“Дороттердамились”, або хто відповість за збитки для українців від Ротердам +

483

Вчора 8 серпня 2019 року  НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП і за  підтримки СБУ повідомило шістьом особам, причетним до запровадження та функціонування так званої формули «Роттердам+», про підозру у вчиненні дій, в результаті яких споживачам електроенергії завдано 18,87 млрд грн збитків.

В діях всіх шести осіб детективи НАБУ вбачають згідно  ч.2 ст.364 Кримінального кодексу України «Зловживання службовим становищем». Представників приватних компаній підозрюють у  змові з цього приводу  і пособництві незаконним діям. Одного з підозрюваних — ексчлена НКРЕКП — затримали. Місцезнаходження ще чотирьох — ексголови НКРЕКП Дмитра Вовка та топ-менеджерів групи компаній наразі невідомо.

Серед них – начальник відділу НКРЕКП, керівник управління НКРЕКП, заступник комерційного директора однієї з приватних компаній групи – ключового оператора ринку теплогенерації України та директор департамента однієї з компаній зазначеної групи.

Затриманим виявився директор ДП “Оператор ринку”, колишній член Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг Володимир Євдокимов.

Нагадаємо, що наприкінці липня НАБУ провело обшуки в центральному офісі інвестиційної групи ICU в Києві в рамках так званої справи “Роттердам +”.

У компанії заявляли, що раніше повністю задовольнили всі запити НАБУ на надання інформації, і розцінюють слідчі дії “не інакше як спробу чинити на неї тиск, яке має явний політичний контекст “.

“Причиною цього тиску ICU бачить невдоволення нинішньою владою і її оточення реформами, проведеними їх попередниками, деякі з яких раніше працювали в ICU”, – наголошувалося в заяві компанії.

У заяві вказується, що група працює в штатному режимі, проте терпить супутній збиток, будучи суб’єктом економічної діяльності та не маючи жодного стосунку до політичних процесів в країні.

Згідно з повідомленням ICU, обшук проводився в рамках справи “Роттердам +” – відкритого в березні 2017 року кримінального провадження стосовно посадових осіб НКРЕКУ за фактом можливого порушення.

“Як законослухняна компанія ICU зробила повне сприяння правоохоронцям, в черговий раз надавши всі витребувані документи. Претензій з боку правоохоронних органів щодо даних угод в компанію не надходило”, – додали в повідомлені.

“Детективи НАБУ під процесуальним керівництвом САП здійснюють санкціоновані обшуки в офісі фінансової групи компаній (в Києві), задіяної в реалізації так званої формули “Роттердам+”, яка, в свою чергу, є предметом досудового розслідування детективів НАБУ. Попередня правова кваліфікація — ч. 2 ст. 364 КК України. Розслідування особливостей запровадження та функціонування “Роттердам+” НАБУ здійснює з березня 2017 року”, – йшлосяся в повідомленні опублікованому тоді на Facebook-сторінці НАБУ.

Як вказувалося раніше, Солом’янський райсуд Києва на початку 2018 року надав НАБУ доступ до документів ICU Investment Management Ltd. з купівлі в інтересах будь-яких осіб євробондів ДТЕК в період від березня 2015 року до квітня 2016 року і їх продажу від квітня 2016 до кінця 2017 року.

“У ході досудового розслідування встановлено, що компаніями – ICU Investment Management Ltd., CIS Opportunities Fund SPC Ltd. та Global Opportunities Fund SPC Ltd., що входять до групи ICU, де раніше працював глава НКРЕКУ, в період з вересня 2015 року по травень 2016 року (період розробки Порядку формування прогнозної оптової роздрібної ціни (ОРЦ) електроенергії), на Ірландській фондовій біржі здійснювалася купівля цінних паперів, емітентом яких є DTEK Finance plc “, – зазначено в судових матеріалах.

За даними НАБУ, після прийняття НКРЕКУ Порядку формування прогнозної ОРЦ електроенергії (формули “Роттердам +”) вартість куплених ICU євробондів ДТЕК в той період зросла на 60%.

“Зазначені факти можуть свідчити про те, що завдяки прийнятому головою та членами НКРЕКУ постановою №289 вартість куплених ICU Investment Management Ltd., CIS Opportunities Fund SPC Ltd. та Global Opportunities Fund SPC Ltd. єврооблігацій DTEK Finance plc. Значно зросла, що дозволило невстановленим наслідком особам, в інтересах яких діяла НКРЕКУ, отримати надприбутки “, – констатується в підготовлених НАБУ матеріалах.

У ICU й надалі спростовують всі звинувачення і заявляють, що всі операції були ринковими і здійснені в повній відповідності з законодавством. НАБУ своєю чергою підозрює членів НКРЕКУ в змові в інтересах генкомпаній при затвердженні формули “Роттердам +”.

Нагадаємо, що НКРЕКУ почало застосовувати новий порядок формування прогнозної ОРЦ на електроенергію від квітня 2016 року.

Відомо, що заснована в 2006 році фахівцями з ING інвестгруппа ICU є незалежною фінансовою групою, що надає брокерські послуги, послуги з управління активами і приватним акціонерним капіталом. Спеціалізується на ринках Центральної і Східної Європи. Під її управлінням перебувають активи в обсязі понад 500 млн дол.

Власником групи є її топ-менеджмент: керуючим партнерам Макарові Пасенюку і Костянтину Стеценко належить відповідно 45,011005% і 44,992663% акцій, ще 9,996332% – екс-міністра енергетики і вугільної промисловості Володимиру Демчишин. Колишній донедавна співвласник компанії Олександр Вальчишен в 2019 році продав свій пакет 6,58474% керуючим партнерам.

Раніше співвласником і головою ради директорів групи була Валерія Гонтарєва, яка з червня 2014 року займала посаду голови Національного банку.

Крім цього, деякий час в ICU працював Дмитро Вовк, який згодом очолив НКРЕКУ.

ICU в 2018 році збільшила активи під управлінням в Україні на 14% – до 3,5 млрд грн.

Заявивши вчора про підозру шести особам у справі Ротердам +, НАБУ  оприлюднило також і схему розкрадань через її впровадження.

За повідомленням прес-служби відомства ,  слідство встановило, що представники групи приватних теплогенеруючих компаній у 2015 році почали тиснути на керівництво Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), аби воно включило до тарифу (ціни) на електроенергію видатки, які насправді не здійснювалися, а саме – витрати на доставку та перевалку енергетичного вугілля в Україну з портів у Європі. В березні 2016 року НКРЕКП на зазначену пропозицію пристала, передбачивши зазначені неіснуючі видатки у формулі, за якою розрахувався тариф (ціна) для всієї теплової генерації.

“Це, в свою чергу, призвело до зростання вартості всієї електричної енергії і, як наслідок, зростання тарифів на електроенергію для промисловості, об’єктів соціальної інфраструктури, підприємців, які, понесли фінансовий тягар з оплати необґрунтованого тарифу. В результаті подорожчали товари та послуги для кінцевого споживача, в тому числі й першої необхідності”, – пояснюють в повідомленні.

При цьому , за даними слідства, в результаті зазначених дій споживачам електроенергії впродовж 2016-2017 рр завдано 18,87 млрд гривень збитків, із яких 14,3 млрд грн отримали приватні-компанії-ініціатори запровадження “Роттердам+”.

Розслідування зазначених фактів детективи НАБУ здійснюють із березня 2017 року.

Вчора ж з’явилась реакція  екс – голови Національної комісії з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Дмитра Вовка на повідомлення про підозру від детективів Національного антикорупційного бюро у так званій справі “Ротердам+”. Він на своїй сторінці у Facebook заявив про “політичний характер переслідування” його особисто і колег і готовність захищати репутацію Комісії.

З асловами Вовка, справа “Роттердам+” є розкрученою медійно-юридичною бульбашкою. Дії НАБУ з моменту початку розслідування вважаю підбором та вибиванням доказів під обвинувачення.

Оскільки з публічними обвинувальними виступами керівники НАБУ зайшли далеко ще у 2017 році – визнати нікчемність та безперспективність розслідування на 3 рік дозволити вони собі не можуть. Саме тому і вирішили оголошувати підозри, замість закриття справи.

Не менш оперативно відгукнулась на дії НАБУ і компанія ДТЕК – найбільший приватний український енергетичний холдинг , контрольований бізнесменом Рінатом Ахметовим, в якому заявили , що висунуті детективами Національного антикорупційного бюро України співробітникам компанії підозри щодо формули «Роттердам+» є безпідставними.

«Від Національного антикорупційного бюро на адресу ДТЕК надійшло письмове повідомлення про підозру співробітникам компанії. ДТЕК вважає, що ніякої обґрунтованої причини для подібних слідчих дій немає, а підозри слідства є безпідставними», – сказано в повідомленні. Зазначається, що порядок, до якого є претензії у слідчих органів, визначив прозорі правила роботи на оптовому ринку електричної енергії, які раніше були відсутні, й рішення щодо роботи на ринку приймалися державними органами суб’єктивно.

 «Доцільність використання принципу імпортного паритету та відповідність методики ціноутворення на енергетичне вугілля в Україні практикам європейських держав була підтверджена численними міжнародними експертизами, результати яких повинні бути враховані. Зокрема, експерти підтверджують коректність застосування принципу імпортного паритету, прив’язку цін на енергетичне вугілля в Україні до європейських індексів, коректність включення витрат на логістику тощо. Дослідження показують відсутність надприбутків як у вугільному секторі, так і для української теплової генерації», – йдеться в повідомленні.

У прес-службі компанії зазначили, що «використання принципу імпортного паритету при встановленні ціни на енергоносії – це вимога МВФ та інших кредиторів України. Було також підкреслено, що ДТЕК працює в рамках законодавчого поля України й дотримується міжнародних стандартів комплаенс-етики. Зазначається, що співробітники компанії надали НАБУ необхідні документи та відповіли на запитання. І попередили , що компанія вживатиме всіх законних заходів щодо захисту честі та гідності співробітників ДТЕК, наполягаючи на необхідності всебічного та об’єктивного розслідування, яке, нарешті, припинить спекуляції навколо методики ціноутворення на енергетичне вугілля».

«При взаємодії з державними органами співробітники ДТЕК завжди дотримувались норм ділової етики. Компанія брала активну участь у впровадженні реформи на ринку електричної енергії для встановлення рівних і прозорих правил роботи для всіх учасників. Звинувачення слідчого органу щодо некоректної поведінки співробітників ДТЕК при взаємодії з державними органами влади ми вважаємо безпідставними й необґрунтованими., – сказано в повідомленні.

Отже боротьба за виявлення неспростовних фактів у справі енергетичного пограбування населення України лише розгортається. І деякі юридичні експерти дуже сумніваються, що ця резонансна справа буде доведена до логічного завершення. Занадто вже спокійно почувають себе очевидні бенефіціари  від Ротердаму + та їх поплічники у нинішньому політичному і правовому полі України.

Цікаво, що за даними аналітиків ринку комунальних послуг, схема викачування коштів з населення через сумнівні енергетичні тарифи не обмежується Роттердамом +. Зокрема , коментуючи ситуацію для Голосу – Інфо,  екс – міністр ЖКГ Олексій Кучеренко  зауважив, що  у новині про вручення підозр авторам «Роттердам+» є один дуже пікантний момент – в принципі, схема «Роттердам+» для вугілля нічим не відрізняється від схеми «Дюссельдорф+» для газу.

Єдине – в вугіллі бенефіціаром виступали приватні компанії. А в газі зайві гроші, стягнуті з населення, зникали в Нафтогазі, йшли на премії та «мамі»( мається на увазі глава Нафтогазу Олексій Коболєв – ред.) та перераховувались в бюджет у вигляді податків.

Дивина полягає в тому, що Коболєв з Нафтогазу номінується чомусь на прем’єра, а Нефьодов з МЕРТ(яке підтримувало і погоджувало обидві схеми) чомусь читає «лекції» в Трускавці.

«Раджу колегам бути послідовними та розбірливими в зв’язках!», – звернувся до владної команди Зеленського експерт.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...