В цей день в Україні святкують День залізничника. 4 листопада 1861 року на Залізничний вокзал у Львові прибув перший на території сучасної України поїзд. Цей день вважається початком історії залізниць в Україні.
В цей день відкрився метрополітен у Лондоні, у Нью Йорку відбувся перший показ мод, а в Чикаго вперше було продемонстровано автомобіль з кондиціонером…
Цей день в історії:
1657 року гетьманом українських козаків обрано Івана Виговського.
У 1708 році український гетьман Іван Мазепа оголосив Петру І про свій перехід на бік Швеції й рушив на з’єднання з військами шведського короля Карла ХІІ.
1861 року з Відня через Перемишль до залізничного вокзалу Львова прибув перший поїзд на території сучасної України. З цією подією пов’язано День Залазничника.
1862 — американський винахідник Річард Гатлінг запатентував “швидкий вогонь” — кулемет.
У 1873 році у Сан Франциско дантист Джон Пірс запатентував золоті коронки для зубів.
У 1879-му Джейдс Рітті запатентував перший касовий апарат.
1890-й — відкриття першого метро у Лондоні.
В Лондоні відкрилась перша у світі підземна електрична залізниця – лінія, довжиною 6 кілометрів сполучила два вокзали, Педдінгтон і Фаррінгтон, і мала назву Metropolitan Railway (“Столична залізниця”), від скоророчення котрого і пішла назва підземок “метро”. Відкрив рух метрополітену і став першим його пасажиром принц Уельський, майбутній король Великої Британії Едуард VII.
1914-го у Нью-Йорку здійснено перший публічний показ мод.
У 1937 році цей день став останнім днем розстрілів в урочищі Сандармох капітаном держбезпеки Михайлом Матвеєвим 1111 в’язнів Соловецької тюрми особливого призначення, серед них — цвіту української інтелігенції.
1939-го на 40-у щорічному автошоу в Чикаго вперше продемонстровано автомобіль з кондиціонером.
Розкішний Packard з кліматичною установкою, здатною підтримувати в салоні машини задану температуру відфільтрованго повітря. Технічна новинка стала сенсацією шоу, але із-за дороговизни пристрою пройшло не одне десятиліття, поки середній американець зміг дозволити собі купувати авто з кондиціонером.
1946 року у Парижі засновано Організацію Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).
1995-й рік – з наміром в одиночку добратись до Південного полюсу Землі з чилійського міста Пунта-Аренас в район антарктичної затоки Геркулес на невеликому літаку вилетів 44-річний російський мандрівник Федір Конюхов. Він досягнув мети в ніч на 7 січня 1997 року.
4 листопада народилися:
У 1801-му народився Северин Гощинський, польский поет українського походження, представник “української школи” польського романтизму (Молитва вільного, Чудовисько рабства, Ковчег свободи, Канівський замок).
1874-го — Олександр Колчак, полярний дослідник і вчений-океанограф, участник експедицій 1900—1903 років, російський адмірал, голова білого руху, Верховний Правитель Російсьої держави.
У 1888 році — Михайло Білінський, контр-адмірал УНР, організатор українського морського міністерства, створив перший полк морської піхоти.
У 1894 році — Павло Рибалко, маршал бронетанкових військ, двічі Герой Радянського Союзу.
1898— Василь Кучабський, український військовий діяч, історик, дійсний член НТШ. У 1945 заарештований НКВС i розстріляний у Львові.
У 1910 році — Семен Ластович-Чулівський, кобзар, майстер, автор фундаментальної праці з iсторiї та виготовлення бандури (не опублікована), репресований.
1911 — Клячківський Дмитро, полковник УПА, Головний командир УПА.