Бій з тінню: хто виграв від “монодебатів” Порошенка на НСК “Олімпійський”?

258

Нарешті це сталося. Вірніше сталося , та не те. Враховуючи, як вчора відбувся  перший тур дебатів, що став предметом гострих публічних суперечок між кандидатами на посаду президента … На НСК Олімпійський. В присутності понад 200 журналістів та багатотисячного натовпу, який залишився чекати на дебати перед сценою з величезним екраном. В незвичному, але очікуваному  моноформаті .

Тобто спаринг –партнер кандидата в президенти Володимира Зеленського, нинішній глава держави Петро Порошенко дискутував наодинці перед камерами із собою і трішки з журналістами.

Взагалі ж друготурова передвиборча кампанія все більше скидається на гру в перетягування каната з бажанням взяти опонента «на слабо» і намаганням команди Зеленського уникнути будь – якої  предметної дискусії з діючим президентом.

Щоправда , перший хід Зеленського про «всенародні дебати» був досить сильним і несподіваним, та реалізація цих ініціатив  з його боку викликає, м’яко кажучи, суцільну іронію. А картинка у стилі «пацан сказав, пацан зробив» все більше нагадує самовбивчу пародію.

Водночас команда Петра Порошенка , «нащупавши»  очевидну  неспроможність «нового обличчя» до  виразної дискусії відкрила для себе «вікно можливостей» для зниження рейтингу опонента.

Зрозуміло, що, враховуючи тактику  приховування  штабом Зеленського свого кандидата та неодноразовим наполяганням на  «стадіонних дебатах» тільки 19 квітня , очікувати на раптову появу свого опонента там в  неділю Порошенку не доводилося. Але , зважаючи, що в цьому кандидатському двобої ситуація розвивається у форматі «хід-на-хід», виборці мали право дізнатися більше про наміри і погляди Зеленського під час дебатів. І не за день до голосування. Однак не склалось…  

Я прийшов, тебе нема…

Отже «дебати» кандидата в президенти України Володимира Зеленського та чинного президента Петра Порошенка 14 квітня на НСК «Олімпійський» пройшли під  гаслом народної пісні  «Я прийшов, тебе нема», адаптований варіант якої , він проспівав разом з музикантами на сцені при завершенні заходу.

Відкриваючи дебати, нинішній гарант все ж дав своєму опоненту 45 хвилин, аби той встиг доїхати до стадіону. В цей час чинний президент встиг  поспілкувався зі ЗМІ та зробити спільне фото із прихильниками.

Спілкуючись з журналістами видань, серед яких за його словами, були всі, хто мав бажання приїхати, Порошенко оприлюднив декілька важливих меседжів.

У вступному слові Порошенко нагадав про те, якою країна була в 2014-му, і що вдалося зробити за ці роки. Згадав і про міжнародну коаліцію і різні реформи.

Відповідаючи на питання від угорського ЗМІ: “Які кроки в напрямку НАТО ви плануєте”?, він запевнив, що вступ в НАТО – реалістична перспектива. І що цілком підтримує  права угорців в Україні, а також, що обіцяє, хоча б у початковому обсязі вивчити угорську.

Ще  Порошенко повідомив, що звільнив 12 квітня першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки України Сергія Семочка. Крім того, президент розповів, які висновки зробив після першого туру виборів, і пообіцяв змінити підхід до проведення реформ в Україні. А також продовжити розвивати успішну реформу децентралізації.

Щодо ідеї Зеленського про референдуми по вступу України до ЄС І НАТО, Порошенко заявив, що країна вже чітко визначилась у цьому питанні. Проте, за його словами референдум по ЄС буде напередодні самого вступу, оскільки увійти  в ЄС без цього неможливо.

Відповідаючи на питання про причетність штабу  Порошенко  до “чорного піару” проти Зеленського, він ще раз наголосив, що  не має жодних доказів, що  Зеленський – наркоман. Тому й ніколи ані він , ані представники його команди так не називали.

Журналісти також запитали президента про можливість  розпуску парламенту після 21 квітня. На що він заявив, що конституційних підстав для розпуску парламенту не існує, отже цей парламент має допрацювати до осінніх виборів.

На питання “чи взагалі відбудуться дебати?” , Порошенко відповів, що зробить все, щоб дебати відбулися.

Адже за його словами, “не ходити на дебати – це все одно, як йти на червоне світло, санкцій немає, а правопорушення є”.

На завершення спілкування з журналістами нинішній гарант підкреслив, що йому не подобається, коли передвиборча  кампанія схожа на німе кіно. При цьому висловив сподівання, що  шоу ,яке  «хтось намагається провести тут 19 числа, буде скасовано”.

Про те, що  Порошенку неприйнятний заданий командою Зеленського віртуальний формат дискусії, він ще раз підтвердив, виступаючи на «Олімпійському».

«Стосовно відео роликів: я не хочу мірятися роликами. Я категоричний противник віртуальних кампанії. І для того щоб народна творчість прихильників того чи іншого президента, чи незалежних креативних агенцій «зменшила свій запал», є єдиний інструмент – дебати. Прийди, розкажи, дай відповідь і все закінчиться. Якщо ти ховаєшся, мені це, не просто як президенту, як громадянину не подобається. Президент має бути реальний, а не віртуальний. Президент має бути сильний, бо я хочу знати, як країна буде захищена і я це, на жаль, побачити не можу», – зазначив президент.

Разом з тим він повідомив, що готовий зустрітися з ним 15 квітня в ефірі ICTV і взагалі в будь-який інший день.

Залікові бали

Хто ж виграв від участі/неучасті в таких «недодебатах»? Більшість експертів схиляються до думки, що все-таки цей захід на «Олімпійському» зіграв більше на користь чинного президента. Хоча відсутність кандидата у президенти Володимира Зеленського  на стадіоні навряд чи стане вагомою причиною його можливої  поразки.

Позитивним моментом вони вважають, що «на Порошенка» зібралась сила –силенна люду, які звісно були переважно його прихильниками, але ніхто навіть не промовився, що серед тих, хто не пошкодував часу у вихідний і прийшов на «Олімпійський», були проплачені учасники. Отже масова підтримка у президента є і вся країна це бачила.

З цього приводу з’явилася маса дописів у Фейсбуку , в одному з яких Zoya Kazanzhy написала:

«Сила-силенна людей на Олімпійському. Київ таки піднявся. Порошенко пройшовся натовпом. Марина віталась з людьми. Круто співали ОТВІНТА.

А в цей час на ютубі труть відео Зеленського з Парижу, де він розповідає, що він боїться за свою безпеку і що він поставив «на кон» своє життя, життя дружини, дітей і батьків. Не державу, не країну, а себе і свою родину.

А навіщо тоді йти в президенти, якщо страшно? Чи, лякаючи нас і себе якоюсь інформацією про власну «небезпеку», ми його взагалі не будемо бачити?! Правильно я розумію, що всі керівники світу і кандидати на ці посади якось впоруються з безпекою, а Зеленський – ні?

І він ще ображається, що він – голограма, набір пікселів…»

До речі Зеленський, коментуючи відмову від дебатів 14 квітня, заявив, що його цікавить тільки реакція українського суспільства.

Мені здається, що я був відвертим, чесним, таким, як я є. Ми домовилися, що у нас будуть дебати 19 квітня на НСК” Олімпійський “. Я ніколи в житті не змінював правила, намагаюся так робити, намагаюся бути, як мені сказав пан президент, “бути мужиком”. Тому я стояв на своєму , – сказав Зеленський.

Шкода, що він, маніпулюючи на ходу, так низько оцінює здатність до аналітики українців. Зараз прибічники Зе активно пишуть про те, що Зе запрошував Пороха на 19 – те. Але, якщо ви уважно продивитеся  ролик, де він запрошує, то не  зможете  не побачити, що там дати немає, а є лише  місце «дуелі». За неписаними ж правилами дуелі, дата визначається стороною, якій кинуто виклик. Якщо вже Зеленський обрав спілкування з опонентом саме в такому форматі.

Отже прихильникам Зеленського  слід чесно визнати, що їх кандидат продовжує уникати діалогу з Порошенко, уникає діалогу з журналістами у студії чи на стадіоні чи де завгодно: жодної повноцінної прес-конференції за всю кампанію не було. Звичайно, можна кидати час від часу якісь кістки у вигляді коротких роликів, або ось тут пару питань щось сказав, при цьому нічого власне не сказавши. Що виглядає як тотальна неповага до українців і журналістського середовища, яке має максимально інформувати суспільство напередодні серйозного вибору.

Водночас журналістка Христина Бердинських, яка на сторінках НВ постійно аналізує президентську кампанію пише, що рейтинг Зеленського все ж дозволяє йому не приходити на стадіон до Порошенка.

Зеленський не прийшов сьогодні на стадіон, але він і не збирався. Його рейтинг дозволяє йому і 19-го не прийти, включити відеозвернення, зв’язок з космосу, голограму і все. Нічого з цим не поробиш.

Хоча 19-го, думаю, він все ж буде на “Олімпійському”. І припускаю, що Петро Порошенко теж на стадіон приїде. Дебати на стадіоні починаються о 19.00, а на Суспiльном о 20.00. Президент встигне і туди, і туди.

Звичайно, президент радий був би спілкуватися щодня в прямому ефірі із Зеленським, щоб встигнути показати виборцям, що Зе нічого не розуміє в реальній політиці, але він не в тій рейтингової ситуації, щоб диктувати Зе свої умови.

Зеленський же, напевно, просто рахує дні, та й все, не сильно напружуючись. Навіть не знаю, скандал якого рівня може його змусити забігати, як зараз щосили напружується президент. Хоча хотілося б, щоб і Зеленський забігав)). Так би кампанія була ще динамічніше, – зазначила Бердинських.

І все –таки більшість незаангажованих користувачів із соцмереж вважають, що в цій ситуації програв Зеленський . Зокрема Ivan Ihorovych в своєму Твіттері написав: «Зеленський програв дебати. Які б він аргументи не висував. Кинув виклик, йди і бийся. Місце, час і зброю вибирає противник. Чинний це второпав і почав крутити та інтригувати. Зеленський повівся і програв».

 При цьому багато хто з експертів вважають приїзд   Петра Порошенка на «Олімпійський красномовним доказом його абсолютно відповідальної чоловічої поведінки і мужнім вчинком, з огляду на те, як важко йому брати участь в перевиборчих перегонах  у вигляді  реаліті-шоу.

І навіть послідовні прихильники Зеленського, зокрема, відомий політолог  Юрій Романенко, не зміг не висловити повагу з цього приводу Порошенко.

За що варто поважати Порошенко. Він боєць. Уявіть, що відбувається в душі людини, коли він виходить на публіку і влаштовує цей театр. Адже він нагорі соціальної піраміди, але йому доводиться переступати через себе, щоб опускатися до рівня таких кривлянь і вивертів( з боку Зеленського – ред.). Але без цього влада не втримати. І він в практично безвихідній ситуації бореться, коли його соратники починають розбігатися як щури з тонучого корабля. Особисто мене приводять у захват такі люди, що здатні так битися…, – написав на своїй сторінці у Фейсбук політолог.

Директор Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович теж віддав перевагу на дебатах Петру Порошенку, аналізуючи ситуацію глобально. На його думку , Зеленський вже програв, незалежно від результату виборів. Навіть якщо він отримає більшість на виборах – його це не врятує.

Бо це пасивна більшість – глядачі, а не громадяни. Активну меншість він програв і не зможе опанувати нею. А саме ця меншість є двигуном змін в будь-якому суспільстві. Більшість же із задоволенням спостерігатиме за крахом Зеленського , який вже почався. Незалежно від результату виборів, – підкреслив експерт.

Продовження банкету

Сьогодні Володимир Зеленський в своєму черговому відеоролику звернувся до  президента Петра Порошенка  із закликом «не бігати за ним по телеканалах, не займатися здачею аналізів (яку ініціював саме Зеленський, – ред.) і не виступати на стадіоні, а зайнятися виконанням своїх обов’язків.

“Хочу звернутися до людини, яка займає дуже серйозну посаду – посаду президента України. Пан Порошенко, я дуже хочу, щоб ви від “я почув” перейшли до “я зроблю”. А саме – посадили вбивць Катерини Гандзюк, посадили Свинарчуків і згадали про те, що ви забули про наших полонених моряків, які зараз сидять за гратами і чекають, поки ви набігаєтесь по каналах в пошуках Зеленського, наздаєтесь аналізів всім і накричитесь на стадіоні”, – сказав Зеленський.

Він також додав, що дебати між кандидатами можуть бути тільки 19 квітня.

Варто зазначити, що ця заява свідчить про  дефіцит креативу команді Зеленського , бо всі меседжі , опубліковані в ній, миті-перемиті ким тільки не лінь в українському суспільстві. Не значить , що про це треба мовчати, але всі  розуміють, що навіть при щирому бажанні Порошенка, ці вимоги в короткий термін не виконати. А натискувати безперервно на ті ж  кнопки з боку штабу Зеленського – несолідно.

“Будь ласка, зробіть це. Це ваша справа. Тому що шоумен може стати президентом, а президент, що став шоуменом, це прикро. Дебати 19-го – це щоденні справи “, – додав Зеленський.

Цілком очевидно, що в мистецтві пересмикування фактів Зеленському не відмовиш. Адже про справи Порошенка українське суспільство протягом його каденції дізналось достатньо , особливо в останні півроку. Та не закриваючи очі на  його промахи, серед цих справ, в стратегічному контексті майбутнього  розвитку України, переважає все ж таки позитив.

А от щодо справ Зеленського на благо українців запитань значно більше , ніж відповідей. Дуже не хочеться, щоб ці відповіді надійшли запізно, ставши черговим розчаруванням нашої спільноти своїм вибором. Тому варто добряче задуматися перш , ніж  брати участь у невідомому , не знати ким  прописаному сценарії.

До речі, сьогодні команда Порошенко висунула умову (схоже остаточну – ред.) щодо своєї участі в дебатах на НСК «Олімпійський» 19 квітня. Чинний президент погодився взяти участь в дебатах 19 квітня на стадіоні, якщо час цієї дискусії не збіжиться  з офіційним часом дебатів в ефірі Суспільного.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...