Візитівка міста, історична пам’ятка чи пропаганда тоталітаризму: у Каховці вирішують долю монумента красногвардійцям

90

Монумент підпадає під закон про декомунізацію.

Скандальна тачанка: у Каховці вирішують долю пам’ятника червоноармійцям, який мали б демонтувати відповідно до закону про декомунізацію. Міські чиновники відмовляються це робити, бо монумент став візитівкою міста.

Величезний пам’ятник розташований просто посеред степу. На ньому зображено четверо коней, кулемет та троє бійців. Легендарна тачанка вже багато років є символом Херсонщини, а також пам’ятником радянської епохи.

Про монумент меру Каховки нагадали з Інституту національної пам’яті. Мовляв, на тачанці зображена комуністична символіка. Це пропаганда тоталітаризму, яка є кримінальним злочином і наругою над мільйонами жертв режиму. Тож монумент підлягає знесенню. “Там немає ні серпа, ні молота. Із символіки там ви можете побачити будьоновку”, – каже каховський міський голова Андрій Дяченко.

Такого немає не лише в Україні, а й у Європі, кажуть  музейники. Вражаючі розміри – це  висота вісім метрів, і 18 метрів ширина. Вага понад ста тонн, з яких 80 – це бронза.Тачанку встановили до річниці Жовтневого перевороту і присвятили епізоду громадянської війни в Російській імперії.

Згідно із законом про декомунізацію, його б мали демонтувати. Але міські чиновники відмовляються це робити. Кажуть, монумент став візитівкою міста. Чи можна зберегти тачанку і не порушувати при цьому закон – у сюжеті.  
“Будьонний сказав, що ви поставили пам’ятник не будьонівській, а махновській тачанці. Справа в тому, що в червоній армії коням підстригали хвости по самі бабки, тобто по коліна задніх ніг. Для того, щоб відрізнятися від вояків білої армії, махновської, чи української. Ну а тут, звичайно, для краси зробили повноцінні хвости”, – каже історик Олекса Паталах.

Каховчани кажуть, що вже давно не сприймають тачанку як пам’ятник червоноармійцям. Це візитівка міста і центр багатьох молодіжних зібрань. “Маємо виконувати закон, але іноді треба і спілкуватися з людьми, і на їхню думку теж треба зважати”, – переконана директорка Каховського краєзнавчого музею Світлана Седьолкіна.

У Каховці скликали позачергову сесію міської ради. У залі повно людей, і всі – за тачанку. Зберегти пам’ятник і не порушити закон про декомунізацію можливо, кажуть в Інституті національної пам’яті, але рішення влада мала ухвалити ще п’ять років тому.

“Ніхто з Києва не їде, не розказує органам місцевої влади чи не зносить нічого. Будь ласка, придумайте щось, зніміть зірки ось ці більшовицькі, символи, переосмислите, переозначте. От власне, всі історія”, – каже голова Українського Інституту національної пам’яті Антон Дробович.

Як не зносити, а лише декомунізувати тачанку з червоноармійцями є чимало пропозицій. Наприклад, спиляти зірки з будьонівок або ж замінити їх на папахи, як у Нестора Махна.

Але усі ці варіанти місцеві депутати поки що відкинули. Наполягають, щоб у пам’ятника змінили лише назву. Звернулися до президента, Верховної Ради і прем’єра, запланували громадські слухання. Тим часом місцеві не приховують, що через сканадальний розголос до тачанки їхатиме ще більше людей.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...