Попри те, що Петро Порошенко був єдиним українським президентом, котрому вдалося обратися у першому турі, на другий термін українці його не переобрали. Цьому є низка об’єктивних та суб’єктивних причин. Але як би хто не ставився до Петра Порошенка, його президентство було яскравим, а плюсів було більше, ніж мінусів.
Як доказ того, що Порошенко був одним з найкращих президентів України, днями понад тисяча людей вийшли на імпровізований мітинг на підтримку президента – «Дякую, Петре!». Заради такого дійства людей навіть пустили впритул до адміністрації президента, хоча до того всі ці роки Банкова була закрита для проходу у безпосередній близькості до АП.
Чим же запам’ятався Петро Порошенко за ці роки? Опоненти люблять закидати йому невиконання кількох важливих обіцянок. Так, всі пам’ятають, як ще до обрання главою держави Порошенко заявляв, що АТО «триватиме не 2-3 місяці, а закінчиться за лічені години». Ще один пункт, яким постійно дорікають опоненти Петру Порошенку – обіцянка продати свій бізнес – зокрема, кондитерський концерн «Рошен». Пояснення глави держави про те, що він передав управління своїм бізнесом до сліпого трасту, виявилися непереконливими для багатьох українців.
Ну і, зрештою, третя теза Петра Порошенка, яка викликала недовіру – його знаменитий спіч щодо «відрубаних рук» тим, хто крастиме у армії. Особливо гострим стало обурення спільноти після розслідування журналістів щодо масштабних розкрадань та корупції в «Укроборонпромі» людьми з оточення президента.
Очевидно, невиконані обіцянки, а також – недостатній темп реформування та покращення якості життя (у тому числі – через війну на Сході) стали причиною того, що Петро Порошенко отримав лише 25% голосів у другому турі президентських виборів. Втім, плюсів його президентства теж було чимало. Політтехнолог Тарас Березовець назвав «Голосу» п’ять досягнень поки ще чинного президента.
«Перший плюс – це децентралізація, яка дозволила регіонам скористатися податками, що збираються на місцях. Це європейська реформа, яка вдалася Порошенку. Регіони отримали більше грошей, з’являються дороги, нові школи тощо.
Другий плюс – чіткий європейський та євроатлантичний вибір, зафіксований навіть у Конституції. Цьому передувала серйозна робота усієї державної машини. І те, що сьогодні більше половини українців підтримують цей вектор – результат роботи цієї машини.
Третій плюс – безвізовий режим та зону вільної торгівлі з ЄС. Ми не лише маємо привілейований статус (окрім нас – лише 5 пострадянських країн), але й досягли того, що український паспорт піднявся у рейтингу на 40 місце у світі.
Четвертий плюс – це реформа сектору безпеки – ЗСУ, СБУ, розвідки, яка проведена на високому рівні.
П’ятий плюс – це реформа «144 закони», спрямовані на полегшення роботи бізнесу. Сюди ж треба додати закриття «сміттєвих банків», що призвело до оздоровлення фінансової системи України. В результаті Україна піднялася у рейтингу Doing business», – наголошує експерт.
Говорячи про мінуси, Тарас Березовець зазначив, що, насамперед, великим недоліком стали незавершені реформи – зокрема, судова, яка зробила можливими рішення на кшталт незаконності націоналізації Приватбанку.
Ще однією проблемою політтехнолог вважає той факт, що Порошенкові не вдалося об’єднати країну, яка чітко розділена за трьома ідентичностями.
«Перша – це люди, орієнтовані на український проект, Україну як незалежну державу, і готові вкладати в це ресурси. Їх процентів 40. Друга – люди, котрі ностальгують за СРСР, яких багато у Криму та на Донбасі. Вони хочуть жити не у Росії, а саме у Радянському Союзі. І третя – російська імперська ідентичність, яка відрізняється від радянської, тому що ця частина хоче жити якраз у сучасній Росії або так, як ця Росія. Ці три ідентичності зіштовхнулися, і Петру Порошенку не вдалося зламати цей цивілізаційний розрив», – переконаний експерт.
У свою чергу, політтехнолог Сергій Гайдай вважає, що всі плюси Петра Порошенка нівельовані тим, що йому так і не вдалося зламати державний устрій «корупційно-кримінального типу», який будувався 28 років. Більше того, Гайдай переконаний, що Порошенко та його оточення створили «державу-симулякр», в яку змусили повірити частину людей.
Також експерти відносять до мінусів Порошенка недостатню боротьбу із корупцією. Щоправда, підкреслюють, що в цьому питанні президенту можна поставити «мінус із плюсом». Адже, з одного боку, створено антикорупційну тріаду – НАБУ, САП та антикорупційний суд, з іншого – ці органи не виправдали сподівань, бо так і не стали незалежними.
То чи закінчилася епоха Петра Порошенка? Сам він стверджує, що ні: навпаки, під час зустрічі з людьми, які прийшли йому подякувати, він оптимістично заявив, що повернеться до Банкової через рік. А поки що чинний президент зосередиться на парламентській кампанії. Експерти вважають, що у нього є високі шанси отримати велике представництво у Верховній Раді нового скликання та об’єднати навколо себе чимало партій, у тому числі, націонал-патріотичного націоналістичного напрямку.