Сергій Висоцький: «Суддям КС набридло, що через Шевчука їх всіх вважають хабарниками та поплічниками Януковича»

400

У вівторок судді Конституційного суду звільнили голову КС Шевчука і одразу призначили нового очільника суду. Про те, що означає ця ситуація, чи пов’язані кадрові перестановки у КС з інавгурацією новообраного президента, а також – на чому зосередилися депутати фракції «Народний фронт», «Голос» розпитав народного депутата Сергія Висоцького.

Пане Сергію, то що насправді відбулося у Конституційному суді?

За моєю інформацією, там склалася така атмосфера, коли всі судді просто повстали проти голови суду. Тому що вони, м’яко кажучи, не розуміли, чому голова постійно підставляє Конституційний суд. Там склалася дивна ситуація. Коли скандальні рішення – наприклад, люстрація, декомунізація, закон про незаконне збагачення, – почали виноситися головою суду без погодження із суддями, навіть із суддями-доповідачами по справі. По незаконному збагаченню ми вже розуміємо, що була просто провокація – підстава нас усіх. Справа в тому, що судді КС мають власні юридичні переконання щодо відповідності Конституції тих чи інших законів. Але склалася ситуація, коли голова почав маніпулювати судом, ігноруючи процедури. Мені навіть розповідали, що за деяких суддів КС, які голосували за ці неоднозначні рішення за власними переконаннями, кимось бралися гроші.

Але чому саме зараз, коли за кілька днів повинна відбутися інавгурація Володимира Зеленського?

Тому що зараз «прощупування» новообраного президента – які кроки він робитиме, чи призначатиме люстрованих людей в разі скасування люстрації. І судді КС просто зрозуміли, що їх намагаються втягнути в якусь брудну гру, підставляючи і суд, і всю Україну. Шевчук дискредитував цей суд, і суддям КС це просто набридло. Тому що, якщо б колишньому голові суду вдалося провести певні рішення, це могло б потягти за собою непередбачувані суспільно-політичні процеси. Навіщо це суддям? Щоб хтось міг стати трішки багатшим? Вони небезпідставно вважаються елітою у юридичних колах, а через Шевчука на них почали дивитися або як на хабарників, або як на поплічників Януковича. Тому Шевчук вже давно викликає нарікання. Крім того, є підозри, що він активно консультується з такими одіозними фігурами, як Портнов та Медведчук, котрі через нього мають прямий вплив на Конституційний суд.

Тобто, до інавгурації ця рокировка не має жодного відношення?

Так, і доказом цього служить той факт, що вже за дві години була обрана нова голова суду. Так, це теж неоднозначна фігура, але логіка там у тому, що за три місяці у неї закінчується термін повноважень. Крім неї, ще у двох суддів закінчуються повноваження, і з’їзд суддів має обрати три нових судді і голову. Голова КС була призначена на перехідний період, щоб суддів не звинуватили у тому, що вони узурпують владу чи діють в чиїхось інтересах. Потім вони дочекаються, поки оберуть нових делегатів, і тоді вже обиратимуть голову КС. А нинішня голова проведе інавгурацію і пропрацює до осені.

А яка ситуація з інавгурацією? Тому що депутатів, – зокрема, парламентарів з «Народного фронту», – у команді Зеленського звинувачують у навмисному затягуванні дати інавгурації.

Інавгурація буде проведена у встановлений законом термін і за законною процедурою – не пізніше ніж 30 день з моменту оголошення результатів виборів, тобто, не пізніше 3 червня. Не знаю, якого числа це відбудеться – може, 19 або 28 травня, може, 2 червня. Як проголосує Верховна Рада – це її право. Але новообраний президент має розуміти, що якщо йому дуже не терпиться узурпувати владу, то Верховна Рада не дозволить йому це зробити. Тому що у нас парламентсько-президентська республіка. І за такої моделі, якщо ти хочеш когось призначити чи ухвалити якийсь закон, то ти повинен прийти до парламенту, поговорити з депутатами, головами фракцій. Доводити свою позицію та переконувати. Чому Зеленському потрібна інавгурація саме 19 травня – у день пам’яті жертв політичних репресій та день радянської піонерії? Щоб встигнути розпустити парламент. Але яка логіка? Цей парламент за 5 років зробив стільки, скільки не спромоглися зробити попередники за весь цей час. Ми просунулися в ухваленні реформ, законів. І у нас ще багатий порядок денний. Нам треба ухвалити закони щодо зближення з НАТО, щодо національної політики, виборчий кодекс, який, до речі, сам пан Зеленський вимагав ухвалити. Наш порядок денний з реформ зрозумілий. А який порядок денний у Зеленського? Призначити пана Богдана головою АП? Ну, тут вибачайте, розпуск парламенту ні до чого, заважає закон про люстрацію, під який підпадає Богдан. Які в нього ще кадрові призначення? Які рішення? Які законопроекти? Якщо він хоче призначити за своїми квотами кандидатів на посади, щоб виконати свої конституційні обов’язки – нехай приходить і домовляється, а не наїжджає. А ми підтримаємо. Бо зараз ми спостерігаємо тільки істерику, бо йому хочеться узурпувати владу, розпустивши парламент. А навіщо парламенту кидати країну у безодню?

Тобто, парламент не налаштований на відвертий саботаж дій президента, але й погоджуватися на розпуск не збирається?

У нас парламентсько-президентська республіка, і новообраний президент мало що може без Верховної Ради. Тому приходь і домовляйся! Навіть Петро Порошенко, будучи людиною досить авторитарного мислення, приїжджав до парламенту і вів переговори з фракціями. А у Зеленського що – корона з голови впаде? Політика – це мистецтво домовленостей.

Яка ситуація в «Народному фронті?». В якому форматі партія піде на наступні вибори.

Я не є головою фракції, тому набагато коректніше ці питання було б адресувати керівництву партії та фракції. Наскільки я знаю настрої, то зараз ми зосередитися на поточних питаннях – як ухвалити рішення, які не вдавалося ухвалити протягом останніх двох років. Ми розраховуємо на те, що фракція Блоку Петра Порошенка буде більш конструктивною, враховуючи наближення виборів, і ми зможемо ухвалити закон про протидію колаборціонізму, про наближення до НАТО тощо. Зараз ми маємо унікальне вікно можливостей, коли ці закони можуть бути ухвалені.

А виборчий кодекс цим складом парламенту?  

Там понад дві тисячі поправок, тому процес буде не швидкий. Але зал нібито налаштований ухвалити. Сумніваюся, що кодекс буде ухвалений до цих виборів. Точно ні, якщо пан Зеленський піде «по беспрєдєлу» і таки розпустить Раду навіть після 28 травня. Але навіть якщо вибори відбудуться у жовтні, то ми не встигаємо його ухвалити до нинішніх виборів. Адже навіть якщо Рада поквапиться і ухвалить виборчий кодекс до липня, то в цей час ЦВК вже розпочне підготовку до парламентських виборів, і їх буде неможливо проводити за новим законом. Тому, скоріше за все, цей кодекс стосуватиметься вже наступних парламентських виборів.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...