Стадіонні дебати на “Олімпійському”: чия перемога?

286

Довгоочікувані дебати кандидатів у президенти , які так довго обговорювалися в суспільстві,  вчора нарешті відбулися. Як проходили вони на НСК “Олімпійському”, і чи  матимуть якийсь вплив на кінцевий результат голосування – в нашому матеріалі.

Вечірнє дійство, незважаючи на справедливі  побоювання про можливий зрив, з огляду на непередбачувані політтехнологічні виверти команди Зеленського, зібрало на стадіоні за даними київської поліції близько 22 тисяч учасників. В коментарі журналістам після його завершення Петро Порошенко вказував на значно більшу цифру і , судячи із наповненості чаші стадіону, президент все таки більше мав рацію.

Звичайно, назвати цю дискусію дебатами в їх  класичному розумінні важко. Оцінити їх можна скоріше як дебати, що проходили у формі шоу. Оскільки традиційні  дебати передбачають, в першу чергу, абсолютні рівні умови для суперників, при яких глядачі не повинні заважати в ході дискусії. В той час, як нинішні виступи кандидатів, раз у раз супроводжувалися різноманітними вигуками і оплесками.

Нерідко досить недружніми, які  активно намагалися вивести з рівноваги під час виступів кандидатів. Особливо старалася нечисленна, але вочевидь добре підготовлена група учасників «від команди ЗЕ», яка піднімала крик щоразу, коли слово переходило до Порошенка. Йому ж доводилося спілкуватися з аудиторією, постійно перекрикуючи провокаторів. Проте президент не зірвався і з честю вийшов з цього випробування.

Загалом ажіотаж навколо цього заходу набрав чималих обертів. Про що може свідчити і вартість квитків, опублікована на сайті одного популярного оператора, які продавалися там за ціною від 10 до 12 тисяч. Які за всіма анонсами, до речі,  мали б роздаватися безкоштовно. Проте. за годину до початку «сутички» на одному з сайтів з продажу квитків  залишився  один-єдиний квиток за 10 тисяч. Цікаво було б поспілкуватися з покупцями квитків за такими цінами і заодно дізнатися про їх мотивацію.

Проте, переважна частина бажаючих потрапила на стадіон все – таки безкоштовно і більшість з них прийшли повболівати за Порошенка. Розгалужена партійна структура зробила свою справу і за кілька годин до початку з  усіх напрямків до стадіону стікалися великі групи людей з українськими прапорами. Що саме вони були прихильниками гаранта, свідчить хоча б те , що у фан-зоні команди ЗЕ перед  дебатами не було жодного українського прапора, або помітної патріотичної символіки.

А ось Зеленському не вдалося набрати на свою підтримку навіть кількості, щоб хоча б наполовину заповнити свою фан-зону.

Відзначимо , що  дебати одразу почалися  з  несподіванки. Адже  за попередньою домовленістю між кандидатами кожен з них повинен був виступати на своїй сцені перед своїми прихильниками.

Проте важко уявити їх діалог, якби він відбувся у домовленому спочатку  форматі. Фан-зона кожного з учасників дискусії слухала б опонента, стоячи до нього спинами або повинна була розвертатися при кожному переході слова від Порошенка до Зеленському.

Та  раптом, за декілька хвилин до початку, Петро Порошенко  перейшов разом зі своєю групою підтримки на сцену до Зеленському. Суперники навіть обійнялися. Але на цьому люб’язності між ними скінчилися.

За жеребкуванням відкриття дебатів дісталося Зеленському. І схоже, щоб збити з пантелику конкурента, Зеленський замість одного запитання президенту читав з аркуша цілий перелік «з Інтернету», пропонуючи опонентові відповісти на один з них на вибір. Але досвідчений турнірний боєць Порошенко легко вийшов з цієї ситуації. І одразу перейшов до аргументованих претензій на адресу Зеленського.

Серед головних з них, закиди Зеленському про ухилення від дискусій з Порошенком та спілкування з журналістами, а також відхід від оприлюднення своїх позицій з важливих для країни питань під час виборчої кампанії. Порошенко також критикував Зеленського за некомпетентність і залежність від Коломойського.

Він спочатку намагався запитати у Зеленського про його наміри в реалізації зовнішньої політики, збереження та зміцнення міжнародної підтримки України в боротьбі проти російської агресії і виконанні функції верховного головнокомандувача. Але, не отримав жодних зрозумілих  відповідей.

Варто зауважити, що вже у своєму виступі на відкритті дебатів Порошенко зробив спробу задати серйозний тону цій дискусії, наполягаючи на тому, що до моменту дебатів , за день до виборів, країна так і не дізналася , яке майбутнє чекає на неї у разі вибору Зеленського. Бо для українського народу, заявив президент, в першу чергу дуже важливо знати майбутнє, а не обливати один одного брудом. Знати, як перемагати ворога, а не розповсюджувати російські фейки. У нас сьогодні дуже ефективно працює пропаганда Росії як частина гібридної війни проти нашої держави… І ми стоїмо сьогодні перед зовнішніми викликами, які потребують від президента мужності і сили. Виклики, які потребують від президента міжнародного досвіду.

Як кандидат в президенти збирається утримувати міжнародну коаліцію, яку ми крок за кроком будували ці п’ять років? Як він збирається виконувати функції верховного головнокомандувача. Хоча ваша команда сказала, що ви вже почали курс молодого бійця. Це гарна річ. Але варто було його почати чотири роки тому – у 14-му, коли країна потребувала зусилля всіх волонтерів і добровольців, а Володимир ховався від повісток, куди його визивали у військкомати. І я впевнений, що це неприпустимо. Я наголошую, що якщо ми не маємо відповіді на ці питання, то це слабкий глава держави. Слабкий – який не зможе утримати удари Путіна.

Слабкий – бо в позиції, яка загрожує державі, ризики зашкалюють… І я хочу наголосити, я вірю, що пан Володимир не хоче здати Україну. Я вірю, що пан Володимир і мрії не має затягнути Україну назад в російську імперію. Але Путін має цю мрію. І якщо він не знає, як цьому протистояти, на сьогоднішній день ми точно маємо прибирати всі ризики з українського майбутнього. Я наголошую, що на сьогоднішній день ми маємо лише дуже красиву обгортку – дорогу і яскраву. І в цій обгортці кожен може знайти собі те, що він хоче: хто – зниження тарифів, про які сьогодні говорив Володимир, хто – зарплати вчителя по 4000 доларів, хто – підвищення пенсій, хто – може знайти і повернення в Росію. А хто – може знайти і дуже важливий рух в Європу,- – констатував президент.

Відповідаючи на «кулеметні черги» питань від Зеленського, Порошенко неодноразово  підкреслив, що Україна не може собі дозволити, щоб Зеленський навчався керувати країною, вже будучи главою держави.

Закликавши при цьому не плутати справжнього Зеленського з його телевізійним персонажем з серіалу “Слуга народу “, Порошенко заявив: «Ви не Голобородько, приїхали не на тролейбусі, чи не на велосипеді – ви головний провідник олігархів і точно одного олігарха “, – підкреслив президент.

Петро Порошенко заявив, що українці зберегли державу та зробили прорив в Європейський Союз а також про те, що будь-яка особа незалежно від її статусу буде засуджена і позбавлена волі, якщо слідство доведе її причетність до корупції.

У своєму виступі президент закликав українців об’єднатися і не допустити “повернення олігархату”. Він пообіцяв  збереження зовнішньополітичного курсу і про те, що буде робити все, щоб захистити Україну, а також виправить кадрові помилки.

Відповідаючи на питання суперника про напрямок руху України в разі його обрання, Зеленський запевнив, що буде підтримувати європейський курс, ініціює прийняття закону про імпічмент, забезпечить верховенства права, буде нетерпимий до корупції, а також зробить все, щоб закінчити війну. Та жодної конкретики у цих питаннях українці від Зеленського так і не почули.

Зате почули неодноразово  розкручувані меседжі про  корупційні скандали, пов’язані з оточенням президента, докори  Порошенку в передачі компанії Roshen в сліпий траст замість продажу. Не забув Зеленський нагадати і про наявність у власності Порошенко “5 каналу”, який він начебто  мав продати, вступаючи на посаду президента.

При цьому він назвав бойовиків ОРДЛО “повстанцями ЛДНР”, які нібито носять у кишенях цукерки Roshen. Що викликало бурхливу реакцію в соцмережах і експертному середовищі. Зокрема публіцист Євген Булавка заявив, що навіть жителі окупованих територій не вживають слово “повстанці” щодо терористів, що окупували Донеччину.

Різко на це відреагував і  Генеральний штаб Збройних сил України , процитувавши заяву Президента України , в якій підкреслено, що “у нас “повстанців” немає., є російська агресія”.

Збройні Сили України про це не забудуть і не пробачать. Ніколи!!!, – йдеться в повідомленні Генштабу.

Та можливо не варто звалювати всю вину за тезу про «повстанців» на одного Зеленського, який у своїх промовах використовував кліше, заздалегідь заготовлені його командою. Напевне хтось з його ідеологів, серед яких немало апологетів «русского міра» при підготовці тексту не задумуючись скористався звичною для нього термінологією.

І вже абсолютно театральним виглядало «сценічне»  ставання Зеленського на коліна, яке за думкою сценаристів з його команди, мало би нівелювати враження від його колишньої заяви про готовність стати на коліна перед Путіним. Шкода, що Порошенко повівся на цю провокацію і зробив теж саме, не відчувши, що його знову роблять учасником чужої гри.

Багато хто звернув увагу і на те ,що кандидат на посаду глави держави  Зеленський під час виконання президентом України Петром Порошенком гімну України кривлявся і “гумористично” корчив пику для “вдалих” фотографій з НСК “Олімпійський”. Схоже, що це зневажливе ставлення до гімну єднає його з одіозним футболістом Ракицьким, який врешті –решт утік до Росії.

Загалом же  Зеленський говорив постійно  заминаючись, часто невпопад, побіжно міняв українську мову на російську, перескакуючи на смішний суржик, і часто повторював взаємовиключні в ідеологічному сенсі речі. Але виборець почув від нього головне – постійні обіцянки покарати Порошенко за протизаконні дії  постмайданної влади. Схоже , що ця нічим не підкріплена риторика, яка очевидно подобається мільйонам злих і зубожілих українців, може привести «яскраву обгортку», як висловився Порошенко, до вищої влади в Україні.

Разом з тим на думку нардепа Рабіновича, якого важко назвати проукраїнським , якщо вибирають Зеленського, то в принципі нічого особливо ми не змінюємо, але змінюється якась еліта. Просто  при цьому «красти будуть інші».

Депутат зазначив, що повноваження президента України обмежені, тому новий глава держави не зможе щось змінити в країні.

«Він не може створити коаліцію, у нього нічого немає в парламенті. Новий президент нічого не вирішить », – упевнений нардеп.

Щодо самих дебатів то зрозуміло , що  Україна очікуючи на цю подію, розраховувала  побачити швидше побачити барвисте незвичайне шоу, і в цілому ставилася до дискусії двох кандидатів як до футбольного матчу, де кожен вболіває за свою команду, незважаючи на її помилки і невдачі.

Це підкреслила і львівська журналістка Мар’яна П’єцух, яка оцінюючи виступи Зеленського на дебатах, зазначила , що «це його формат – формат КВН. Ніхто не чекав від цих дебатів конструктиву, але наївно чекали, що Зе не прийде або проковтне мову. Але Зеленський вибрав правильну стратегію – шоу так шоу».

Та і у форматі шоу лідер передвиборчіх рейтингів не виглядав настільки упевнено, як би хотілося його прихильникам. Недарма у соцмережах користувачі назвали дискусію на стадіоні «битвою Слона і Моськи».

В цілому ж предметної дискусії з дебатів на стадіоні не вийшло.

Шкода, що Петру Порошенку так і не вдалося витягнути «кота з мішку», але деякі красномовні моменти у виступі шоумена і його поведінки на сцені «Олімпійського», можливо підштовхнуть виборців до тверезих роздумів. Чи зрозуміють прихильники Зеленського, що вони можуть стати співавторами загрозливого політичного вибору для нашої державності, покаже завтрашнє голосування.

Чекати, щоб дізнатися, хто з  суперників отримає з цього заходу  користь, або хоча б поліпшить свої показники, залишилося зовсім недовго.

А стадіонні дебати – шоу між кандидатами на головну посаду країни  можливо стануть традицією для виборів майбутніх президентів. В історію розвитку української демократії вони вже вписані точно…

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...
bigmir)net TOP 100