В усьому світі беруть у фокус загрозливі хвороби людства, виділяючи певні дні, в які проводяться акції з безкоштовної медичної діагностики. Значну ефективність продемонстрували в Україні проведення так званого Дня меланоми, яка є однією з найбільш злоякісних пухлин шкіри, що протягом вже першого року після фіксації діагнозу може призвести до летальних наслідків.
Всеукраїнський День діагностики меланоми проходить щорічно, починаючи з 2009 року, в рамках панєвропейського проекту «Євромеланома», учасниками якого є 30 країн, за підтримки Міністерства охорони здоров’я України, Української асоціації лікарів-дерматовенерологів і косметологів, громадської організації «Стоп меланома», а також постійних партнерів проекту «Євромеланома» – державних та приватних медичних закладів нашої країни.
Нагадаємо, що меланома – це одне із самих агресивних злоякісних утворень. Наше навколишнє середовище, проблемна екологія, озонові діри – все це веде до того, що планета втрачає захист від шкідливого ультрафіолетового проміння Сонця. Невелика кількість його променів дуже добра для шкіри, дає свої вітаміни, але надмірна інсоляція згубна і провокує ріст зміни меланоцитів – звичайних пігментних клітин, – кажуть лікарі.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно в світі реєструється більше 200000 випадків захворювання на меланому шкіри і близько 65000 смертей, пов’язаних з меланомою. За останній час спостерігається значне збільшення захворюваності на меланому шкіри. Будь-яка людина може захворіти на меланому, але в разі якщо меланома виявлена на ранній стадії і відразу проведено лікування, ймовірність повного лікування становить майже 100%.
Вітчизняна статистика свідчить, що, на жаль, злоякісні новоутворення шкіри на сьогодні є найбільш поширеним видом онкології в Україні. Фахівці констатують щорічне зростання рівня захворюваності на меланому шкіри в Україні приблизно на 5-7%. Лише минулого року за один день оглядів по Україні попередній діагноз меланоми було встановлено у 214 людей.
Цього року профілактичні огляди до Дня меланоми відбувалися 10 травня. Анонсуючи акцію під час прес-конференції, генеральний директор Інституту дерматології та косметології доктора Богомолець Лариса Орєхова, нагадала, що вперше День меланоми в Україні провели у 2009 році в Інституті дерматології та косметології доктора Богомолець. Вже через два роки, завдяки просвітницькій кампанії щодо небезпеки захворювання та активній роботі зі ЗМІ, проект набув всеукраїнського масштабу.
Всього за 10 років (2009-2018) проведення Дня діагностики меланоми в Україні було оглянуто 379 360 осіб, серед яких було виявлено 1168 випадків меланоми і 3541 – раку шкіри. Лише минулого року за один день оглядів по Україні попередній діагноз меланоми було встановлено у 214 людей, рак шкіри – у 833 людей. Загалом було оглянуто 73 825 осіб по всій країні.
Орєхова повідомила, що список адрес медичних закладів по Україні (як державних, так і приватних), в яких можна пройти безкоштовне обстеження в рамках Дня боротьби з меланомою, весь час оновлюється, оскільки до проекту приєднуються нові клініки. «Приємно, що кожного року до проекту долучається все більше приватних клінік. І цього року в Києві, наприклад, приєдналися 11 приватних клінік, а по всій Україні – 54 приватні, які будуть проводити огляди», – відзначила директор клініки.
Наголосила на актуальності проблеми меланоми шкіри в Україні і хірург-онколог, кандидат медичних наук, старший науковий співробітник відділення пухлин шкіри та м’яких тканин Національного інституту раку Марія Кукушкіна, яка зауважила, що кожного року в Україні реєструється близько 3 тисяч нових випадків меланоми шкіри.
Звичайно, в нас не епідемія, і є країни, в яких захворюваність значно вища, наприклад, скандинавські країни, Австралія, Нова Зеландія. Проте в нашій країні, на жаль, є тенденція до щорічного зростання захворюваності на меланому шкіри, – підкреслила вона.
І важливо, щоби людина, при виявленні у себе на тілі перших небезпечних ознак, якомога раніше звернулася за консультацією до фахівця.
Щоб ідентифікувати небезпечні ознаки у родимці самостійно, медики створили спеціальний алгоритм первинної самодіагностики родимок під назвою АКОРД, в якому кожна літера має своє значення:
А – асиметрія (коли умовна вісь ділить родимку на дві нерівні половинки);
К – край (коли він стає нерівним, рваним, з зазубринками);
О – окрас (поява змін в кольорі, вкраплень темнішого або світлішого, зникнення забарвлення);
Р – розмір (збільшення родимки в ширину або в висоту);
Д – динаміка (поява кірочок, тріщинок, кровоточивість, випадіння волосків).
Якщо при самостійному огляді у Вас виявиться, хоча б, одна із ознак АКОРДу, необхідно одразу ж звернутися до лікаря-дерматолога або дерматоонколога за консультацією.
«З власного досвіду лікарської практики, можу сказати, що люди просто не знають елементарних ознак переродження родимки і звертаються до лікаря, коли вже відбувається метастазування, адже на ранній стадії меланома не турбує людину, не болить. Не знаючи, чого слід побоюватися, людині складно подумати і припустити, що їй необхідно звертатися до лікаря. Ситуація складна ще й тим, що досі не всі лікарі в Україні достатньо кваліфіковані у дерматоонкології…», – аналізує ситуацію заслужений лікар України, професор Ольга Богомолець.
Водночас голова громадської організації «Стоп меланома» Ігор Канчалаба пояснив, що не слід боятися родимок, оскільки вони є майже в усіх людей, до того ж більшість із них не становлять небезпеки. Однак правила безпеки задля збереження власного здоров’я треба завжди пам’ятати. Серед них, зокрема:
правило не перебувати на сонці з 10-ї до 16-ї години. В цей час сонце дуже активне, сонцезахисні креми можуть захистити від засмаги й опіку, але ризик розвитку меланоми або раку шкіри не знижується;
перевірка себе і своїх дітей не рідше, ніж раз на місяць, за алгоритмом АКОРДу;
уникнення прямих сонячних променів при наявності на тілі великої кількості родимок або родимих плям і захист шкіри від сонця одягом, особливо шкіри дітей.
родимку не можна травмувати, заклеювати пластиром (це створює термічний ефект та може зашкодити), а якщо вона знаходиться в місці постійного травмування необхідно звернутися до кваліфікованого лікаря і обговорити доцільність та можливість її видалення.
Фахівці стверджують, що за останні роки смертність від меланоми в Україні знизилася на 15%. І хоча показники захворюваності на меланому шкіри зростають, спостерігається позитивна тенденція, коли пацієнти почали звертатися з ранніми стадіями. Це заслуга того, що усе більше людей звертають увагу на найменші зміни у родимках і йдуть до лікарів.
Цікаво, що у гендерному аспекті про меланому знає третина чоловіків і 2/3 жінок від загальної кількості інформованих. Жінки частіше за чоловіків звертаються за допомогою до лікарів: на консультації та видалення підозрілих новоутворень шкіри у медичні заклади приходить 15% чоловіків і 85% жінок.
Що свідчить про ключову роль жінки у питанні здоров’я сім’ї, адже саме вона зазвичай першою помічає у членів родини підозрілу родимку і піднімає тривогу. Медики вважають, що коли б, наприклад, 50% жінок України не забували про ознаки переродження родимок АКОРД і регулярно перевіряли членів своїх родин, то смертність від меланоми за наступні 5 років могла би знизитися ще на 15-20% та зрівнятися із загальноприйнятим європейським показником.
Фахівці також виділили групи ризику, до яких увійшли:
люди зі світлою шкірою (ризик набагато вище, якщо людина також має світле волосся і блакитні або зелені очі);
шкіра з підвищеною чутливістю до УФ-випромінювання (шкіра часто обгоряє).
при наявності 30 і більше родимок;
великі родимки або незвичайні на вигляд;
наявність сонячних опіків або відвідування солярію;
люди, робота яких або хобі пов’язані з тривалим перебуванням на сонці;
чоловіки з світлою шкірою старше 50 років;
люди, родичі яких хворіли на меланому (батьки, діти, брати і сестри, двоюрідні брати і сестри, тітка, дядько і т.д.);
мають ослаблену імунну систему;
люди у яких раніше був рак молочної залози або щитовидної залози.
Головною ж причиною розвитку меланоми залишається ультрафіолетове опромінення, яке ми отримуємо в основному від сонця і штучних джерел, зокрема у солярії. Не треба забувати і про спадковість, адже якщо у кровного родича була меланома, ймовірність захворіти на меланому зростає.
Скористався проектом «День меланоми» і кореспондент Голосу –Інфо, аби взнати, які послуги можуть отримати пацієнти в рамках цієї акції в обласному шкірвендиспансері.. І як не дивно, черги під лікарським кабінетом не було зовсім. Чи то пощастило, чи саме до цього закладу не прийшли охочі, невідомо. Прийом, до речі, пройшов швидко, безболісно і звичайно ж безкоштовно.
Водночас при спробі додзвонитися до Інституту дерматокосметології доктора Богомолець, який також брав участь у заході і анонсував прийом бажаючих за попереднім записом, нічого не вийшло: телефон або був зайнятий, або не відповідав.
Разом з тим , пані Богомолець, написавши на своїй сторінці у Фейсбук, що її закладу в той день погрожували «мінуванням», зазаначила, що вони все ж встигли обстежити близько 900 пацієнтів.
Провокації продовжуються.. Лікарня замінована – таким повідомленням сьогодні ввечері несподівано завершився День меланоми.Всі оперативні служби міста задіяні в перевірці – дякую вам за роботу. Комусь таки дуже не дає спокою моя життєва позиція.
Але попри провокації наші лікарі встигли сьогодні оглянути 888 киян, діагностували десятки небезпечних новоутворень і врятували життя, – вказала у дописі Ольга Богомолець.
Щодо клініки обласного шкірвендиспансера, то, на щастя в цей день , за словами її завідуючого , Олександара Чернишова, меланоми виявлено не було. На прийом приходили пересічні громадяни зі звичайними пігментними невусами, папіломами, кератомами. Отже жодного випадку з підозрою на онкологічні захворювання шкіри. Взагалі за цей день було обстежено понад 100 пацієнтів. В минулі роки ця цифра була трохи меншою, але не набагато, – стверджував Олександр Михайлович.
З медичної апаратури для цього обстеження лікарі обласного диспансеру використовують дерматоскоп, з десятикратним збільшенням, який дає змогу виявити первинні ознаки захворювання з достатньою вірогідністю, але для експертної оцінки, за їх оцінкою, цих можливостей недостатньо.
Проте, за інформацією Чернишова, є набагато потужніша апаратура, зокрема німецький дерматоскоп, що має можливість обстежити родимку зі збільшенням в понад 400 разів і який навіть є не в кожній приватній клініці. Адже вартість такого «комбайну» сягає від 50 до 70 тисяч доларів.
Таку апаратуру для комплексного обстеження захворювань шкіри вдалося знайти на сайті однієї з приватних клінік столиці. На сайті клініки презентують використання найбільш інноваційної моделі цифрового дерматоскопи Fotofinder® (Німеччина), який дозволяє обстежити родимку при різному ступені збільшення (від 20x до 800x), проводить автоматичну реєстрацію всіх властивостей родимки: діаметр, площа, периметр, ступінь нерівномірності кордонів, пігментні включення , судини.
Все дерматоскопічне зображення зберігаються в захищеній базі даних, після обстеження пацієнт отримує на руки роздруківку результатів обстеження з дерматоскопічне зображеннями і подальшими рекомендаціями, – кажуть у клініці.
Однак ціна обстеження на такій апаратурі, яка в залежності від кількості родимок коливається від 1000 до 1500 гривень, доступна далеко не всім. А якщо додати сюди ще й карту родимок – автоматизовану цифрову картографію всього тіла на апараті Foto Finder вартістю у 3000 гривень, сума виходить кругленька.
Хоча, коли йдеться про можливу загрозу життю, то очевидно, це не ті гроші, які варто шкодувати.
Між іншим медики вказують на високу ефективність дерматоскопії. Для пігментних утворень шкіри (родимок) чутливість цього методу становить близько 96%. Результати багатьох досліджень довели, що використання дерматоскопії збільшує кількість постановки правильного діагнозу більш ніж на 40%. Однак, є випадки, коли дерматоскопія не є ефективним методом діагностики (наприклад при діагностиці підшкірних новоутворень шкіри, таких як ліпом та інших).
Отже, якщо у когось з’явились сумніви щодо стану родимок на своєму тілі і хто не встиг обстежитися у День меланоми, зволікати з походом до дерматолога не варто.Адже головне у проблемі лікування меланоми – оперативність її виявлення.
А особливо зайняті можуть скористатися можливостями теледерматології, яка, використовуючи сучасні технології передачі інформації, дозволяє проводити обмін дерматологічними даними (фото-, відео-, аудіо-опису шкірних захворювань і пухлин) між лікарем-дерматологом і пацієнтом, які мають різне місце розташування.