Кость Бондаренко: «Парламент, обраний достроково, буде ще менш зручним для Зеленського, ніж нинішній»

366

Чому Володимиру Зеленському не потрібні дострокові парламентські вибори, яку роль в його оточенні відіграє Ігор Коломойський та хто може обійняти ключові посади в країні ми розпитали політолога і політконсультанта, голову правління Фонду «Українська політика» Костянтина Бондаренка. 

Пане Костянтине, які ваші враження після обрання Зеленського? Чи підтверджується теза, що він «маріонетка Коломойського?».

Ні, він був людиною Коломойського або орієнтований на Коломойського рівно до того моменту, як стали очевидними його реальні рейтинги. З цього моменту до нього почали приглядатися й інші політичні гравці, у тому числі, зовнішні. На сьогоднішній день Коломойський є лише одним із тих, кого можна назвати членом команди Зеленського і хто намагається на нього впливати. Оскільки Коломойський не має можливості зараз покинути Ізраїль (і не через внутрішньополітичні причини, а набагато вагоміші), він не зможе бути найвпливовішим гравцем у команді Зеленського.

А кого ви маєте на увазі під «зовнішніми гравцями?».

США, які будуть «грати в Зеленського» так само, як «грали в Порошенка».

Як тоді пояснити безпрецедентну близькість до Зеленського пана Богдана, який є юристом Коломойського і якому пророкують високу посаду у майбутній системі владі?

От якщо він займе цю високу посаду, і в залежності від того, яку саме, будемо говорити про ступінь його впливу. В той же час будь-який політик починає вибудовувати систему балансів та противаг, щоб не потрапити під вплив лише однієї групи. Тому на противагу Богдану напевно з’явиться ще якась фігура, яка обійме не менш вагому посаду. Відповідно, будуть урівноважені різні вектори впливу різних груп всередині команди Зеленського.

Як ви вважаєте, чому команда Володимира Зеленського так наполягає на проведенні інаугурації 19 травня? Щоб розпустити парламент?

Я думаю, Зеленському потрібно не стільки розпустити парламент, скільки мати таку можливість. Я не думаю, що він насправді хоче дострокових виборів до Верховної Ради. Адже в такому разі він отримає ще більш незручний парламент, ніж зараз. Крім того, новому президенту доведеться проводити через парламент цілу низку кадрових призначень – генерального прокурора, міністрів закордонних справ та оборони, глав НБУ та СБУ. І йому потрібен бодай якийсь важіль впливу на парламент. І «привид розпуску» ВР – це один з таких важелів. Але розпускати парламент та мати можливість розпустити парламент – це різні речі.

А чому ви вважаєте незручним для Зеленського достроково обраний парламент?

Тому що зараз, на інерції, достатньо велику фракцію може завести Петро Порошенко. І якщо наступний склад парламенту буде обраний зараз, то він стане продовженням боротьби Зеленського з Порошенком. Так само як попередній парламент став фактично продовженням майданних тенденцій. Що стосується самого Зеленського, він має ім’я, але не має партії. «Слуга народу» – це просто набір документів, в ній немає людей, яскравих особистостей та структури. Цю структуру ще потрібно створити. Хтось заперечує: мовляв, у травні 2017 року Еманюель Макрон став президентом Франції, а вже у червні йому вдалося сформувати більшість у парламенті. Але в даному випадку так не вийде. Партія Макрона тоді об’єднувала велику кількість достатньо цікавих людей, представників місцевого самоврядування, за кожним з яких стояли виборці. І мери маленьких міст дали можливість Макрону отримати їх голоси. У Зеленського немає такої партії, яка є у французького колеги. А лише завдяки своєму імені він навряд чи заведе свою партію до парламенту на наступних виборах. Плюс рейтинг Зеленського – це не 73%, на парламентських виборах він не працюватиме. І не забуваймо, що під час майбутньої кампанії буде велика кількість людей, які будуть не у захваті від Зеленського та готові підставити йому підніжку. І ці сили вестимуть до Верховної Ради свої політичні сили. Тому наступний парламент буде напевно опозиційним до президента. Звісно, восени теж є свої ризики – зокрема, що Зеленський розгубить частину рейтингу. Але в чому різниця між Зеленським та Порошенком зразка 2014 року? Порошенко багато обіцяв, і на цій хвилі пройшов. І було багато обманутих людей. Зеленський практично нічого не обіцяв. І тому можуть бути розчаровані, але не буде обдурених. І Зеленський восени зможе отримати 20%, велику фракцію і достатньо дієву команду. А зараз йому вибори не потрібні.

Ви вірите, що може бути зміна виборчого законодавства?

Слабо вірю. Звісно, можна припустити, що депутати консолідуються і змінять виборче законодавство. Але будьмо реалістами. Залишився один пленарний тиждень у травні, два – у червні, і один у липні. За 4 парламентських тижні до кінця сесії я не вірю, що депутати встигнуть розглянути усі внесені поправки. Тим більше, що багатьом з них зміни виборчого законодавства просто нецікаві.  

Хто може обійняти ключові посади при президенті Зеленському?

До «шорт-листа» на кожну з посад потрапило вже по 5-6 кандидатів. Це відповідає кількості груп, які сформувалися навколо Зеленського та намагаються впливати на нього. Коли називають кандидатуру того ж міністра закордонних справ, то треба уточнювати: це людина Богдана, братів Шефірів чи, може, посольства Сполучених Штатів? Але я вважаю, що новому президенту потрібно буде виходити з критеріїв досвіду та професійності кандидатів на посаду за його квотами. І це стане першим серйозним викликом для Зеленського.  

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...