23 серпня – День Державного прапора України
На загальнодержавному рівні свято встановлено указом Президента України Леоніда Кучми № 987/2004 «Про День Державного Прапора України» від 23.08.2004. Цей указ було доповнено Указом Президента України Віктора Ющенка № 602/2009 «Про внесення змін до Указу Президента України від 23 серпня 2004 року N 987, яким було засновано підняття Прапора України у День Державного Прапора України і під час інших державних свят та проведення загальнодержавних заходів. Поточну редакцію указу опубліковано на сайті Верховної Ради України.
Цей день в історії:
1913 рік —у Копенгагені відкрито пам’ятник Русалоньці – героїні казки Г.-Х. Андерсена.
1939-го – у Москві укладено Договір про ненапад між Німеччиною і Радянським Союзом (за прізвищами підписантів – міністрів закордонних справ двох країн – “пакт Молотова-Рібентроппа”).
Одночасно підписано секретний протокол про розподіл сфер впливу у Східній Європі. Відтак СРСР відійшли Західна Україна, Західна Білорусь, Бессарабія, половина Польщі, Прибалтика, Фінляндія.
На бенкеті за участю Йоахіма фон Ріббентропа на честь підписання договору Сталін промовив тост: “Я знаю, как немецкий народ любит фюрера. Поэтому я хочу выпить за его здоровье”.
1975-го відбулося – відкриття Харківського метрополітену.
Харківський метрополітен налічує 3 лінії довжиною 35,59 км та має 28 станцій. Харківський метрополітен у 2009 році зайняв 33 місце в рейтинзі 53 метрополітенів світу, пасажиропотік яких перевищує 50 мільйонів осіб на рік.
1989-й — у 50-ту річницю підписання радянсько-німецького пакту відбулася акція “Балтійський шлях”.
Мешканці Литви, Латвії та Естонії вишикувалися в живий ланцюг завдовжки майже 600 км – близько двох мільйонів осіб (найбільший живий ланцюг у світі).
В цей день народилися:
У 1932 році — Давид Черкаський, український і радянський мультиплікаційний режисер (“Пригоди капітана Врунгеля”, “Лікар Айболить”, “Острів скарбів”).
Прихильник “тотальної анімації” – коли створюється такий ефект, ніби камера літає навколо персонажів. За твердженням режисера, його “Врунгель” був першим мультиплікаційні серіалом у Союзі.
Співпрезидент Міжнародного фестивалю анімаційних фільмів “КРОК”.
У 1965 році – Роджер Евері, американський сценарист, продюсер і кінорежисер. Лауреат премії “Оскар” за найкращий оригінальний сценарій до фільму “Кримінальне чтиво”.
У 1974 році— Жадан Сергій Вікторович, український письменник, поет, перекладач, громадський активіст.