14 травня: більше мітингів під ВР!

250

14 травня відновила свою роботу ВРУ, тому цей день виявився дуже врожайним на акції під стінами парламенту. Аж чотири мітинги прийшли водночас в одному місці, часто нівелюючи один одного.

Насамперед слід зазначити акцію протесту ради профспілки залізничників і транспортних будівельників України. Якщо заявлені організаторами 3,5 тис. залізничників зі всієї України на неї й не з’їхалось і до 13.00, як планувалося, вона не протривала, але була дуже яскравою й масовою.

Профспілка прийшла з цілою низкою вимог, основними з яких були:

– зобов’язати АТ «Укрзалізниця» підвищити годинні тарифні ставки і посадові оклади звичайним залізничникам мінімум на 25 %, причому з 1 квітня 2019 року;

– виплатити у першому півріччі 2019 року винагороди за підсумками роботи у 2018 році у розмірі не менше 50 % місячної тарифної ставки, посадового окладу;

– з 1 вересня 2019 року встановити суми добових витрат при відрядженні працівників у межах України у розмірі 200 грн;

– нікого не скорочувати впродовж року;

– провести розрахунки нормативної чисельності працівників на обсяги роботи з урахуванням норм праці у регіональних філіях;

– забезпечити достовірний облік робочого часу, зокрема часу роботи позанормово та у вихідні дні;

– урізати зарплату керівництва «Укрзалізниці» до рівня зарплати робітника І розряду.

Другою за чисельністю була акція з вимогами призначити інавгурацію новообраного Президента Володимира Зеленського, а також повернути в Україну Міхеїла Саакашвілі. Вона зібрала кілька десятків учасників, причому ці учасники аж ніяк не відображали зріз електорату Зеленського: молоді серед учасників становила вкрай маленький відсоток, більшість мітингувальників була мінімум середнього віку (а частіше передпенсійного та пенсійного). Публіка зібралася не монолітна – деякі фріки скористалися приводом засвітитися під час масових зібрань.

Наприклад, несподівано вигулькнув портрет Надії Савченко.

Зазвичай його носив 81-річний прапороносець Вінницької сотні на позивний Тарас Бульба – постать дуже колоритна. Він охоче розповідав, що завжди тут, коли щось відбувається, тому що це місце, де його катували «беркутівці» 18 лютого 2014 року – не змігши вирвати прапор, зламали руку. Тарас Бульба всіляко висловлював підтримку своїй подрузі Надії Савченко і чекав, що вона вийде до нього. «Я в неї на судах заспівував гімн України», – говорить він, маючи на увазі, звичайно, українські суди. Ставлення протестувальника до досі чинного Президента вкрай негативне, і він чекає повернення Саакашвілі, мотивуючи це трохи дивно: «Я хочу, щоб прийшли справжні українці. Які будуть думати не про свої кишені, а про Україну і про людей, які їх оточують і підтримують».

Протестувальник, котрий назвався Андрієм Юрійовичем, прийшов не лише вимагати провести інавгурацію 19 травня, а й тому, що вважає, що після оголошення результатів виборів «усі ці накази, постанови – все, що видав пан Порошенко, не може бути легітимним».

«І взагалі з приходом Порошенка до влади в цій країні скасувалося таке поняття, як закон і Конституція, і почало діяти таке поняття, як політична доцільність, – вважає він. – Іншими словами, повна узурпація влади і повне беззаконня в судах і прокуратурі». На запитання, чи були закони до того, Андрій Юрійович відповів так: «За Януковича були трохи закони – вони працювали, і люди, звертаючись до судової влади, мали хоч якусь надію і якийсь шанс, і вони вигравали суди проти протиправних вчинків чиновників. У середовищі кримінального світу, звідки прийшов Янукович, були “понятія”, більш жорсткі, ніж закони України, і вони виконуються. А з приходом Порошенка “понятій” нема, є суцільний бєспрєдєл».

Андрій Юрійович додав, що всі закони за часів Порошенка приймалися з кнопкодавством, за яке ніхто не поніс відповідальності, хоча журналісти все це фіксували на відео. «Я вважаю, що закони, прийняті в неправомірний спосіб, теж нелегітимні, їх можна не виконувати», – закінчив він. На його думку, Саакашвілі незаконно позбавили громадянства і вислали з країни. Але ставлення до Надії Савченко Андрій Юрійович висловив зовсім не таке, як у тараса бульби: «Її з Рубаном також незаконно відпустили зі слідчого ізолятора, бо є така стаття, як тероризм – я сам багато років прослужив саме в департаменті боротьби з тероризмом, остання посада заступник начальника управління, тому добре знаю все це. Або свідомо вели справу так, щоб її легко було розвалити».

Третя паралельна акція була організована  коаліцією «За вільну від тютюнового диму Україну» та низкою інших організацій подібного спрямування. Її учасники прийшли нагадати депутатам про важливість антитютюнового законопроекту №4030а. «Наш законопроект уперше за три роки включений сьогодні у прохідну частину порядку денного, – прокоментувала це Оксана Левицька, активістка “За вільну від тютюнового диму Україну”. – З вересня 2018 року він уже був включений у порядок денний, але зазвичай 17-им, 20-им, 40-им, тобто далеко від прохідної частини. Сьогодні він є 5, і Андрій Парубій сказав, що сьогодні його приймуть у першому читанні».

Усілякі підозри в тому, що акцію спеціально проводять паралельно, аби завадити прихильникам Зеленського, Оксана категорично відкидає, наголошуючи, що борці з тютюновим лоббі планували свою акцію заздалегідь і на 9.30, а паралельна акція згідно з анонсом мала початись о 10-10.30. «Ми збиралися півгодини зробити активну частину, і ще півгодини просто інформувати, – розповідає Оксана Левицька. – Через 5 хвилин розпочалась акція паралельно, і в них звук гучніший. Ми зазвичай лояльні до паралельних акції, нам завжди вдавалося домовитися не заважати одне одному – наприклад, 5 хвилин одна акція голосно говорить, 5 хвилин інша. Ніколи не було такого, щоб ми не могли домовитися (сьогодні це вперше!), бо ми люди толерантні, і в нас демократія – кожен має право висловити те, що йому зараз важливо».

Цю акцію змінила акція громадянського руху «Хвиля». Під гаслом «Міняти треба все» її організатори закликали підтримати новий закон про вибори та відновити статтю Кримінального кодексу про незаконне збагачення чиновників. Охочих висловити у вільний мікрофон народним обранцям усе, що вважають за потрібне, було взагалі небагато, і вони радше були зацікавлені отримати доступ до Віктора Чумака, позафракційного нардепа і лідера вищеназваного громадського руху «Хвиля». Він також заперечив спробу завадити прихильникам Зеленського: «У нас щовівторка проходять такі акції. А що там за акція, я не знаю – ніхто на акцію за інавгурацію не подавав заявки в КМДА. А наша була на 10.00». (Заради справедливості слід зазначити, що Іван Лозовий, один із організаторів акції за зеленського та Саакашвілі й активіст Руху нових сил Михайла Саакашвілі, запевнив: особисто повідомив КМДА у письмовому вигляді про акцію, тому всіх формальностей було дотримано.)

Хоча акцій сьогодні під стінами ВР було проведено цілих чотири, жодна з них не супроводжувалася якимись ексцесами, тому силовикам не довелося застосовувати своїх навичок і повноважень. А яка акція виявилась найуспішнішою – покаже найближчий час.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...