Історичні події останнього дня жовтня
1517-й рік – монах ордену августинців, професор філософії і теології університету Віттенберга Мартін Лютер обнародував текст з 95-а тезами про індульгенцію, в котрих виступив проти пов’язаних з нею фінансових зловживань.
Свій протест Лютер виразив досить емоційно, прибивши текст з тезами до дверей собору у Віттенберзі і розіславши їх копії своїм друзям в Бранденбург, Нюрнберг і Ерфурт. До початку 1518 року вони стали відомі всій Німеччині як на латині, так і в німецькому перекладі. Протест Лютера проти внесенння світських елементів у католицьке віровчення знайшов широкий відгук у християн і поступово переріс у політичну проблему, що, фактично, стало початком протестантської Реформації.
1815-й – англієць Гамфрі Деві запатентував шахтарську лампу.
1895-го у Петербурі освячений Казанський собор.
Собор Казанської Божої Матері— один з найбільших православних храмів Санкт-Петербургу, До його будівництва статус кафедрального собору мав Петропавлівський, після нього — Ісаакієвський. У 90-і роки XX століття статус кафедрального знову повернувся Казанському собору. Собор дав назву Казанському острову в дельті Неви, на якому знаходиться і Казанському мосту на перетині Невського проспекту і каналу Грибоєдова. Довгий час був місцем зберігання однієї з головних святинь Російської Церкві — ікони Казанської Божої Матері, знайденою за Івана Грозного незабаром після завоювання Казані. Щодо зовнішності майбутнього храму Павло I розпорядився, щоб він був схожий на Собор Святого Петра у Ватикані. Прототипу він зобов’язаний величезною колонадою (96 колон).
У 1941 році на горі Рашмор (США) завершене спорудження найбільшого пам’ятника світу — 18-метрові голови чотирьох президентів.
44- року в Аушвіці відбулася остання масова страта в газовій камері.
В 1956-му американський адмірал Г. Дуфек став першою людиною, яка приземлилася на літаку на Південному полюсі.
У 1961 році почала діяти найбільша в СРСР теплова електростанція — Придніпровська ГРЕС.
Цього дня народилися…
У 1795-му – Джон Кітс, англійський поет-романтик (Ендіміон, Ізабелла, До осені, Напередодні дня святої Агнеси).
1853-го – Микола Іванович Кибальчич, український винахідник.
Розробник першого реактивного двигуна для космічного апарату, революціонер-народоволець, член організацій “Свобода або смерть”, “Земля і воля”, учасник замаху на російського царя Олександра II (сконструював вибуховий пристрій).
У 1922-му – Анатолій Дмитрович Папанов, російський театральний і кіноактор (Діамантова рука, 12 стільців, Холодне літо 53-го, Живі і мертві).
Лауреат Державної премії СРСР (за роль Копалича в фільмі «Холодне літо п’ятдесят третього», це його остання роль в кіно, посмертно). Всього Анатолій Дмитрович брав участь у створенні понад сімдесяти кінострічок, включаючи озвучування мультфільмів, як, наприклад, Вовк з мультсеріалу «Ну, постривай!». Викладав в ГІТІСі, випустив диск як виконавець пісень. Помер від сердечного приступу, приймаючи холодний душ у жаркий день (на той момент в будинку не було гарячої води.
1964 року народився Марко ван Бастен, голландський футболіст, кращий футболіст Європи.
Володар Золотого м’яча (1988, 1989, 1992 ).
З липня 2004-го по липень 2008 року, головний тренер національної збірної Нідерландів. З липня 2008-го по травень 2009 року, ван Бастен очолював амстердамский “Аякс“.