Відомі вислови Жака Ширака

156

Жак Ширак, який помер у 86 років, був на політичній арені Франції понад 40 років – з 1962 по 2007 роки. За цей час він встиг двічі побувати прем’єр-міністром, 18 років поспіль був мером Парижу, а з 1995 по 2007 рік – президентом Франції.

Згідно з опитуваннями, Ширак є одним з найулюбленіших президентів французів – після Шарля де Голля (1958-1969) та Франсуа Міттерана (1981-1995). І це попри скандали та політичне протистояння як з лівими, так і з ультраправими, яке супроводжувало його правління.

Деякі вислови покійного президента французи згадують досі. Наводимо найбільш відомі з них.

“Ми не експортуємо демократію у бронеавтомобілях”

Жак Ширак
У 2003 році Жак Ширак різко виступив проти планів президента США Джорджа Буша-молодшого розпочати операцію проти Іраку

У 2003 році Жак Ширак виступив проти операції США та Британії в Іраку. Він пообіцяв, що Франція не братиме участі і переконував в необхідності уникнути цього інших лідерів.

Як згадував його прем’єр-міністр Жан-П’єр Рафаррен, під час суперечки з італійським прем’єром Сільвіо Берлусконі щодо цього питання Жак Ширак заявив: “Ми не експортуємо демократію в інкасаторських бронеавтомобілях”.

“Війна завжди є крайнім засобом. Це завжди доказ невдачі. Це завжди найгірше рішення, оскільки воно приносить смерть та нещастя”, – заявив президент Франції вже публічно за тиждень до початку операції проти Іраку у березні 2003 року.

“Не можна вірити людям, кухня яких настільки погана”

Ширак і Тетчер
Ширак часто сперечався з Маргарет Тетчер

Відносини Жака Ширака принаймні з двома з британських прем’єр-міністрів – Маргарет Тетчер та Тоні Блером складалися не завжди добре. Суперечки щодо майбутнього європейської інтеграції з британськими лідерами втомлювали Ширака і тоді він не ліз за словом в кишеню.

На саміті Європейської економічної спільноти в Брюсселі 1988 року, Жак Ширак, тоді прем’єр-міністр Франції, втомлений суперечками з Маргарет Тетчер, пробуркотів до президента Франції Франсуа Міттерана: “Що ще хоче від мене ця домогосподарка? Мої яйця на тарілці?”

Ширак думав, що мікрофон поряд з ним виключений. Британські таблоїди підхопили цю цитату, політик мусив вибачатися.

Ширак
Жак Ширак був гурманом, обожнював відвідувати ярмарки та аграрні виставки, куштувати на них їжу та спілкуватися з фермерами

А 2005 році Ширак у розмові з канцлером Німеччини Шрьодером та президентом Росії Путіним на святкуванні 750-річчя від дня заснування Калінінграда (Кенігсберга) розкритикував британську їжу. Мікрофон теж виявився невимкненим.

“Єдине, що вони колись робили для європейського сільського господарства, – це коров’ячий сказ. Після Фінляндії це країна з найгіршою їжею. Не можна вірити людям, кухня яких настільки погана”, – зазначив Жак Ширак.

“Жодних компромісів, жодних дебатів”

Ширак Ле Пен
Перед другим туром президентських виборів 2002 року традиційні для Франції дебати кандидатів не відбулися.

У 2002 році Жак Ширак вийшов у другий тур президентських виборів разом з лідером Національного фронту Жан-Марі Ле Пеном. Він відмовився брати участь у дебатах з ним.

“Перед обличчям нетерпимості та ненависті жодна капітуляція не можлива, жоден компроміс неможливий, жодні дебати неможливі”, – пояснив Ширак.

За нього проголосували 82,2% виборців.

Через два місяці після тієї перемоги представник одного з ультраправих угруповань Максим Брюнері намагався застрелити Ширака прямо під час параду на честь Дня Бастилії. Спроба провалилася, а нападнику не довзолили накласти на себе руки.

“Та невже”, – такою була реакція Ширака після того, як йому повідомили про спробу замаху.

Ширак
Жак Ширак після спроби замаху у липні 2002 року

Наприкінці своїх повноважень у березні 2007 року Жак Ширак порадив іншим політикам в інтерв’ю Le Monde: “Ніколи не майте справу з екстремізмом, расизмом, антисемітизмом чи неприйняттям інших”.

“Уряди змінювалися, але я залишався разом з меблями”

Ширак Помпіду
У велику політику Жака Ширака ( у центрі) привів соратник та прем’єр-міністр Де Голля Жорж Помпіду (ліворуч). Фото 1968 року

Жак Ширак провів на політичній арені Франції 45 років, кілька разів змагався за посаду президента і таки відппрацював на ній 12 років.

В одній з розмов з прем’єром Тоні Блером Жак Ширак так охарактеризував рецепт свого політичного довголіття: “Коли мене вперше обрали, мені було 32 роки, і я одразу пішов до уряду. Потім я просто залишився назавжди. Уряди змінювалися, але я залишався разом з меблями”.

Згадують і інший вислів президента про мистецтво політики: “Обіцянки стосуються лише тих, хто в них вірить”.

“Наш будинок палає”

Ширак

Правління Ширака у 1995 році почалося з масових протестів екологічних груп проти ядерних випробувань, які Франція за його ініціативою відновила у Тихому океані.

Втім, з роками він сам почав звертати увагу на екологічні проблеми на планеті.

На Самміті Землі в Йоханесбурзі у 2002 році Жак Ширак закликав до рішучих дій з порятунку довкілля. Слова лишаються актуальними й досі.

“Наш будинок палає у той час, як ми дивимось в інший бік … Природа, понівечена і надмірно експлуатована, вже не може відроджуватися, і ми відмовляємось визнавати це … Земля і людство знаходяться в небезпеці, і ми всі несемо відповідальність”.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...