Уряд та “Нафтогаз” домовилися, як знизити ціни на газ для населення по тому, як він подешевшав для промисловості. Очікується, що документально домовленість оформлять на засіданні уряду в середу. Про це йдеться у матеріалі ВВС-Україна.
Спочатку про домовленість повідомив “Нафтогаз”. Там пояснили, що з 1 травня цього року кінцева роздрібна ціна газу для населення становитиме 8 247 грн за тисячу кубів. Це на 300 грн дешевше, ніж зараз.
З іншого боку, домовленість передбачає, що у разі, якщо ринкові ціни перевищать встановлений урядом рівень, для населення ціна не перевищуватиме нинішню.
Нині населення і підприємства теплової генерації отримують газ за ціною у 8 550 грн за тисячу кубів.
Згідно із урядовою постановою, ухваленою у жовтні минулого року, на “Нафтогаз” покладені обов’язки постачати газ саме за такою ціною.
Цим рішенням уряд виконав давнє зобов’язання перед МВФ про встановлення ринкових цін для усіх споживачів – і для промисловості, і для населення.
І саме на цю постанову посилався “Нафтогаз”, коли пояснював, чому не може зменшити ціни на газ для населення, тоді як від квітня промисловість, яка отримує газ за ринковими цінами, платить за нього менше.
Наступне підвищення, згідно із постановою, мало відбутися після завершення опалювального сезону, у травні. За місяць кубометр газу мав подорожчати до 9,852 грн, а наприкінці року – до 12,314 грн.
Проте впродовж зими ринкова кон’юнктура змінилася, ціни на газ разом із цінами на нафту пішли вниз, і ринкова ціна виявилася нижчою, ніж визначена урядовою постановою, яка мала захистити споживачів від ринкових коливань.
На початку квітня цього року уряд ухвалив постанову, яка передбачала приблизно такий самий порядок становлення ціни на газ для населення, що був озвучений і зараз.
Проте у “Нафтогазі” заявили, що юридично такий варіант не спрацює, оскільки вони мають керуватися жовтневою постановою уряду.
Там також запропонували уряду взагалі відмовитися від регулювання цін на газ для населення і встановити ринкові ціни для усіх споживачів, як йдеться і в домовленостях з МВФ.
Проте уряд відкинув таку пропозицію, а Володимир Гройсман пригрозив відставкою голові “Нафтогазу” Андрію Коболєву у разі, якщо ціну на газ не буде знижено до травня.
Тож фактично у травні уряд збереже ручне керування цінами на газ для населення.
Як зазначає видання, звісно, до осені ціни на нафту можуть знову підскочити. І ухвалення чергової постанови – свого роду запобіжник на випадок, якщо ціни на зовнішніх ринках почнуть підвищуватися до парламентських виборів.