Надзвичайний стан. Що це означає і які можуть бути обмеження

0 78

В Україні активно обговорюють можливість введення надзвичайного стану. Що це таке і які додаткові обмеження він може запровадити?

З минулого тижня інформпростором ширилися чутки, що у вівторок, 24 березня, парламент може зібратися на позачергове засідання для затвердження надзвичайного стану, а прем’єр-міністр Денис Шмигаль навіть заявляв про підготовку законопроєкту, який міг би дозволити президенту вводити режим НС одноосібно – без участі Верховної Ради.

І хоча напередодні сам прем’єр запевнив, що потреби вводити надзвичайний стан в Україні наразі немає, частина оглядачів не виключає, що найближчим часом це питання знову може опинитися в порядку денному.

Пояснюємо, що таке режим надзвичайного стану, що він може змінити і які додаткові обмеження можуть бути.

--

Що в законі?

Хоча режим НС поки офіційно не вводили, частина обмежень, які діють в Україні з минулого тижня, мають із надзвичайним станом багато спільного – йдеться, передусім, про обмеження перетину кордону і руху транспорту.

Проте в разі офіційного запровадження режиму НС можуть з’явитися й додаткові обмеження – приміром, особливий режим в’їзду і виїзду з певних територій та комендантська година.

Такі можливі заходи передбачає чинна редакція закону про надзвичайний стан:

 • встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, а також обмеження свободи пересування по території, де вводиться надзвичайний стан
 • обмеження руху транспортних засобів та їх огляд
 • заборона проведення масових заходів
 • заборона страйків
 • примусове відчуження або вилучення майна у юридичних та фізичних осіб
Київ

Окрім того, в окремих ситуаціях, до яких можна віднести й поширення коронавірусу, влада може вдатися до додаткових заходів. Серед яких:

 • введення комендантської години
 • тимчасова чи безповоротна евакуація людей з місць, небезпечних для проживання
 • встановлення “квартирної повинності” для розміщення евакуйованих
 • запровадження особливого порядку розподілення продуктів харчування і предметів першої необхідності
 • зміна режиму роботи підприємств, переорієнтація їх на виробництво необхідної продукції
--

Як запроваджують надзвичайний стан?

За чинним законом, надзвичайний стан запроваджується указом президента, який протягом двох днів має затвердити Верховна Рада.

При цьому в указі про надзвичайний стан президент має чітко:

 • обґрунтувати його необхідність
 • визначити території, на якій він вводиться , на який він вводиться
 • надати перелік і межі надзвичайних заходів, вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини й громадянина, які тимчасово обмежуються

Закон також диктує і часові обмеження для надзвичайного стану: його можна вводити щонайбільше на місяць, і потім подовжувати ще на 30 днів – але так само за згоди Верховної Ради.

Транспорт
--

Надзвичайний стан і надзвичайна ситуація – в чому різниця?

На тлі поширення епідемії коронавірусу в кількох українських областях вже запровадили режим надзвичайної ситуації, який не варто плутати із режимом надзвичайного стану.

Режим надзвичайної ситуації запроваджується в країні або на окремих територіях в разі “порушення нормальних умов життя населення” – це може бути, приміром, епідемія, стихійні лиха, катастрофи тощо.

В разі оголошення надзвичайної ситуації влада має змогу організовувати санітарно-епідеміологічні заходи, проводити евакуацію, посилювати охорону громадського порядку, призупиняти роботу підприємств тощо.

Ключова відмінність від надзвичайного стану – режим надзвичайної ситуації жодним чином не обмежує конституційні права і свободи людей.

Натомість надзвичайний стан – це особливий правовий режим, за якого ці права можуть тимчасово обмежуватися – як-от свобода пересування, свобода зібрань тощо.

Вас може зацікавити
Комментарі
Loading...