Курний вихор на Марсі очистив сонячні панелі марсоходу InSight

237

Аналіз даних, зібраних погодними датчиками марсіанської станції InSight, показав, що на початку лютого цього року над нею пройшов курний вихор. Вітер почистив сонячні панелі від пилу, що призвело до збільшення їх потужності. Тепер вчені чекають нових випадків реєстрації подібних подій, які допоможуть станції пропрацювати довше і дозволять краще зрозуміти роль вітру у світлі різних форм рельєфу на Марсі, повідомляється на сайті місії, інформує Ukr.Media.

Старт автоматичної дослідницької місії InSight відбувся в травні 2018 року. Основне завдання місії — дослідження внутрішньої будови Марса і геологічних процесів, що йдуть в його надрах. Станція здійснила посадку в листопаді 2018 року в районі нагір’я Елізіум, а в середині грудня 2018 року і в лютому 2019 року висадила на поверхню Марса два основних наукових інструменти місії: бур HP3, призначений для вимірювання теплових потоків в марсіанському ґрунті, і сейсмограф SEIS, який нещодавно зареєстрував своє перше «марсотрясіння». На початку лютого 2019 року розпочала повноцінну роботу система датчиків APSS, що збирає дані про погодні умови.

Електроенергією станцію забезпечують дві сонячні панелі діаметром 215 сантиметрів. З моменту висадки їх вихідна потужність впала приблизно на 30 відсотків і становить сьогодні близько 2700 Вт⋅год за один сол (при обліку, що станції необхідно приблизно 1500 Вт⋅год). Таке падіння потужності пов’язано не тільки з віддаленням Марса від Сонця, але і з тонким шаром пилу, який вкрив за кілька місяців панелі станції.

Вдень 1 лютого 2019 року система APSS зафіксувала зміну напрямку вітру на 180 градусів. При цьому його швидкість склала 20 метрів в секунду, при умові, що середня швидкість вітру на Марсі становить близько 2-10 метрів в секунду, залежно від часу доби. Крім того, було зареєстровано різке падіння атмосферного тиску, яке склало близько 9 паскалів або 13 відсотків від звичайного атмосферного тиску на Марсі поблизу поверхні. Водночас потужність кожної з сонячних панелей трохи (на 0,7 2,7 відсотка) збільшилася. Це говорить про те, що над станцією пройшов курний вихор, що забрав частину пилу з панелей, тим самим трохи очистивши їх.

Подібні пориви вітру раніше допомогли марсоходам «Спірит» і «Оппортьюніті» опрацювати набагато більше розрахункових термінів, збільшуючи потужність їх сонячних панелей до 10 відсотків. Вчені очікують, що надалі станція переживе ще не одну таку чистку, а такі спостереження дозволять краще зрозуміти роль вітру в світлі різних форм рельєфу на Марсі.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...