуть бути небезпечні. Тому зараз лідерство Зеленського перебуває в дещо віртуальній площині. А більш реально можна буде говорити про його позиції лише ближче до виборів.

Що ж до рейтингу гаранта,то у Порошенка з початку року він почав трохи зростати , і тому прогнози про те, що чинний глава держави буде четвертим або п’ятим, вже не актуальні. «Мова йде про те, зараз конкретно, хто на даний момент, хто, крім Зеленського, може потрапити з двійки Порошенко-Тимошенко до другого туру», – сказав Голобуцький.

Також він переконаний, що другий тур виборів буде зовсім іншою виборчою кампанією в залежності від того, хто туди потрапить. «Повинні бути дебати, це треба, щоб суспільство вимагало в будь-якому випадку. І це повинно бути головною частиною другого туру », – сказав Голобуцький і додав, що громадяни повинні знати, за кого віддають голоси.

При цьому ,на думку Віталія Бали, деякі кандидати будуть знімати свої кандидатури ще до першого туру виборів і закликати підтримати іншого кандидата. «По-моєму, найважливіше зрозуміти, які можуть бути альянси після першого туру. Бо той, хто займе, умовно кажучи, третє, четверте чи п’яте місце (в залежності від того, кого з кандидатів вони будуть підтримувати в другому турі), може і визначити долю цих виборів », – відзначив Бала.

Водночас час за словами експерта, дебати між кандидатами необхідно проводити в першому турі за участю як мінімум першої п’ятірки, відштовхуючись від соціологічних опитувань. «І бажано, як мені здається, щоб вони були одночасно в студії, відповідали на ті ж питання, і дійсно за ті сфери відповідальності, які передбачені Конституцією президенту, щоб ми розуміли, щоб громадяни розуміли від кожного кандидата, що він збирається робити, і як буде вирішувати проблеми, що стоять перед Україною », – підкреслив він.

Коментуючи нинішню ситуацію, Голобуцький відзначив ,  що соціологія середини місяця лютого  може також  змінитися під впливом недавньої заяви Святослава Вакарчука, який остаточно ствердив, що не буде підтримувати на президентських виборах жодного з претендентів.

Скоригувати показники у другій групі кандидатів може і повідомлення Андрія Садового про домовленість деяких політиків опозиційного табору, зокрема з Демальянсом і Анатолієм Гриценко,  що в кінці лютого вони проведуть рейтингове голосування і той, хто з них програє, зніме свою кандидатуру на користь кандидата з кращим рівнем підтримки виборців.

На жаль, зауважив заступник директора АМС, засилля інформаційної присутності кандидатів та представників їх команд на телебаченні спотворює можливості для об’єктивної політичної дискусії. А флешмоби та значна активність у фейсбуці, яку також використовують у кампанії, не дають відповідних результатів, бо основна активна частина виборців з категорії 50 + найменше залучені в соціальні мережі.

Основним джерелом інформації для них залишається телебачення, яке діє одноканально і фактично зомбує населення, маніпулюючи даними проплачених експертів, фальшивої соціології та іншою політично заангажованою інформацією. Прикро, але у нашій країні небагато незалежних медіа, які могли би стати певним мірилом чесності і прозорості виборчої кампанії кандидатів, – пояснив наголосив експерт.

Що ж до ризику  зірвання виборів, то за словами Голобуцького, сьогодні він є дуже невисоким. Це могло би статися у разі прямої воєнної агресії Росії, яка, зважаючи на усі політичні обставини, майже неймовірна. Тим більше, що в Кремлі продовжують сподіватися на перемогу проросійських сил  у виборчих кампаніях цього року, до кінця не розуміючи, що зараз в Україні це практично неможливо. Або як мінімум на значну хаотизацію  політичного процесу, яка би значно послабила нашу державу, що не можна допустити в жодному разі, –  політтехнолог.

Отже на сьогодні, за два місяці до першого туру президентських виборів три кандидати мають приблизно однаковий рейтинг, що стало новим явищем в політичній історії України. Тому передвиборча кампанія буде розвиватися тепер за цілком несподіваним для багатьох сценарієм, – підсумував аналітичні виступи Віталій Бала.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...
bigmir)net TOP 100