Тетянин день: історія та традиції свята

113

Православні християни 25 січня вшановують святу великомученицю Тетяну. Свята була християнкою, переслідуваної язичниками, але демонструвала непохитну віру та силу духа.

Тетянин день: історія свята

Щорічно 25 січня християни вшановують святу великомученицю Тетяну. Римлянка, вона допомагала хворим, бідним, нужденним і була служницею у християнській громаді.

Проте Тетяна, як і багато християн у той час, піддалася нападкам язичників, які примушували вірити римським богам. Тих, хто не корився – жорстоко катували і навіть страчували.

Спочатку Тетяну привели в храм Аполлона. Але замість того, щоб йому уклонитися, вона стала читати молитви. Тоді статую ідола розсипалася, а частина храму впала, придавивши жерців.

Після цього дівчину жорстоко катували кілька днів. Раптово, вісім истязавших її чоловіків побачили ангелів, що відбивали їх удари. Мучителі знайшли віру і попросили Тетяну їх пробачити, але римські влади обезглавили їх.

Після цього Тетяну випустили на арену з левами. Однак голодні тварини не розірвали її, а стали ластиться до ніг, як домашні коти. Коли їх намагалися загнати назад в клітини, вони напали на мучителів дівчини.

Кати стратили Тетяну 25 січня 226 року за новим стилем. Смерть її привела до віри багатьох з ті, хто сумнівався, а церква проголосила Тетяну святий.

Традицією на День Тетяни

У цей день прийнято ходити до церкви, щоб помолитися про успішне навчання, а також поставити свічку за упокій великомучениці.

Генеральне прибирання в будинку є однією з головних традицій свята.

У Тетянин день також прийнято пекти хліб – зазвичай цим займаються старші жінки. Хліб є символом сонця, він як би запрошує світило повернутися знову до людей.

Існує повір’я, що дівчинка, яка народилася 25 січня, буде гарною господинею: “Тетяна та коровай пече, і доріжки по ребе б’є, і хоровод веде”, – говорить приказка.

У Тетянин день можна загадувати бажання. Для цього потрібно вийти на найвище місце в окрузі і щиро, від усієї душі, попросити бажаного на сонці.

Прикмети на Тетянин день

Багато прикмети стосуються приготування короваю хліба або:

  • Якщо він піднімався в середині горбком – чекай удачу, життя піде в гору.
  • Якщо вийшов гладкий – рік буде спокійним.
  • Якщо тріскався – сім’ю очікують спори і розбіжності.

У Тетянин день варто також звернути увагу на погоду.

  • Якщо йде сніг – лютий буде морозним, а літо – дощовим.
  • Якщо схід буде сонячним, то весна настане рано.

Не можна робити в Тетянин день

З приводу ворожінь, приворотів та інших обрядів, звернених на благополучну любов суворих заборон немає і це особиста справа кожної дівчини.

Категорично заборонено Тетянин день сваритися, особливо в сімейному колі. В цей день потрібно бути миролюбним і доброзичливим.

Ще одна заборона – безлад у домі. У Тетянин день потрібно провести генеральне прибирання, а перебувати в не прибраному будинку не варто – цим можна накликати на себе біду.

Крім цього, в день Тетяни не можна відмовляти тим, хто потребує допомоги. В іншому випадку, згідно з повір’ям, що відмовив сам потрапить у біду.

День студента

Однак, Тетянин день міцно пов’язаний з іншим святом – Днем студента. Міжнародний День студента відзначається 17 листопада, але у витоків Дня студента-25 січня варто історія Російської Імперії. 12 січня (25 за новим стилем) 1755 імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ “Про заснування Московського університету” і цей день став офіційним університетським днем. Відтоді свята Тетяна вважається покровителькою студентів.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...