Цей день в історії:
У 1782 році у Санкт-Петербурзі відкрили пам’ятник Петру I “Мідний вершник”.
1840 рік — у Великій Британії заборонили використовувати дітей у ролі сажотрусів.
1907 року — російський фізик Борис Розінг одержав патент на винахід першої системи отримання телевізійного зображення.
У 1932-му в СРСР за крадіжку державної й колективної власності у великих розмірах запроваджена смертна кара — “закон про три колоски”.
1993 року у Лондоні вперше відкрили для туристів частину Букінгемського палацу.
2010 рік — у Москві – пік сезонного кліматичного загострення.
На тлі аномально високих температур місто впродовж тижня живе в умовах суцільного густого смогу, що насунувся з лісових пожеж у навколишніх областях. Упродовж місяця згоріли сотні тисяч гектарів лісу, знищено тисячі будинків, деякі села – повністю. вогні загинуло 52 особи. У Москві концентрація угарного газу перевищила норму у 6,5 раза. Люди ходять у медичних масках. Нова послуга – пересувний автобус із кондиціонером: посидіти 10 хв. – 300 руб. (). Евакуйовано низку іноземних посольств. Ходять чутки про підвищену радіацію, викликану пожежею на атомному дослідницькому центрі в Сарові. Рекорд спеки в Москві було зафіксовано 29 липня – 38,2 оС. Очікувалося, що в серпні температура зашкалить за 40 градусів, але прогріти повітря ще більше завадив смог.
Народилися:
У 1819 році — Пантелеймон Куліш, український письменник, поет, фольклорист, етнограф, перекладач, критик, редактор, видавець, громадський діяч – член Кирило-Мефодіївського товариства.
Творець “кулішівки” – однієї з ранніх версій української абетки. Куліш – один із найбільших діячів українського просвітництва ХІХ ст., за популярністю він суперничав зі своїм давнім другом Тарасом Шевченком. Однак помірніші позиції Куліша з політичних питань, його москвофільство та досить негативне ставлення до козацького руху, виражене в історичних працях, призвели до втрати популярності серед українофілів. Найвідоміші романи – “Чорна рада”, “Михайло Чарнішенко, або Малоросія 80 літ назад”. Автор “сторичних оповідань” – своєрідних науково-популярних нарисів із історії України – “Хмельниччина” і “Виговщина”, а також промосковської “Истории воссоединения Руси”. Панько Куліш переклав Біблію, майже всього Шекспіра, Гете, Байрона (зокрема, поеми “Чайльд-Гарольдова мандрівка”, “Дон-Жуан”), балади Міцкевича “Русалка”, “Химера”, “Чумацькі діти”.
1901 рік — Юлія Солнцева (Пересвєтова), російська радянська акторка й режисерка (“Аеліта”, “Поема про море”, “Зачарована Десна”, “Повість полум’яних літ”). Дружина кінорежисера Олександра Довженка.
У 1947 році — Софія Ротару, українська співачка.
1954-го — Віктор Медведчук, український політик і бізнесмен, адвокат (був “захисником” на процесі Василя Стуса).
1958 рік — Лариса Карлова, українська гандболістка.
Дворазова олімпійська чемпіонка у складі збірної СРСР (1976, 1980), бронзова призерка Олімпіади-88, багаторазова чемпіонка СРСР у складі київського “Спартака”, володарка численних світових та європейських трофеїв.
У 1966 році народився Джиммі Уейлс, американський інтернет-підприємець. Ідеологі концепції Вікі, засновник вікіпедії, президент Фонду Вікімедіа.
У 1970-му народилася Влада Литовченко, українська модель.
Відома насамперед як “Міс Україна-1995”. Надалі – президент агентства моделей “Karin MMG”, засновниця благодійного фонду. Була дружиною президента “Київстар” Ігоря Литовченка.