“Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього”.
(М. Рильський)
Цей день в історії:
1583 — московський цар Іван Грозний у гніві вбив свого сина
1885 — українські емігранти створили в США перше товариство взаємодопомоги «Братство святого Миколая»
1928 — у продажу з’явилися перші телевізори
1942 — після 250-денної оборони радянські війська за наказом Ставки залишили Севастополь і відійшли до бухт Стрілецької, Камишевої, Козачої і на мис Херсонес. В боротьбі за Севастополь німецькі сили втратил до 300 000 осіб вбитими і пораненими.
1944 — радянські війська відбили Мінськ з-під контролю німецької армії в ході Білоруської операції (кодова назва «Багратіон»).
1973 — у Гельсінкі почала роботу Нарада з безпеки і співпраці в Європі. Через два роки в столиці Фінляндії буде підписаний Завершальний акт
Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ); до 1995 року називалася Нарадою з безпеки і співробітництва в Європі (НБСЄ) – найбільша в світі регіональна організація, що займається питаннями безпеки. Вона об’єднує 57 країн, розташованих у Північній Америці, Європі та Центральній Азії.
«Нарада з безпеки і співробітництва в Європі» було скликано як постійно діючий міжнародний форум представників усіх європейських держав (крім Албанії та Андорри), а також США і Канади, для вироблення заходів зменшення військового протистояння і зміцнення безпеки в Європі.
У цей день народились :
1885 — Буцманюк Юліан, український і канадський художник-монументаліст, учень Модеста Сосенка.
1898 — Лещенко Петро Костянтинович, естрадний співак, танцюрист (виконавець народних і характерних танців), гітарист.
1904 — Утевський Арон Михайлович, український біохімік, член-кореспондент АН УРСР. Автор філософських і літературних творів.
1906 — Василь Іванович Атрощенко, український хімік-технолог, академік, Герой Соціалістичної Праці.
1907 — Ласовський Володимир Созонтович, український художник, мистецтвознавець та критик, учень Мистецької школи Олекси Новаківського.
1932 — Вадим Іллєнко, український кінооператор, кінорежисер.
1937 — Том Стоппард, британський драматург, режисер, кіносценарист і критик.
1941 — Богодар Которович, скрипаль, диригент, народний артист України, член-кореспондент Академії мистецтв України, один із засновників сучасної української скрипкової школи.
1949 — Віктор Колотов, футболіст київського «Динамо», володар Кубка Кубків і Суперкубка.
1961 — Олександр Юхимович Роднянський, український кінорежисер-документаліст і телепродюсер.
1962 — Том Круз, американський кіноактор, режисер, продюсер, сценарист.
1987 — Себастьян Феттель, німецький автогонщик, пілот Формули-1.
«Формула-1» (повна назва: «Чемпіонат світу ФІА» — англ. FIA Formula One World Championship) — чемпіонат світу з кільцевих автоперегонів на автомобілях з відкритими колесами, який відбувається під егідою Міжнародної Автомобільної Федерації (FIA). Перш за все «формула» — це термін, який визначає набір правил, які обов’язкові до виконання всіма учасниками перегонів.
Чемпіонат світу у класі «Формула-1» відбувається щороку і складається з Гран-прі, або етапів, які проводяться на спеціально побудованих трасах, або підготовлених вулицях міста. Наприкінці сезону, за підсумками всіх гонок визначається переможець чемпіонату. У Формулі-1 змагаються як окремі пілоти, так і команди. Пілот-переможець отримує титул чемпіона світу, а команда-переможець отримує Кубок конструкторів.