Кирило Сазонов: «Кампанія переходить у формат шоу-бізнесу»

312

Президентські перегони перейшли у гостру стадію. Один кандидат упевнений у своїй перемозі, другому – нема чого втрачати. Саме тому обидва можуть діяти «на грані фолу». Цікаво, що наступний крок з обох штабів кандидатів досить складно передбачити. Так, ще кілька днів тому Петро Порошенко та його прихильники закликали Володимира Зеленського взяти участь у президентських дебатах перед другим туром. Будучи переконаними, що штаб Зеленського на це не погодиться, адже у подібному форматі шоумен явно програє опоненту з багаторічним політичним та дипломатичним досвідом.

Але Володимир Зеленський несподівано погодився. І не просто погодився, а записав голівудський відео-ролик, у якому поставив Порошенку умови щодо його участі у кандидатських дебатах. Тепер м’яч був на стороні президентського штабу. У них було кілька варіантів: погоджуватися на умови опонента, стояти на своєму – дебати у телевізійній студії, – або ж просто відмовчатися. Але президент відповів, і з його відповіді стало зрозуміло, що хоча він не у захваті від зміни формату дебатів, але погоджується на нього, щоб дати можливість українцям почути обох.

Про те, якими можуть бути президентські дебати та чи відбудуться вони взагалі, у короткому інтерв’ю розповів політолог Кирило Сазонов.

Кириле, що скажете з приводу кампанії після того, як Володимир Зеленський погодився брати участь у дебатах на своїх умовах, а Петро Порошенко – відповів згодою?

Перший тур був відверто нудним та брудним. І я побоювався, що другий тур буде ще нуднішим. Все було досить передбачуваним: Зеленському краще мовчати, у нього і так все добре, а президенту потрібно десь шукати 2,5 мільйони голосів, які знайти практично неможливо. І тут раптом різкий старт, така динаміка. Тут явно йде боротьба технологів, ми остаточно переходимо у формат шоу-бізнесу. І спостерігати за цим стає справді цікаво. Це реальна конкурентна боротьба.

А почалося все з того, що штаб Петра Порошенка почав відверто «тролити» Зеленського, викликаючи на дебати, організовуючи кампанії у соціальних мережах, намагаючись грати на його полі. Виходячи з того, що серйозні дебати – про внутрішню та міжнародну політику та економіку з досвідченим Порошенком, котрий працював і міністром економіки та закордонних справ, і секретарем РНБО, і президентом, для Зеленського було б складно. Це не його вагова категорія. І всі були переконані, що шоумен відмовиться, але тут прийшла відповідь Зеленського. Це був гучний ляпас – блискуче знятий ролик за всіма законами шоу-бізнесу: технологічно, яскраво, з паузами та мімікою. І після цього команда Петра Порошенка на певний час опинилася у ступорі. Спочатку почалися відмовки: мовляв, на стадіоні проводити дебати не можна, нехай там грають у футбол тощо, треба формально, у студії, плюс заходи безпеки… Але несподівано президент, ігноруючи слова радників та консультантів, особисто відповідає. Виважено, стримано, з повагою, називаючи опонента на ім’я-по-батькові. Це, звісно, цирк, але… Ну і епічна фраза – «стадіон, то стадіон». Це була сильна відповідь. Тепер – хід за Зеленським.

Цей момент був переломним у кампанії? Тепер вона буде іншою, ніж до того?

Уже зараз можна стверджувати, що обидва кандидати відходять від «чорнухи». Так, залишився легкий «стьоб» один над одним, але вони явно вищі за відверті образи. Кампанія стає яскравішою та значно симпатичнішою. Головне, що все більше людей розуміють: мало хто читає складні програми, не працюють палатки, майже не працюють борди. Виграє той, хто зробить найцікавішу картинку та зможе її продати виборцеві. Думаю, це лише початок. Далі буде ще цікавіше.

А дебати, на вашу думку, відбудуться?

Я до кінця в це не вірю. Але обидві сторони піднімають ставки настільки, що цілком можуть відбутися. Наразі, думаю, Порошенко і Зеленський продовжуватимуть у тому ж дусі, що почали. І незалежно від того, хто буде переможцем, другий теж поселиться у наших серцях, і має хороший шанс на парламентські вибори. Без бруду, без чорнухи, вони обидва набирають бали та політичні перспективи. Це мудрий та зважений підхід.

Якщо все-таки відбудуться дебати, то хто має більше шансів краще себе проявити у цьому стадіонному форматі?

У будь-якому форматі у Порошенка є досвід і знання. Він може собі дозволити поговорити про своє минуле – як він спілкувався з Меркель, Макроном, Трампом, до яких висновків прийшли, які гарантії давалися. Він може говорити про те, про що Зеленський говорити не може хоча б тому, що не має такого досвіду. З іншого боку, Зеленському теж є що сказати. У нього є хороші акторські і дані. І він, знаючи слабкі сторони Порошенка, гратиме за законами шоу. Наприклад, ставитиме незручні питання. Та й обіцяти він може набагато більше, бо не був у політиці. Наприклад, він може говорити про «рішучі реформи», і над ним ніхто не сміятиметься, тоді як у разі, якщо про це заговорить чинний президент, це викличе регіт, адже виникає резонне питання – а що ж було всі ці 5 років? Тому результат дебатів – непередбачуваний. Обидва сильні, обидва знають переваги та слабкі сторони один одного і гратимуть на цьому. Це навіть не шахи, а дуже добре прорахований великий теніс.  

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...