Схоже , що партія «Слуга народу» Володимира Зеленського має всі шанси опинитися за бортом виборчих перегонів на дострокових виборах у парламент. І не в зв’язку з гіпотетичним скасуванням самих виборів рішенням Конституційного суду, а завдяки власному юридичному і організаційному нехлюйству.
Бажання якомога швидше розставити свої кадри в структурах, підзвітних президенту в умовах обмеженого кадрового потенціалу, а також зверхнє ставлення до існуючих юридичних процедур зіграли злий жарт з командою Володимира Зеленського.
Стало відомо, що Міністерство юстиції днями відмовилося реєструвати за скороченою процедурою зміни в статуті партії “Слуга народу” в зв’язку з утратою права нині вже першого заступника голови СБУ Івана Баканова, але все ще номінального глави партії підписувати партійні документи. В Мін’юсті поставили закономірне питання про підстави, на яких був проведений з’їзд “Слуги народу” і чи проводився він взагалі.
Отже, якщо чиновники міністерства вимагатимуть реєстрації змін партійного статуту за загальною процедурою, то “Слуга народу” не встигне провести з’їзд, анонсований на 8 червня, і висунути своїх кандидатів на позачергові вибори Ради. В результаті партія президента не матиме права на участь парламентських перегонах.
За словами одного з джерел, близького до штабу партії “Слуга народу”, коли юристи партії принесли до Мін’юсту документи на перереєстрацію глави партії – з Івана Баканова на Дмитра Разумкова – в міністерстві зайняли принципову позицію і затребували всі документи на проведення партійного з’їзду, підписані головою партії Бакановим.
“Але цих документів не існує, тому що Зеленський занадто поспішив з призначенням Баканова першим заступником голови СБУ після чого Баканов за законом втратив право такого підпису”, – конфіденційно пояснив інформатор .
Нагадаємо, що Володимир Зеленський своїм указом №316 / 2019 призначив Івана Баканова першим заступником голови СБУ 22 травня. А з’їзд “Слуги народу”, на якому новим головою партії був обраний Дмитро Разумков, відбувся лише через п’ять днів – 27 травня. Отже внаслідок такої юридичної помилки перший заступник голови СБУ і досі є офіційним лідером президентської політичної сили, що протирічить чинному законодавству.
За словами джерела, зрозумівши, в які тенета залізла команда Зеленського, в Мін’юсті тепер вже наполягають на повному реєстраційному циклі. А це , з цілковитою перевіркою документів і, можливо, запитами на територіальні об’єднання” Слуги народу “, займе не менше місяця.
В зв’язку з цим, як мінімум 15 обласних організацій будуть повинні надати Мін’юсту протоколи своїх регіональних з’їздів про делегування людей на загальнопартійної з’їзд – з іменними списками учасників обласних з’їздів.
” Факт проведення таких з’їздів в областях – питання, швидше риторичне. Тому у Мін’юсту може виникнути цілком логічний сумнів у легітимності з’їзду “Слуги народу” 27 травня “, – вказує поінформоване джерело.
Але й так очевидно, що партія, яку купили посіпаки Зеленського, не проводила жодних зібрань у регіонах і з’їздів, та оточення президента чомусь вирішило, що ця темна історія «проскочить». Схоже, що в ейфорії після виборів Президента, команда Зеленського вирішила, що їм тепер можна все.
На думку ж експертів, навіть у разі зміни позиції Мін’юсту і дозволу внесення змін до статуту “Слуги народу”, це займе не менше двох тижнів.
“До 8 червня, на який анонсований з’їзд партії з висунення кандидатів в депутати на мажоритарних округах та затвердження списку, Мін’юст вже все одно не встигне. Але, за моїми даними, підлеглі Петренко поспішати не збираються. Отже – мінімум місяць “, – поділилося інформацією джерело в міністерстві.
А якщо Мін’юст реєструватиме зміни не менше місяця, то партія президента Володимира Зеленського взагалі не встигне провести з’їзд. В підсумку “Слуга народу” не зможе брати участь у позачергових виборах Ради, які указом глави держави призначені на 21 липня.
Наразі відомо, що юристи команди Зеленського гарячково шукають вихід з глухого кута, куди їх загнали поспіх і елементарна юридична безграмотність. Ще однією причиною виникнення такої ситуації можна назвати вже традиційну зверхність команди Зеленського щодо існуючих правових норм нашої держави.
Експерти припускають, що можливо Андрій Богдан (новий глава АП, колишній адвокат, в тому числі, Ігоря Коломойського) за підтримки того ж Андрія Портнова (юриста і екс – заступника голови АП за Віктора Януковича) будуть шукати можливості натиснути на очільника Мін’юсту Павла Петренка. Або, будуть намагатися підключити «друзів з Вашингтону». Але , по –перше , це стане вже юридичним порушенням, що поза сумнівами розтиражують численні політичні опоненти Зеленського. Який до речі за якийсь тиждень своєї каденції вже добряче «напрацювався» на ниві переступу за межі існуючих законів. А, по – друге, навряд чи у «вашингтонському обкомі» схвально поставляться до вихилясів команди Зеленського. Ще й з огляду на існуючу колізію стосунків президента з Ігорем Коломойським.
Цікаво, що за даними того ж таки джерела з оточення президента, деякі фахівці близькі до Зеленського вже припускають скасування указу про розпуск Ради. Та якщо таке станеться, буде ще очевидніше, що Зеленський, декларуючи мету дострокових виборів задля оновлення законодавчої влади , мав на увазі заведення якомога більшої кількості представників саме своєї політичної сили. А відкликання цього указу на старті діяльності стане ознакою організаційного хаосу і безсилля в його команді.
При цьому варто пам’ятати, що Павло Петренко був призначений міністром юстиції за квотою “Народного фронту” і є старим товаришем одного з лідерів “НФ” Арсенія Яценюка.
І саме “Народний фронт”, з майже нульовим рейтингом, не зацікавлений в проведенні дострокових виборів Ради. Тому важко уявити якими аргументами будуть «переконувати» Мін’юст, який у цьому питанні має залізобетонні правові позиції , юристи Зеленського.
Отже виходячи з ситуації команді президента, аби зберегти хоч якесь політичне обличчя, було би вигідно, щоб оскарження указу Зеленського про розпуск Ради нардепами від “Народного фронту” в Конституційному суді було результативним. І якщо КСУ розпочне розгляд депутатського подання за прискореною процедурою і задовольнить його, то може встигнути до закінчення позачергових парламентських виборів скасувати указ президента і, відповідно, липневі вибори. А тоді вже, 27 жовтня цього року , відбудуться чергові вибори Верховної Ради.
Цікаво, що у разі коли Мін’юст захоче перевірити всі документи, які мають підтвердити легітимність з’їзду “Слуги народу” 27 травня, аж до первинних партійних осередків, то партія президента Зеленського може не встигнути і на осінні вибори.
Свіжим прикладом такого перебігу подій може бути історія з Юрієм Бойко, який був змушений балотуватися на останніх президентських виборах як самовисуванець, тому що новостворена партія “Опозиційна платформа – За життя” не встигла зареєструватися в Мін’юсті – і підтримала свого кандидата вже пізніше.
Характерно , що задекларувавши нову політику й нові обличчя, команда Зеленського чи то через брак кадрів, чи то через брак інформації вирішила йти дорогою «попередників”, а саме – почала залучати старі “регіональні” кадри для формування партійних структур на Київщині – розповідають в статті Інформатора.
“На сьогодні формальним керівником штабу партії “Слуга народу” в Київській області є Ольга Коваль, але фактично усіма процесами керує її батько – Володимир Коваль, – стверджують у виданні. Його активність уже не можна приховати: саме він веде перемовини із мажоритарними кандидатами й готує списки цих кандидатів на затвердження з’їздом партії Зеленського, який має відбутися в перших числах червня”.
“Саме той Коваль, який працював керівником головного управління Київської обласної адміністрації – і був з тріском вигнаний звідти. Причина стало вимагання ним і отримання хабара у розмірі 25 тисяч доларів. Хабара він вимагав за переоформлення власності. Кримінальну справу тоді, традиційно, спробували зам’яти. Але через великий резонанс цього зробити не вдалося. Тому вину на себе узяв керівник фонду комунального майна, який напряму був підпорядкований Ковалю. А сам Коваль відбувся лише звільненням”, – пояснює автор.
“Втиснувшись у штаб Зеленського, Володимир Коваль почав активну роботу по підтягування своїх людей на мажоритарні округи в Київській області. Зокрема, за достовірною інформацією, на сьогодні на 90 округ (Біла Церква) від партії “Слуга Народу” планується креатура Володимира Коваля – Юрій Нестерчук. Відомий в Білій Церкві тим, що монополізував усі пасажирські перевезення. Громада неодноразово виходила на акції протесту проти дій його компанії щодо необґрунтованого підняття цін на проїзд”, – вказується у статті.
“Ще один кандидат на депутатський мандат – така собі Скороход Ганна. Її сватають на один з округів по Київській області. Її протеже, крім Коваля, є екс-депутат від Партії Регіонів – Віктор Тимошенко, близький до екс-генпрокурора Віктора Піскуна. Кандидатура Скороход дуже активно проштовхується, а її документи уже знаходяться на розгляді в штабі “Слуги народу”». Також планується висунення ще декількох одіозних людей по Київщині, прізвища яких ще остаточно не затверджені» – повідомляє автор.
“Ну що ж, подивимося, що покаже початок літа і хто де буде остаточно балотуватися. Чи такої політики чекали більше 70 відсотків мешканців Київщини?. Політичні хамелеони знову прориваються в політику. Тепер різко поЗЕленівши, – констатують у виданні.
З огляду на таку кадрову політику можна по своєму зрозуміти слова представника президента у Верховній Раді Руслана Стефанчука в ефірі програми “Свобода слова” на телеканалі ICTV про те, що партії “Слуга народу” однозначно хотілося б взяти на себе одноосібну відповідальність в новообраному парламенті. За умови закритих списків, можливо в них ми знову побачимо замість «нових обличь» добрячу групу знайомих «регіональних морд».
Руслан Стефанчук також зазначив, що партія “Слуга народу” згодна створити коаліцію з політичними силами, готовими об’єднатися навколо ідей, а імена політиків їм не важливі.
“Для нас пріоритет не в прізвищах, фракціях, партіях і підходах, тому що ми ще не знаємо, хто буде в новому парламенті”, – зазначив Стефанчук.
З огляду на розмитість партійних ідей і бачення майбутнього України в «Слузі народу», імена, які можуть стати парламентськими партнерами партії, здатні дуже неприємно здивувати її прихильників.
Але у разі дотримання послідовної і принципової позиції з боку Мін’юсту та правового рішення Конституційного суду є сподівання , що цього найближчими місяцями не станеться. А до осені виборці матимуть більше змоги розібратися зі справжніми намірами тимчасових «улюбленців народу»…