У 1895-му завершилося будівництво першої лінії Транссибірської залізничної магістралі.
Транссибірська залізнична магістраль (Трансси́б), Великий Сибірський Шлях (історична назва) — залізниця через Євразійський континент, що сполучає Європейську частину Росії, її найбільші промислові райони і Москву з її серединними (Сибір) і східними (Далекий Схід) районами. Довжина – 9 288,2 км. – це найдовша залізниця в світі. У 2002-му була завершена повна електрифікація.
1904-й – Мер Нью-Йорку Джордж Макклілен урочисто відкрив першу в Америці лінію метро.
Ця лінія сполучила район Бруклінського моста і Бродвей. Це був перший у світі метрополітен, поїзди якого рухались по підземним і підводним тунелям. Сьогодні нью-йоркське метро – найбільше у світі.
1951-го вперше при лікуванні раку використана радіація.
У 1982 році Китай оголосив, що чисельність його населення перевищила 1 мільярд жителів.
1984-й – в Радянському Союзі введено в дію залізничну Байкало-амурську магістраль (БАМ).
Її будівництво почалось ще в 1934 році руками в’язнів, котрі були привезені на Далекий Схід після завершення ними будівництва Біломоро-Балтійського каналу. У 1950-ї роки тут працювало близько 400 тисяч в’язнів, але найбільшого розмаху як економічного, так і пропагандистського будівництво БАМу набуло після 1974 року, коли на Далекий Схід почали добровільно-примусово відправлятись ешелони комсомольської молоді, а БАМ був оголошений стратегічно і політично важливим для держави будівельним об’єктом.
В цей день народилися:
У 1728-му — Джеймс Кук, англійський мореплавець, керівник трьох кругосвітніх експедицій, першовідкривач Нової Зеландії і Гавайських островів.
1782-го — Нікколо Паганіні, італійський скрипаль і композитор, автор шести концертів.
Одинадцятирічним хлопчиком Паганіні вперше виступив привселюдно в Генуї, а вже в 17 років після короткого періоду занять у Парме з А.Роллой, зробив своє перше концертне турне. Своєрідність манери гри, ні з чим не зрівнянна легкість володіння інструментом незабаром принесли йому популярність у масштабах всієї Італії. Він дав сотні концертів у найбільших містах Європи, заявивши про себе як про найдивнішого віртуоза цілої епохи. Творчий шлях Паганіні був раптово перерваний у 1834 — причинами тому було здоров’я музиканта, яке похитнулося, а також ряд публічних скандалів, що виникли навколо його особи.
1811-й — Айзек Зінґер, американський винахідник швейної машинки.
1855-го народився Іван Мічурін, російський біолог-селекціонер.
Розробив методи селекції плодово-ягодних рослин, головним чином — метод віддаленої гібридизації (підбір батьківських пар, подолання несхрещуваності…).
У 1858 році — Теодор Рузвельт, 26-й президент США.
Рузвельт був першим президентом який виявив інтерес до охорони дикої природи. У 1903 році він створив перший пташиний заказник Острів Пелікан. Спільно з Вільямом Хорнадеєм заснував American Bison Society у цілях збереження бізонів. Також встановив Лісну службу (United States Forest Service). У часи президента Рузвельта під заповідники та заказники було передано 785 000 кмІ. На Кубі, Філіппінах, Пуерто-Рико, а також зоні Панамського каналу, Рузвельт використав армійську медичну службу для усунення жовтої лихоманки та встановлення системи суспільної охорони здоров’я.
1944-го – Микола Караченцов, російський театральний і кіноактор (“12 стільців”, “Собака на сіні”, “Батальйони просять вогню”, “Дежа-вю”…).
У 1970-му – Руслана Таран, українська спортсменка, чемпіонка Європи з парусного спорту.