Команда астрономів з Гарварду спробувала відтворити роботу своїх колег, які виявили перший потенційний екзомісяць, і їм це не вдалося, причому ніхто з учених не може зрозуміти, з чим пов’язана різниця в результатах і чи існує насправді цей екзомісяць.
Об’єкт-кандидат екзомісяця вчені виявили влітку 2017 року у планети Kepler-1625 b, приблизно в чотирьох тисячах світлових років від Землі. Сигнал супутника був зареєстрований під час трьох транзитів Kepler-1625 b по диску материнської зірки — це невелика статистика, і тому астрономи не могли однозначно сказати, чи є цей об’єкт першим відомим людству екзомісяцем. Більш того, як розповідає видання New Scientist, повторний аналіз даних «Кеплера» змусив засумніватися в початкових висновках, інформує Ukr.Media.
Щоб отримати більше даних, вчені вирішили поспостерігати систему Kepler-1625 за допомогою космічного телескопа «Габбл». Дані «Габбла», оброблені першовідкривачами екзомісяця Девідом Кіппінгом (David Kipping) і Алексом Тічі (Alex Teachey) з Колумбійського університету, свідчили про те, що у Kepler-1625 b дійсно є супутник розміром з Нептун. Однак тепер Лора Крейдберг (Laura Kreidberg) з Гарвард-Смітсонівського астрофізичного центру і її колеги знову обробили вихідні дані космічного телескопа і не змогли підтвердити існування екзомісяця.
«Я зробила все, що могла, щоб точно відтворити всі кроки перших авторів, і виявила, що не можу відтворити їх результат», — сказала Крейдберг New Scientist. Їй та її групі не вдалося виявити сигнал супутника при транзиті планети по диску зірки — швидше за все, це був артефакт обробки даних, підсумовують вчені в статті.
Видання зазначає, що обидві команди перевірили роботи один одного і не змогли знайти ні помилок, ні просто відмінностей у послідовності дій, які могли б привести до різних результатів. При цьому заявка Кіппінґу і Тічі на додатковий час «Габбла» для спостережень Kepler-1625 у травні цього року була відхилена, так що вчені не вірять, що їм вдасться остаточно підтвердити або спростувати існування цього екзомісяця.