Тема видачі російських паспортів та набуття російського громадянства жителями окупованого Донбасу не вщухає , та ще й посилюється з надходженням нових повідомлень від генератора «паспортної» інформації з Кремля.
Навздогін підписаному 24 квітня указу про надання громадянства РФ для жителів окупованої частини Донецької та Луганської областей, глава Кремля підписав ще один документ, яким надається право на спрощений порядок отримання російського громадянства окремих категорій громадян України, про що 1 травня написали у російських ЗМІ.
Новий указ розширює список категорій громадян України, які згідно документу можуть скористатися цим правом. Серед них ті, які не мають громадянства іншої держави; що народилися і постійно проживали на територіях Республіки Крим і Севастополя; які виїхали за межі зазначених територій до 18 березня 2014 р а також їхні діти, в тому числі усиновлені, дружини і батьки.
Крім того право на отримання громадянства РФ у спрощеному варіанті отримують громадяни України, які мають дозвіл на тимчасове проживання, вид на проживання, посвідчення біженця, посвідчення про надання тимчасового притулку на території РФ.
При цьому Путін запевнив, що Росія не має бажання створювати Україні проблеми, а рішення було прийнято в зв’язку з тим, що ситуація з правами в регіоні залишає бажати кращого. А сам указ начебто підписаний з метою захисту прав і свобод людини і громадянина, керуючись загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права.
Постпред Росії при ООН Василь Небензя ще й роз’яснив, що Росія не змушує жителів Донбасу отримувати російські паспорти або відмовлятися від українського громадянства. Москва лише надає жителям Донецької і Луганської областей таку можливість.
Але те як вміє м’яко стелити Росія, не роздумуючи при нагоді встромити у спину ножа, всім добре відомо.
Відомо , що й подальші «паспортні мрії» московського очільника , ще більш масштабні і далекосяжні. Судячи з його заяв, у перспективі Путін хоче запросити під покров двоглавого орла практично всіх мешканців України. “Ми взагалі думаємо про те, щоб надавати в спрощеному порядку всім громадянам України наше громадянство”, – заявив російський лідер нещодавно на прес-конференції в Пекіні.
Що є , на думку багатьох політичних експертів, ще одним гібридним експериментом в імперських намаганнях Росії повернути на свою орбіту Україну.
Для них, як і для досвідчених, та й недосвідчених українських політиків справжні цілі Кремля не становлять загадки.
Зокрема, діючий президент України Петро Порошенко, після першого ж повідомлення оперативно відреагував на видачу російських паспортів громадянам України на окупованих територіях, зазначивши, що йдеться фактично про підготовку Кремлем до наступного кроку агресії проти нашої держави – анексії українського Донбасу або створення російського анклаву в Україні.
Закликаю міжнародних партнерів не допустити найгіршого сценарію, жорстко засудити деструктивні та злочинні дії російської влади, а також посилити режим міжнародних санкцій. У цьому зв’язку доручив МЗС негайно ініціювати обговорення цього питання в рамках Ради Безпеки ООН, а також інших міжнародних форматах, зокрема в ОБСЄ та ЄС”, – заявив український президент.
“Російська Федерація знову перетнула червоні лінії та відверто і нахабно торпедує мирний процес на Донбасі… І незаконна видача паспортів РФ за так званим південно-осетинським та придністровським сценаріями – це спроба виправдати та легітимізувати військову присутність Росії на окупованій частині українського Донбасу”, – підсумував він.
Вітчизняне МЗС після нового повідомлення з Кремля вчора надіслало Росії ноту протесту з вимогою негайно скасувати всі протиправні рішення щодо паспортизації українських громадян.
В заяві наголошується, що міністерство “рішуче засуджує черговий крок кремлівського режиму з розширення категорій громадян України, яким може бути надане російське громадянство у спрощеному порядку і зазначається, що РФ грубо порушує норми міжнародного права і державного суверенітету України.
Вказується також, що оприлюднений 1 травня указ президента РФ від 29 квітня 2019 року №187 “Про окремі категорії іноземних громадян і осіб без громадянства, які мають право звернутися із заявами про надання громадянства Російської Федерації у спрощеному порядку” є незаконним.
Нормативно-правові акти Росії, спрямовані на роздачу українцям російського громадянства протиправним способом, “були, є і будуть юридично нікчемними, не матимуть жодних правових наслідків і не визнаються українською стороною”.
“Особливо цинічним є задекларована мета ухвалених російською стороною рішень — “захист прав і свобод людини і громадянина”, оскільки права і свободи громадян України почали грубо порушуватися з початком російської збройної агресії та окупації Російською Федерацією частини суверенної території України — Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, а також окремих районів Донецької та Луганської областей України”, — вважають у відомстві.
В МЗС також повідомили, що Україна залишає за собою право на вживання ефективних заходів щодо захисту нацбезпеки, законних прав та інтересів своїх громадян та планує продовжити активну роботу щодо посилення санкційного тиску на РФ.
Не менш однозначно з цього приводу висловився в сьогоднішньому інтерв’ю телеканалу «Прямий» і міністр оборони України Степан Полторак, на думку якого – це продовження повзучої окупації України і черговий експеримент, який президент РФ Володимир Путін вже пробував здійснити в Україні.
Звичайно, що це може вплинути як на ситуацію в країні, так і на окупованих територіях. Тому що в будь-який час під приводом захисту росіян Росія може почати широкомасштабну агресію. І видача паспортів може бути одним із елементів підготовки до таких заходів, – вважає міністр.
За його словами, у відповідь на це «ми маємо будувати свою сильну армію, давати політичну оцінку тим діям, які сьогодні відбуваються, об’єднувати наших партнерів у міжнародну коаліцію і тиснути на Росію для того, щоб вона припинила порушувати міжнародне право».
В свою чергу, директор Інституту світової політики Євген Магда вважає, що Росія своїм указом намагається нав’язати світовій спільноті їх «єдино правильний» сценарій.
“Росія своїми діями хоче максимально підняти ставки, …Путін своїми указами про громадянство говорить світовій спільноті: “чого ви вчепились в Україну?”. Давайте буде по-нашому, ви знову будете отримувати економічне зростання, яке дозволить збільшувати рейтинги”, – пояснив він.
“Українцям треба усвідомити, що для Росії дуже важливо показати спроможність нав’язати свою волю Україні за будь-якого президента та парламенту. Багато представників багатьох країн говорять, що вони б при таких втратах замислювались над переговорами. Тому такий метод залякування є показовий”, – наголосив експерт.
До речі, багато хто з російських експертів і не приховують, що спрощенням отримання громадянства Росія фактично визнала ЛНР і ДНР. Але на цьому не варто зупинятися, радять вони кремлівським урядовцям.
Зокрема відомий українофоб, політолог Володимир Корнілов, який багато років обслуговував п’яту колону в Україні, по – блюзнірськи заявив , що «це довгоочікуване рішення дасть можливість безперешкодно перебувати на території рідної для них Росії, працевлаштуватися і так далі».
На його думку, указ президента РФ не знімає маси проблем, але Україна отримала серйозний сигнал.
«Якщо вона до цього вважала, що можна безкарно обстрілювати громадян власної країни, як вона стверджувала, то тепер нехай сто разів подумає, перш ніж обстрілювати Донецьк, де незабаром будуть проживати безліч громадян РФ, яких Росія зобов’язана захищати», – заявив Корнілов.
Опускаючи брехливе твердження про обстріли українськими військами Донецька, варто звернути увагу на слова про «безліч громадян РФ, яких Росія зобов’язана захищати», сказаних зовсім не випадково.
Як невипадковими видаються і слова одіозної фанатки «руского міра», депутата Держдуми Наталі Поклонської, яка нещодавно заявила, що точка неповернення в питанні територіальної приналежності для самопроголошених Донецької і Луганської народних республік пройдена, ці території є частиною російського світу і це неминуче буде оформлено, відповідно до правових норм і механізмів.
А згаданий Корнілов ще й зауважив, що паспорти є примусом Києва до прямого діалогу, до миру, що раніше зробити не вдавалося. Мінським угодами (указ Путіна –ред.) не суперечить, ні російському, ні міжнародним законам. Це робиться для того, щоб Україна і далі виконувала Мінські угоди, – наголосив експерт.
В такій ситуації , вважає глава Міністерства окупованих територій Вадим Черниш, Україна не може визнавати паспорти, які видаються Російською Федерацією нашим громадянам, що проживають на тимчасово окупованих територіях Донбасу. І як свідчить досвід Грузії, видача паспортів ніяк не вплине на соціально-економічний стан окупованих територій та не покращить життя населення, змушеного залишатися в окупації .
Наразі наше Міністерство готує ряд пропозицій для змін законодавства щодо невизнання Україною відповідних документів , – повідомив міністр.
Про ефемерні переваги російської паспортизації говорив і заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Юрій Гримчак, який нагадав, що згідно роз’яснення Пенсійного фонду Російської Федерації, страхову пенсію за віком зможуть отримати тільки ті громадяни РФ, які зареєстровані або прописані на території Росії. Тому люди, які отримають паспорти в ОРДЛО не отримуватимуть російські пенсії, доки не переїдуть та не зареєструються на території РФ.
“Наше відомство не контролює людей, це не входить в наші функції. Але я думаю, що реакція буде. І буде реакція скоріш за все Верховної Ради. Наскільки мені відомо зараз вже готують законопроект про, умовно кажучи, реакцію держави на прийняття окремими громадянами громадянства країни-агресора”, – заявив чиновник.
Такої ж думки дотримується і відомий волонтер Мирослав Гай, який вважає, що роздача паспортів – це не гуманітарна акція і не бажання отримати додаткових виборців. Пенсійний фонд Російської Федерації 7 днів тому вийшов з заявою про те, що пенсії вони будуть давати тим, хто отримає ці паспорти по спрощеній процедурі, але тільки в разі переїзду і реєстрації людини в Росії.
Тобто всі пенсіонери, а їх там приблизно 900 тисяч залишилось, які отримають паспорти, – а чи вони зможуть переїхати в Росію, якщо досі ще не переїхали? Звичайно, що ні. Відповідно, це не гуманітарний акт – це акт агресії, підготовка до розширення воєнної агресії, як до більш зручного управління військами”, – наголосив волонтер.
В цих умовах важливою і невідкладною реакцією українського політикуму мають бути відповідні зміни у законодавстві, які урегулюють подальші дії прихильників подвійного громадянства.І Верховна Рада України має ухвалити закон про колаборацію, вважає екс -голова Донецької військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський..
За його словами , треба дуже обережно говорити з приводу позбавлення паспортів людей, які отримують на тимчасово окупованих територіях. Справа в тому, яким чином це розрізнити.
Якщо ми говоримо про Крим, то там також і кримські татари, і багато українців по духу отримали російські паспорти, і вони не виїхали звідти. І для того, щоб їх матінка Україна прийняла, ми мали б створити умови і надати якесь тимчасове житло, надати можливості по роботі і багато інших речей, – зауважив Жебрівський.
Але сьогодні наша економіка на це не спроможна. І тому кидання заявами з приводу того, що хто отримає паспорт агресора, позбавляти паспорта українця, може мати дуже багато наслідків. Що тут потрібно робити і що можна врегулювати? Нам потрібно у Верховній Раді нарешті прийняти закон про колаборацію. А от уже колаборантів позбавляти українського громадянства – це правильна логіка. А з приводу – “зробимо заяву”, “ми вас позбавимо” – вибачте, це не туди”, – підкреслив він.
На думку ж міністра інфраструктури України Володимира Омеляна в роздачі паспортів в ОРДЛО є причина не тільки політична, а й геополітична.
“Причина не тільки те, що Путін хоче таким чином мати своїх “зелених чоловічків” легальних на території України. Що ось бачите, це російські громадяни, і Росія їх захищає, тому така інтервенція виправдана. Я думаю, що тут проблема з різким браком робочої сили в самій Росії. Вони всілякими способами хочуть затягнути людей Східної Європи: Білорусі, України, Молдови, обіцяючи їм фіктивний документ, який називається – фіктивний паспорт для того, щоб вони працювали в Росії”, – прокоментував ситуацію Омелян.
Варто зазначити, що патріотична частина українців в зв’язку з черговим недружнім випадом росіян дочекалась нарешті зрозумілої та чіткої реакції майбутнього гаранта Володимира Зеленського, який хоча й не зразу, але все ж заявив у Фейсбук наступне :
“…По-перше, я би не радив російській владі даремно витрачати час, намагаючись спокусити громадян України паспортами РФ. Можливо, і знайдеться хтось, хто й досі перебуває під впливом пропаганди. Можливо, хтось зробить це заради заробітку або ховаючись від кримінальних розслідувань. Ми навіть можемо надати Володимиру Путіну перелік тих громадян України, яким у найближчий час стане дуже некомфортно у країні, яку вони цинічно грабували, зловживаючи високими посадами. Нехай Росія знову вирішує, де найбільше їй потрібні такі “професіонали” – у Ростові чи Магадані.
Але відмінність України, зокрема, полягає у тому, що ми, українці, маємо у своїй країні свободу слова, і вільні ЗМІ, і інтернет. Тому ми чудово знаємо, що російський паспорт надає насправді. Це право бути заарештованим за мирний протест. Це право не мати вільних та конкурентних виборів. Це право взагалі забути про наявність природних прав та свобод людини. Тому не варто розраховувати, що багато українців захочуть стати “новою нафтою”, на яку влада Росії намагається перетворити власний народ.
Українці – це вільні люди у вільній країні. Незалежній, суверенній та неподільній. Громадянство України – це свобода, гідність і честь. Це те, що ми захистили, і будемо захищати.
Україна не відмовиться від своєї місії бути прикладом демократії для пострадянських країн. І частиною цієї місії буде надання захисту, притулку та українського громадянства всім, хто готовий боротися за свободу. Ми будемо надавати притулок та допомогу всім – всім, хто готовий боротися пліч-о-пліч з нами за нашу і вашу свободу.
Ми будемо надавати українське громадянство представникам усіх народів, які страждають від авторитарних та корумпованих режимів. У першу чергу – росіянам, які сьогодні страждають чи не найбільше», – акцентував новообраний президент.
Здавалось, що Зеленський надіслав Путіну чіткий і дещо іронічний меседж, але «кремлівський лис» і тут зумів викрутити словесну дуель на свою користь, заявивши, коментуючи заяву Зеленського: “Правда? Так і сказав? Ну, дуже добре. Це свідчить про те, що ми домовимося, напевно “.
“У нас є багато спільного. Якщо у нас буде спільне громадянство, від цього тільки виграють і росіяни, і українці”, – підкреслив очільник Кремля.
Путін зауважив, , що таким чином нашіі народи стануть сильнішими й успішними. При цьому президент РФ продовжив транслювати заїжджений кремлівський наратив про те , що росіяни та українці – єдиний, нехай і зі своїми особливостями, культурою і мовою, народ.
Цікаво, що деякі українські експерти навіть вважають, що своєю “паспортизацією” Володимир Путін надає Україні чудову послугу: тепер відокремити справжніх українців від тих, хто імітує свою українську приналежність, стане ще простіше. Залишиться лише одна технічна складність: як українська влада зможе визначити наявність у жителя країни російського паспорта? Чи російські чиновники в момент видачі паспорта РФ вимагатимуть, щоб ренегати відмовлялися від українського громадянства, незважаючи на те, що українське законодавство забороняє подвійне громадянство. Самі ренегати теж не стануть публічно оголошувати про новознайденої громадянство РФ. Задумка Москви полягає якраз в тому, щоб наповнити українську громаду зрадниками, що приховують свій російський паспорт до того часу, поки він не знадобиться в вирішальний момент – будь то війна або особисті обставини.
Тим самим Кремль розраховує отримати масу агентів впливу всередині України через «вербування» російським громадянством – агентів, які вже самим фактом своєї присутності в країні будуть об’єктно підривати її державні устої. Ясно, що шкодити українській державності можна і без наявності російського паспорта, однак він послужить додатковим “гарантією” на випадок конфліктних ситуацій.
З іншого боку, ефективне виявлення тих, хто таємно отримає російські паспорти, дозволить українській державі позбавити їх українського громадянства і тим самим виключити їх зі списку виборців, а заодно абсолютно законним чином позбавити себе від державних зобов’язань перед цими людьми. А якщо не громадянин – значить, не користуєшся відповідними правами, включаючи виборче, а в перспективі – втрачаєш права на проживання в країні.
Що ж ідея в перспективі цікава, але складна до виконання технологічно.
Ще одним поясненням російського атракціону паспортної щедрості на думку деяких українських політиків є фактичний початок парламентської кампанії. Зокрема народний депутат фракції “БПП” у парламенті Вадим Денисенко вважає, що тема видачі паспортів також використовується російським керівництвом з метою загострення стосунків з командою і самим Зеленським, щоб відштовхнути від нього частину його виборців на виборах до Верховної Ради.
Протягом останніх днів, пише він на своїй сторінці в Facebook, ми бачили, як новообраний Президент України Володимир Зеленський та глава Російської держави Володимир Путін обмінялися низкою заяв та звинувачень. Багато хто в Україні почав говорити, що Путін розчарувався в Зеленському, оскільки чекав від нього проросійської політики.
Насправді, новий виток загострення в українсько-російських стосунках почався тому, що керівництво РФ бажає не примирення, а перемоги проросійських політичних сил на парламентських виборах”, –пояснює нардеп, вважаючи, що саме тому почалася нова, поки що словесна, ескалація конфлікту між Росією та Україною, не припинилися військові дії, почалася кампанія з видачі російських паспортів громадянам України.
І задача росіян сьогодні полягає в одному – в майбутньому завести до парламенту більше 226 народних депутатів з проросійськими поглядами”, – оцінив ситуацію політик.
“Зеленський, в даному випадку, заважає проросійським силам набрати в парламенті 226 голосів. Тому найближчим часом нас чекає велика захоплююча парламентська кампанія, під час якої росіяни будуть виставляти головним своїм козирем зниження цін на газ. І ніякого примирення з Росією в найближчі місяці не буде – росіяни цього просто не хочуть”, – підсумував Денисенко.