Існуючі виборчі реалії блокують прохід до парламенту гідним кандидатам, – експерти

253

Виборча кампанія з обрання  до парламенту добігає до свого завершення. Кандидати від партій і мажоритарники розставляють «останні крапки» напередодні недільного голосування.

Хтось «долатує» вбиті українські дороги і дофарбовує паркани в садках і школах. Не шкодуючи саме перед виборами  грошей з державної кишені. А хтось, використовуючи високі посади, без жодних застережень рекламує свої партії, намагаючись додати до їх рейтингу ще декілька додаткових балів.

Зокрема президент продовжує активно піарити ЗЕ – партію,  вчергове роздаючи українцям популістські обіцянки, які потім хтось з його команди назве звичайним жартом. Буквально вчора всі почули, що він знову збирається знизити комунальні тарифи, а для малозабезпечених пенсіонерів взагалі відмінити оплату «комуналки». І на жаль, зважаючи на  зашкальні відсотки «Слуги…»  з останньої соціології, люди продовжують в це вірити. Хоча за два місяці після його інаугурації можна було би зробити для покращення життя простих українців вже щось реальне.

Вирішив потішити виборців і прем’єр-міністр, заявивши про можливість  різкого підвищення мінімальної зарплати до 5500 грн наступного року та динамічне зростання середньої зарплати до $620, що теж  варто розглядати в ключі передвиборчої кампанії.

На думку голови Комітету економістів України Андрія Новака, наразі це суто піар-заяви. Напередодні виборів усі учасники процесу, провладні та опозиційні сили рясно закидають в інформаційний простір такі пропозиції.

Мета одна – завоювати якомога більше голосів виборців. При цьому ніхто не подає інструментів, за рахунок чого такі обіцянки будуть виконані», – відзначив експерт.

Річ у тім, що можна підвищити мінімалку не лише до 5,5 тис. грн, але й до 15 тис. грн, але справа не в номінальній кількості грошей, а в їх купівельній спроможності, – додав Новак.

До речі багато хто з кандидатів – мажоритарників «засіваючи» округи «добрими справами» не гребуть і старими перевіреними методами, активно скуповуючи голоси за якусь тисячу гривень. Хоча для зубожілого населення і така сума є вагомим аргументом на користь «щедрого» кандидата.

Днями на Донеччині поліція схопила за руку кандидатів у депутати, які пропонують виборцям навіть  2 тисячі гривень за голосування на їх користь. За цим та іншими фактами порушення виборчого законодавства ведуться розслідування.

Продовжує «квітнути» і стара добра практика використання народними депутатами бюджетних ресурсів у агітаційних цілях. Лише протягом червня 2019 року спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували 364таких випадки Це на 128 випадків більше, ніж у травні. Значне збільшення активності парламентарів у своїх виборчих округах у червні безпосередньо пов’язане з наближенням дати виборів. У липні  тенденція задобрювання електорату нардепами, з використанням бюджетних ресурсів, звичайно ж посилилась.

Найчастіше, у 77,6% випадків використання бюджетних ресурсів у агітаційних цілях стосувалися субвенцій на соціально-економічний розвиток. В окремих випадках депутати використовували для власного піару кошти Державного фонду регіонального розвитку (3,3%), субвенцію на ремонт доріг (5,2%) та інші бюджетні ресурси (16,8%).

Активісти ОПОРИ вказують, що тим самим ще діючі нардепи зухвало порушують принципи конкурентності  виборів. Адже використання бюджетних коштів, до яких вони отримали доступ, підвищує їх шанси перемогти на виборах та зменшує шанси на перемогу кандидатів, які не мали доступу до них.

При цьому депутати використовують не характерні для їх посади  повноваження. ставлячи собі в заслуги залучення бюджетних коштів на локальні об’єкти (дитячі та спортивні майданчики тощо) та придбання обладнання (комп’ютери тощо) і цим самим підміняють собою повноваження органів місцевого самоврядування, які мають вирішувати подібні проблеми.

 До того ж , за висновками активістів дуже часто субвенції виділяються на об’єкти, які більш привабливі для проведення піар-акцій. І в меншій мірі на об’єкти, які потребують першочергової реконструкції чи будівництва.

Нагадаємо, що обов’язок депутатів полягає , в першу чергу, в ухваленні законів.Проте фактично, більшість з них акцентують свою увагу на тому, скільки їм вдалося залучити коштів у свій округ, а не на тому, які законодавчі ініціативи вони розробили чи ухвалили і як вони впливають на життя громадян.

Така, вже до болі знайома  виборцю, картина панує ледь не в кожному окрузі. Та варто пам’ятати, що «гречка» швидко закінчується, а люди , вчергове купившись на «корисні справи», будуть забуті цими  діячами на довгі п’ять років. Вони ж підуть до парламенту «відбивати» потрачені кошти і далі лобіювати свої бізнес – інтереси. Які, як правило, з інтересами простих українців  рідко співпадають.

На жаль , завдяки цьому, падають шанси потрапити в Раду у насправді гідних кандидатів, які своїм чесним життям та реальними справами на благо людей і України довели своє право представляти інтереси мешканців округу в парламенті.

Зокрема кандидат у народні депутати по 155 мажоритарному округу Лариса Кирикович, яка народилася і прожила всі роки в місцевості , де вирішила балотуватися в народні депутати.  Пропрацювавши все життя  медиком, приймаючи пологи, вона з початком війни на Донбасі разом із сином і чоловіком пішла у зону АТО захищати Україну. В складі підрозділу госпітальєрів  врятувала сотні життів у найгарячіших точках  зони бойових дій на  Донеччині.

Дехто мені каже , що в розмовах з людьми треба оминати тему війни, бо вона важка і люди від неї втомилися. Але як можна забути про щоденний біль, який триває і досі і який неможливо заглушити нічим, – каже пані Лариса. А й справді , як можна забути про тисячі полеглих за Україну? Зрозуміло , що така людина, як  Кирикович та її побратими будуть робити все, де б не були, аби жертви кращих синів і дочок країни не стали марними.

Безумовно, такі люди, потрапивши до парламенту зроблять там  усе  і для якнайшвидшого досягнення миру. Звісно без капітуляції  та зради національних інтересів .

Особливу увагу в разі обрання до парламенту  буду приділяти питанню  проведенню справжньої, а не такої, як у нас зараз є, медичної реформи, – розповідає Лариса Миколаївна. – Бо вважаю його одним зі стратегічних для покращення рівня здоров’я всіх українців. В інтересах людей, особливо у сільській місцевості. Людей, які завдяки недолугому реформуванню сьогодні позбавлені необхідного і якісного медобслуговування, елементарного соціального захисту. Треба будувати нові сільські амбулаторії і розгортати якомога ширшу мережу сільських ФАПів.

Я тривалий час провела на війні, тому хочу зробити максимум , що в моїх силах для добровольців. Вони і по цей день, з тих хто вижили , загинули , покинули сім’ї,  все ще не визнані державою. Україна має знати і шанувала своїх героїв, – зауважила вона.

Не менш хвилюючим для неї питанням є й масовий виїзд  за кордон  цвіту нашої нації. І в разі мого обрання, – каже пані Лариса, – одним з головних пріоритетів  депутатської роботи стане участь в опрацюванні  законів, які дадуть можливості для залучення в Україну широких інвестицій і поліпшать умови для створення нових робочих місць.

Окремим пунктом, за її словами, є вирішення найгостріших проблем краян. Знаю до дрібниць наші місцеві проблеми і що треба зробити , щоб вони для початку хоча б стали не такими гострими. Зокрема, зважаючи , що населені пункти округу, в якому я балотуюсь, сьогодні не газифіковані, дуже гострим для моїх земляків є питання тарифів на електроенергію. Тому буду робити все , щоб грабіжницькі  тарифи зменшувались і підтримаю кожного  у майбутньому парламенті, який виступатиме за зниження комунальних тарифів в цілому. Шукатиму також можливість вирішення питання якнайшвидшої газифікаці згаданих районів, – ділиться планами пані Лариса.

Ще однією болючою проблемою нашого регіону є нелегальний видобуток бурштину, який не тільки корумпує населення цілих районів , обкрадає державу, а й перетворює наше Полісся – легені України, на зону екологічної катастрофи. Здається ще трохи і за грибами – ягодами нікуди буде ходити, – обурюється вона.

Врахуйте сюди ще й варварську вирубку лісів і за десять років отримаємо тут місячнні пейзажі. Ниточки цього варварського грабунку природного багатства тягнуться нагору, до столиці. Отже як тільки отримаю депутатський мандат, буду ініціювати парламентське розслідування цієї ганьби і добиватимуся усіма силами наведення у цих питаннях порядку, врегулювання бурштинового промислу і створення на цій основі нових робочих місць, – зауважує Лариса Миколаївна.

Згадала пані Лариса і про жахливі дороги в  окрузі, особливо місцевого значення. Звичайно, районні дороги – сьогодні прерогатива , в першу чергу , місцевої влади. Але без депутатської допомоги на рівні парламенту , де необхідно буде поборотися і за бюджетні асигнування,  і за створення максимально спиятливих нормативних умов для їх вирішення, таку  скелю з місця не зрушити, – наголошує  вона.

До речі, ця тендітна, зі скромним усміхом, та напрочуд сильна  жінка, стала єдиною в Україні, хто отримав не державний, а волонтерський орден «Народний герой України».

І недарма. Бо  орден «Мами» ( такий у неї був теплий позивний на фронті ) , на відміну від девальвованих блатними «роздачами» звань Героя України, важить сотні врятованих життів. А «Мамою» її так і продовжують називати тіі, хто з нею перетинався протягом 4 –х неймовірно важких фронтових років.

До речі, варто пам’ятати, що кожен п’ятий захисник України – жінка. З 56 тисяч жінок в ЗСУ, 6 тисяч жінок-учасниць АТО. І вони таки справді знають ціну нашого спокою та знають , як його зберегти.

Участь у цих виборах  Лариси Кирикович бере  як самовисуванка, без підтримки жодної партії, але має групу однодумців , серед  загартованих у війні з Росією ветеранів, які теж балотуються на виборах до парламенту.

Тож у разі  командного  успіху буде відстоювати інтереси України і українців не сама. Шкода, що таких відчайдушних патріотів, які без зайвого пафосу, готові віддати життя за Батьківщину , до Верховної Ради йде не так вже й багато.

А у парламенті зараз дуже потрібні люди, завдяки яким Україна не скотиться у прірву інтересів Кремля.

Тільки такі, як ви,зможуть щось змінити на краще… Сумно і прикро теж від того, що діється, – пишуть дописувачі на її сторінці у Фейсбук.

Я не маю крутих сітілайтів ,білбордів ,грошей на написання заказних статей про себе в З М І , грошей на підкупи ,тільки прості листівки з інформацією про себе.Але маю живе спілкування з виборцями ,за що дуже Вам вдячна! Вдячна за підтримку і позитив!, – відгукується пані Лариса.

Отже роблячи свій вибір у найближчу неділю кожному з нас треба пам’ятати, що політична система України влаштована так, що саме Верховна Рада , а не президентська структура є колективно відповідальним органом за безпеку, розвиток і майбутнє нашої держави. Тому треба ретельно подбати про її наповнення якісним депутатським корпусом.

З соціології видно , що до парламенту має шанси пройти значна частина 5-ї колони, яка чітко виконує програму північного сусіда. І саме від кожного з нас залежить, скільки справжніх , а не записних патріотів , потрапить до парламенту на противагу їм. Щоб захистити українців від насування  вже очевидного проросійського реваншу і можливого розвалу держави.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...