Чи залишиться Луценко у ГПУ?

553

Одна з інтриг наступних кількох тижнів – чи вдасться Юрієві Луценку залишити за собою крісло глави ГПУ? Адже новообраний президент має повноваження змінити генпрокурора. Питання в тому, яка з груп впливу переможе в оточенні Володимира Зеленського.

Коли Юрія Луценка у травні 2016 року призначали генпрокурором, це викликало бурю емоцій. Колишній журналіст, людина без юридичної освіти, яка, в принципі, не має до цієї посади жодного відношення. Втім, українська політика – це мистецтво неможливого, тому спеціально під Луценка було змінено закон, згідно з яким генеральний прокурор не обов’язково повинен мати юридичну освіту, і кандидатуру Луценка таки «протягли» через Верховну Раду.

Експерти відзначали, що за три роки на своїй посаді Юрій Луценко більше запам’ятався як шоумен, а не юрист або політик. Розслідування резонансних справ було підмінене гучними заявами, щедро здобреними чисто «луценківськими» жартами. На результативність ГПУ негативно вплинула і публічна війна з іншими силовими відомствами, зокрема, новоствореними НАБУ та САП.

«Крім сміху, діяльність ГПУ за останні три роки нічого іншого не викликала. Непрофесіоналізм, повна відсутність розуміння того, що таке презумпція невинуватості, що можна і чого не можна говорити на камеру, політиканство замість юриспруденції – це ми спостерігали повною мірою», – вважає політолог Кость Бондаренко.

Проте сам Юрій Віталійович, схоже, задоволений своєю діяльністю. Принаймні, для своєї відставки Луценко не бачить «ані юридичних, ані моральних підстав». Мовляв, працюється важко, але працюю чесно.

У Юрія Луценка й справді є причини прагнути залишитися у ГПУ. Адже, за нашими даними, йому не вдалося «прилаштуватися» к комусь із серйозних політичних гравців напередодні парламентської кампанії. Юрій Віталійович заявляв, що вестиме переговори з Віталієм Кличком щодо майбутньої співпраці. Проте наразі немає інформації щодо результативності таких переговорів. Навпаки, деякі ЗМІ зазначили, що Кличко відмовився співпрацювати з Луценком. Так само і Володимир Гройсман, який вважає, що присутність Луценка в його політичній силі може йому зашкодити.

Саме тому Юрій Луценко прагне залишитися в ГПУ, і натискає для цього на всі «кнопочки». Головна з них – дружба з олігархом Ігорем Коломойським, про яку неодноразово писали ЗМІ. Сам Коломойський в інтерв’ю «РБК-Україна» заявив, що схвально ставиться до перспективи того, що Луценко залишиться у кріслі генпрокурора. «Моя думка – я б залишав (Луценка на посаді), принаймні до парламентських виборів», – заявив Коломойський.

Високої думки про генерального прокурора і адвокат олігарха, один з найпомітніших членів Зе-команди – Андрій Богдан. В інтерв’ю він заявив, що Луценко є «порядною, гарною людиною», репутації якого зашкодила ворожа атмосфера Генеральної прокуратури.

Але є одна проблема. Сам Володимир Зеленський одразу після перемоги у другому турі заявив, що набиратиме у владу нових людей. І в цьому контексті прозвучало саме прізвище генпрокурора. «Луценко — це стара команда. Ми будемо призначати нових людей. І це стосується не лише Луценка», – заявив обраний президент.

У цій ситуації є ще один серйозний важіль впливу – позиція США. Юрій Луценко налагодив хороші відносини з колишнім мером Нью-Йорка, нинішнім юридичним радником Дональда Трампа – Рудольфом Джуліані. І може розраховувати, що підтримка американців вплине на рішення нового президента щодо призначення нового генерального прокурора.

На користь Луценка грає ще один фактор: каденція генерального прокурора триває шість років, а він пропрацював лише три. Отже, юридичних підстав для його звільнення немає. Лише політичні.

Думки політологів щодо подальшої долі Юрія Луценка розійшлися. За словами політолога Руслана Бортника, Луценко використає усі можливості, аби залишитися на посаді. Бортник не виключає, що справа «прокурора Кулика» щодо вручення підозр особам з найближчого оточення Порошенка, не могла з’явитися без санкції генпрокурора.

«Луценко намагається максимально дистанціюватися від Порошенка. Він так робив і раніше, з часів Соцпартії і «Нашої України». Для нього це характерно – відбудовуватися від усіх політичних проектів, які допомогли йому закріпитися у політиці», – вважає Бортник.

З іншого боку, Володимир Фесенко переконаний, що шансів залишитися на посаді Луценко не має. «Його треба міняти обов’язково – як з іміджевої, так і з політичної точки зору. Наскільки я знаю, Зеленський хотів запропонувати на цю посаду (Івана) Баканова – (голову партії «Слуга народу»). Але навіть в його оточенні це не всім сподобалося, тому кастинг продовжується», – заявив політолог.

Свою думку щодо кандидатури майбутнього генерального прокурора висловив і Тарас Березовець. За його інформацією, на посаду глави ГПУ активно проштовхують колишнього першого заступника генпрокурора Миколу Голомшу. Проте й шанси Луценка залишитися на посаді Березовець розцінює як досить високі.

«Якщо голоси для відставки генпрокурора можна знайти (адже Юрій Віталійович посварився багато з ким), то для призначення нового генпрокурора нинішня Рада не готова дати позитивного голосування. Варто нагадати, що Луценко вміє налагоджувати стосунки з різними людьми. Зокрема, з Ігорем Коломойським. І якщо Коломойський має вибір – провести когось з непрохідних типу Голомші, то краще вже домовитися з нинішнім очільником ГПУ», – вважає експерт.

В свою чергу, Віктор Небоженко переконаний, що Юрій Луценко залишиться, адже це вигідно США.

«Він зараз потрібен американцям для роздування справи щодо «українського сліду» в американських виборах. І потрібен не «екс-генпрокурор», а саме чинний, який має повноваження. Доки Луценко потрібен американцям в їх боротьбі між республіканцями та демократами, він може розраховувати на продовження каденції», – вважає Небоженко.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...