Рада схвалила проєкт бюджету-2020 у першому читанні. Що зміниться?

147

Традиційно на етапі першого читання парламентарі подають уряду свої пропозиції, а уряд – обіцяє їх розглянути. Що запропонували депутати цього разу?

За словами заступника міністра фінансів Юрія Джигіра, під час роботи з парламентським комітетом виявили, що бюджетні доходи можуть бути збільшені на 17,8 млрд грн за рахунок більших надходжень від податку на прибуток, дивідендів державних підприємств, оренди держмайна, ПДВ.

Крім того, в уряді вважають, що і Нацбанк може перерахувати до бюджету більше – на 3,5 млрд грн.

Водночас, як наголосив Юрій Джигір, уряд ставить завдання “ухвалити документ, в якому кожна гривня видатків буде забезпечена реальними доходами, щоби після 1 січня 2019 року ми могли профінансувати їх всі в повному обсязі”.

Тож пропозиції депутатів щодо збільшення видатків уряд узяв до розгляду як рекомендації і обговорять їх уже під час другого читання.

Серед цих пропозицій – збільшення видатків на державні капітальні вкладення та інвестиційні проєкти, на енергозбереження і на забезпечення роботи Верховної Ради.

Депутати також порадили уряду прибрати статтю, за якою РНБО виділялося 28 млрд грн, і розподілити ці гроші між безпековими та оборонними відомствами.

До другого читання урядовці пообіцяли переглянути і макропоказники. Поки що у проєкті бюджету передбачено зростання ВВП на 3,3%. Проте і прем’єр, і затверджена парламентом урядова програма передбачає, що у наступні 5 років українська економіка має зрости на 40%, тобто, в середньому на 8% кожного року.

Обговорювалася також і потреба переглянути прожитковий мінімум.

За словами голови Рахункової палати Валерія Пацкана, запропонований на 2020 рік прожитковий мінімум у 2189 грн на місяць є у 1,7 раза менший за його фактичний розмір, якщо послуговуватися міжнародною методикою ООН (5 доларів на день для країн Центральної та Східної Європи). З іншого боку, до цього показника прив’язані більшість соціальних пільг та виплат, тож його підвищення означатиме також і значне збільшення соціальних видатків.

Уряд планує, що поверне проєкт бюджету на наступний рік до парламенту для розгляду у другому читанні до 2 листопада.

Так само у п’ятницю депутати схвалили за основу урядові пропозиції щодо змін до бюджету цього року, а також проголосували за скорочену процедуру розгляду законопроєкту у другому читанні. Зокрема, йдеться про скорочення доходів на 20,4 млрд грн через менші надходження митних платежів та ПДВ через зміцнення гривні.

У той таки час в уряді розраховують, що це зниження буде компенсовано зменшенням витрат на обслуговування державного боргу – на 21,6 млрд грн. Це, у свою чергу, дозволить збільшити видатки на зарплати військовим та додаткове фінансування вугільної галузі.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...