Шевченківська премія-2020: список всіх лауреатів

392

У четвер оголосили лауреатів щорічної Національної премії імені Тараса Шевченка.

Її грошова частина – 200 тисяч гривень, які вручають у шести номінаціях.

Однак цього року Шевченківську премію вручили не всім.

Література: Маріанна Кіяновська “Бабин Яр. Голосами” і Тарас Прохасько “Так, але…”

Кіяновська і Прохасько

“Бабин Яр. Голосами” – вірші Маріанни Кіяновської, присвячені трагедії, що сталася у Бабиному Яру під час Другої світової війни.

За словами Тамари Гундорової, яка представляла переможців номінації, “Бабин Яр. Голосами” – це “спроба роботи з травмою і відповіді на травму”.

“Так, але…” – збірка есеїв Тараса Прохаська на різні теми.

Він – переможець Книги року ВВС-2019 у номінації “Есеїстика”.

“Це зразок індивідуального, стильного письма, яке розповідає про материк української традиційної культури”, – відзначила Тамара Гундорова.

Музика: “ДахаБраха”

ДахаБраха

Цей музичний етногурт створив у 2004 році театральний режисер Влад Троїцький.

Свій стиль музиканти описують як “етно-хаос, що розхитує усталене, зміщує звичні акценти, експериментує з формою заради точнішої, сугестійної трансляції глибинного смислу”.

За словами члена комітету Шевченківської премії Любові Морозової, цю винагороду гурту “ДахаБраха” “можна було вручити ще років десять тому”.

“Але не було розуміння: а як судити таке мистецтво, неакадемічне”, – пояснила вона.

“Це той проєкт, який говорить про Україну в усьому світі – дуже широко. До недавнього часу був, напевно, навіть більш відомим за кордоном, ніж у нас”, – додала Любов Морозова.

Візуальні мистецтва: Олександр Глядєлов з фотопроєктом “Карусель”

Олександр Глядєлов з фотопроєктом "Карусель"

Збірка фотографій різних періодів новітньої історії України.

“У “Каруселі” Глядєлов поєднує світлини, зроблені в різний час і за різних обставин (в дитячих інтернатах, місцях позбавлення волі, в’язничних лікарнях), включно з найновішими кадрами з воєнної української реальності, в єдине полотно, або, радше, у коло”, – йдеться в описі проєкту.

“Це світлини, які Олександр Глядєлов зробив у різних ситуаціях в різні періоди, включно з найновітнішою історією – у воєнній зоні, зоні окупованих територій та лінії фронту”, – розповіла член комітету Влада Ралко.

“Глядєлов робить світлини у зонах, які перебувають на маргінесі соціуму і відкинуті системою не просто як незручні, бо вони не вкладаються у звичну картину, а й відкидаються соціумом просто за якоюсь суспільною згодою”, – додала вона.

Журналістика-публіцистика: Євгенія Подобна “Дівчата зрізають коси”

Дівчата зрізають коси

Збірка розповідей українських жінок, які воювали чи ще воюють на Донбасі.

Наприклад, про Валерію Бурлакову, яка втратила на війні коханого, чи Олену Білозерську, яка з журналістки стала снайперкою та артилеристкою у морській піхоті.

“Ця книга робить видимим невидиме – тривалий час життя і робота жінок у зоні бойових дій залишалася невидимою, вони були змушені працювати на посадах кухарок, секретарок штабу, працівниць лазні”, – пояснює Ірина Славінська, яка представляла переможницю.

Театральна премія: опера-реквієм “Йов” (Iyov)

Йов

Сучасна українська опера “Йов” музично-театральної формації “Нова опера” та вже згаданого режисера Влада Троїцького.

“Наратив біблійного тексту вдало поєднався із сакральними латинськими текстами католицького реквієму, поєднавши в рамках одного твору етичні та змістовні світи Старого і Нового Заповіту”, – йдеться в описі твору.

За словами голови комітету Шевченківської премії Юрія Макарова, цей твір і його автори “прокладають шлях для української культури дня прийдешнього”.

Опера “Йов” увійшла до десятки найкращих за версією конкурсу Music Theatre NOW – 2018.

Кіномистецтво: без переможця

У комітеті Шевченківської премії пояснили, що цього року надійшло надто мало творів кіножанру, серед яких так і не вдалося обрати переможця.

слово
Харківський будинок для літераторів “Слово” у 30-і роки називали “крематорієм”, адже звідти на смерть пішли багато українських культурних діячів

У фінал вийшли два документальних фільми: “Будинок “Слово” Тараса Томенка і “Какофонія Донбасу” Ігоря Мінаєва.

“Ці дві робити – дуже важливі… Але, на наш погляд, те, що ми собі уявляємо під лауреатами саме Шевченківської премії, – ці фільми не могли б ними називатися”, – пояснила Римма Зюбіна, яка представляла номінацію.

Нове обличчя Шевченківської премії

Юрій Макаров під час оголошення лауреатів також відзначив, що новий склад комітету Шевченківської премії цього року намагався “змінити її обличчя” і відійти від старого образу.

“Так історично склалося, що премія – це ще одна медалька, яка важлива передусім для того, хто її отримує. Майже неможливо уникнути тієї ситуації, коли премія дається за сукупність заслуг, “лайф-тайм ачівмент”, досягнення всього життя”, – пояснив він.

Тож, за словами Юрія Макарова, у комітеті вирішили трохи змінити підхід як до самої премії імені Шевченка, так і до самої культури.

“Якщо ми трактуємо Шевченка як дідугана з вусами і бандурою на березі Дніпра – то це одна українська культура. Якщо – як новатора, авангардиста, культурного героя, то це зовсім інша енергетика. І українська культура розвивається у трохи іншому напрямку”, – наголосив Макаров.

У соцмережах вже оцінили такий підхід.

“Шевченківська премія здорової людини: Мар’яна Кіяновська, Тарас Прохасько, ДахаБраха. Юрій Макаров, дякую, що ви витримали. Змогли”, – написала Олександра Бакланова.

“Цього року Шевченківська премія – мій особистий топ на 100%”, – вважає тревел-журналіст Богдан Логвиненко.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...