Жах. Дослідження PISA: Українські школярі погано читають і рахують

151

Українські школярі погано читають і рахують. Такі висновки можна зробити після оприлюднення дослідження якості освіти PISA, яке проводять у 78 країнах світу.

Так, за даними PISA, 36% українських учнів не можуть зробити базові розрахунки.

Ці результати спростовують міф про ефективність радянської математичної системи освіти, заявила на презентації дослідження міністерка освіти Ганна Новосад.

“36% наших 15-річних учнів не досягають навіть базового рівня знання з математики. Вони мають проблеми із завданнями, де потрібно використовувати прості стратегії розв’язування, процентні співвідношення, оперувати дробами й десятковими числами”, – наголосила Ганна Новосад.

Українські 15-річні школярі мають проблеми з вирішенням задач рівня 5-6 класу, де рахують відсотки і дроби. 

За математичними здібностями, українські школярі мають гірші знання, ніж їхні естонські, польські, білоруські однолітки, але кращі, ніж учні в Молдові та Грузії.

PISA
В рейтингу математики Україна набагато нижче Естонії, але вища за Молдову

26% таких учнів не досягли базового рівня читання. Схожі показники і в природничих науках.

В Україні більшість учнів, 63 % читають для задоволення, а 37% читають тільки тоді, коли потрібно отримати певну інформацію.

“Середній рівень українських учнів виявився нижчим, ніж нам хотілося б. Ми не маємо орієнтуватися лише на хороших учнів. Ми маємо підтягувати середній рівень”, – зазначила, представляючи результати PISA Інна Совсун, ексзаступниця міністра освіти і депутатка від партії “Голос”.

Фото з презентації PISA
Фото з презентації PISA

В середньому кожен четвертий учень в Україні має низький рівень сформованої читацької, математичної та/або природничої грамотності, йдеться у результатах дослідження.

Українські 15-річні школярі на 20% частіше прогулюють школу, ніж це роблять їхні однолітки в 78 країнах, де проводили дослідження.

Хто краще вчиться?

У читанні українські хлопці відстають від дівчат на один рік навчання (різниця становить 34 бали), але випереджають їх на 7 балів із математики, хоча й неістотно.

Із природничо-наукових дисциплін різниці в успішності між хлопцями і дівчатами майже немає.

Учні, які навчаються у великих містах у ліцеях, гімназіях і спеціалізованих школах, мають істотно вищі показники, ніж їхні однолітки з інших шкіл. Максимальна різниця становить більше 2-х років навчання.

Яке місце України в рейтингу?

У загальному рейтингу 79-и країн, які взяли участь у PISA-2018, позиції визначаються з урахуванням похибок та порівнянь між країнами на схожих рівнях успішності. Тому загальний рейтинг подається у діапазоні позицій.

Так, Україна приблизно займає середнє місце у рейтингу PISA, діапазони наступні:

– читацької – 37-42 позиції,

– математичної – 41-46 позиції,

– природничо-наукової – 35-42 позиції.

Найкраще читають і рахують школярі в Китаї, Сінгапурі і Естонії. Найгірше у Домініканах, Філіпінах і Косово. На повторний рік навчання в Україні залишається лише 1,6% учнів, що значно нижче порівняно із країнами, де проводили дослідження.

PISA
Україна займає середнє місце в рейтингу, вище за Грецію, але нижче за Росію. Кольорами позначено такі компетентості: синій – читання, жовтий – математика, червоний – природничі науки. На фото – скрін шот приблизно середньої позиції рейтингу

Що досліджували?

PISA – це всесвітнє дослідження якості освіти, в якому Україна вперше взяла повноцінну участь у 2018 році.

Під час дослідження оцінювали 15-річних школярів. Всього під час дослідження опитали 600 тис. учнів у 79 країнах. Тести учні тривали дві години. В Україні опитали майже 6 тис. учнів у 250 закладах освіти.

PISA не перевіряє, чи засвоїли учні зміст освітньої програми, а оцінює, наскільки учні здатні використовувати здобуті знання, уміння та навички в реальному житті. Це дослідження показує слабкі та сильні сторони освітньої системи.

У читацькій компетенції перевіряли здатність розуміти та інтерпретувати тексти, здатність пов’язувати кілька фрагментів інформації, робити висновки. У математиці – порівнювати довжин альтернативних шляхів або конвертувати ціни в іншу валюту.

Крім знань, досліджували також ставлення учнів до навчання і їхній емоційний стан. Так, в Україні 82% учнів/студентів задоволені життям і 89% часто відчувають позитивні почуття, що більше ніж у середньому у країнах, де проходило дослідження.

Учні, які навчаються у сільських школах задоволені життям більше, ніж ті, хто навчається у містах.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...