Останні ініціативи старого-нового керівника від України у «мінському процесі», екс- президента Леоніда Кучми щодо «одностороннього припинення стрільби» на Донбасі та зняття економічної блокади з ОРДЛО, а також своєрідна оцінка участі Росії у цьому конфлікті в заявах самого Зеленського добряче збурили українське суспільство і політикум. Чітку негативну реакцію на подібні меседжі висловили більшість політичних сил , отримавши лише стримано – схвальні відгуки від проросійських політиків.
Після призначення керівником української делегації Кучма сказав, що погодився на пропозицію президента Зеленського повернутися у переговорний процес за умови, що він не буде “статистом” на переговорах, додавши , що має конкретні пропозиції, які допоможуть зрушити з місця переговори про врегулювання кризи на Донбасі.
Всі нашорошились у передчутті революційних «домашніх заготовок» досвідченого політика, а на виході почули до болі набридлі промосковські мотиви. Найбільшого резонансу отримали висловлювання голови української делегації на переговорах щодо врегулювання ситуації на Донбасі в рамках Тристоронньої контактної групи в Мінську, де він заявив про необхідність прописати в нових домовленостях про режим тиші в зоні збройного конфлікту норму “не стріляти у відповідь”.
“Це принципово. Бо жодна сторона не хотіла ставити себе в незручне становище, щоб потім відповідати за це. А сьогодні ми перед усім світом повинні показати, що хочемо цього «режиму тиші». Має бути записано, щоб не стріляти у відповідь, а також запроваджена заборона на обстріл громадських об’єктів – шкіл, дитячих садків. До 19 червня група повинна розробити такі пропозиції. Ми маємо 19 числа їх затвердити”, – наголосив Кучма.
Бурхлива реакція політикуму і величезної кількості небайжужих громадян зводилась до одного : «Ініціативи Кучми – перші кроки до запровадження капітулянського формату у відносинах з РФ з ознаками зради національних інтересів».
Зокрема, експерт з питань оборони Артур Переверзєв вважає, що пропозиція голови української делегації у Тристоронній контактній групі в Мінську Леоніда Кучми про одностороннє припинення вогню є нічим іншим, як один із кроків до відмови від українських інтересів.
“Це один з перших кроків капітуляції. Це було зрозуміло ще з передвиборчої риторики пана Зеленського, зокрема щодо “надо прекратить стрелять”. Це продовження цієї політики направленої на поступову капітуляцію …”, – зазначив він.
За словами експерта, “наразі події розгортаються швидко і схоже, що це лише перша ланка в ланцюговій реакції подій, та страшно навіть припускати якою буде наступна”.
“Тому, якщо ми не покажемо, що категорично проти цього, то таке рішення буде ухвалено і зафіксовано, а це ще й дуже вплине на боєздатность і моральний стан армії. Одна справа не стріляти першими — там перемир’я чи інші домовленості, але інша справа — стріляти у відповідь”, – зауважив Перевєрзєв.
Два дні тому в наш інформаційний простір з особливою потужністю увірвалося передвиборче Зеленське “просто перестати стріляти”, тільки в кучмівській обгортці “навіть у відповідь”, – звернув увагу експерт.
Кожного разу варто нагадувати, що “припинити стріляти” тим паче у відповідь, це не більше і не менше, ніж здати інтереси України, деморалізувати Збройні Сили, поставити під невиправданий ризик життя захисників України.
Чи є цей крок запланованим у цій репетиції повного реваншу, який насувається?
Сам Кучма вже включив задню, і вся Президентська рать почала виправдовуватись. Отже, вони зроблять стільки, скільки ми їм дозволимо зробити. Можливо, це був просто лакмусовий папірець, – висловив гіпотезу Перевєрзєв.
І справді , наступного дня після отримання жорстокої реакції від суспільства екс- президент на брифінгу незграбно намагався пояснити свою токсичну заяву, намагаючись вивести з під можливого удару Зеленського. Кучма зазначив, що питання щодо заборони давати відсіч у відповідь на обстріли на Донбасі є його особистою думкою, а не рішенням чинного Президента.
“Я не президент. Треба обговорювати таку проблему, я сказав свою думку, я ж не сказав, що є рішення Президента країни чи начальника Генерального штабу. Що давайте вже думати про людей, цивільних, дітей, а війну треба вести військовими засобами і давати відпір, коли ця проблема існує… Ми повинні, поступово переконуючи, що ми, українці, праві, із допомогою всього світу поступово вирішувати цю проблему”, – сказав Кучма.
Що багато хто з політиків та патріотично налаштованих користувачів соцмереж оцінили, як намагання Кучми «включити дурня».
Коментар виступу Кучми одним з ветеранів АТО, відомим під ніком Валерій Прозапас, на сторінці у Фейсбук, свідчить, що не тільки досвідченим експертам, а й більшості тверезо мислячим українцям вже цілком зрозуміло , куди дме вітер.
На брифінгу Кучми, виявляється, можна було дізнатися не лише про те, що ЗСУ п’ять років тільки те і робили, що бомбили школи та дитячі садочки мирних новоросів, – пише ветеран.
Європа, розумієте, погана, бо торгує з нами неправильно, не то шо раніше, коли не торгувала зовсім, а дружня росія навпаки купувала українські мерседеси і шатли.
Парламент хріновий, теж п’ять років нічого не зробив зовсім, а тепер не дає розвернутися молодим реформаторам, які, правда, дорожню карту все ніяк не покажуть, бо вона сєкрєт.
Аудіт міжнародний, каже, треба провести, що там під час окупації з українською власністью відбулося.
Бо «каратєлі» тільки школи ж бомбили, а на заводах чесні повстанци все аудіторам покажуть і якщо щось і пропало, то відшкодують.Про головне і першочергове – відновлення контролю України над своїм кордоном не сказано ані слова.
Щоправда, “заборону відповідати на обстріли” назвав своєю особистою думкою, а що там видасть президент не знає.
Тут Володимиру Олександровичу не пощастило – така відповідальність виключно на ньому. Чекаємо з чудовіщним інтєрєсом.
Коротше – представник президента у контактній групі явно включив дурня, питання тільки він такий і є, чи це така воєнная хітрость, відволікати нашу увагу від чогось іншого, – резумує дописувач.
Ще однією резонансною новиною з Мінська стало повідомлення представника голови ОБСЄ Мартіна Сайдіка після чергової зустрічі Тристоронньої контактної групи з урегулювання на Донбасі в Мінську, який 5 червня заявив, що ТКГ на наступному засіданні розгляне питання про зняття економічної блокади з ОРДЛО. За словами Сайдіка, ця пропозиція була зроблена представником України на переговорах у Мінську Леонідом Кучмою. Сайдік додав, що її підтримали й представники ОРДЛО, і це питання буде винесено на розгляд засідання економічної підгрупи під час наступної зустрічі.
До того ж , на його думку, зняття блокади стало б “великим проривом”, адже введення обмежень сприяло поглибленню прірви між сторонами. “Ми (ОБСЄ, – ред.) завжди виступали і виступаємо за те, щоб ця тенденція розриву всередині країни була не тільки припинена, але і відновлена ситуація, що передує березню 2017 року”, – сказав Сайдік.
Характерно, шо за даними прес-секретаря Кучми Дарки Оліфер, на переговорах ТКГ Кучма висловив позицію Президента України Володимира Зеленського, яка полягає в тому, що економічна блокада Донбасу є проблемою, і її треба вирішувати.
Не менш цікавим для розуміння «звідки ростуть ноги» є ще одне повідомлення Сайдіка про те, що питання про зняття економічної блокади з непідконтрольних Україні територій Донецької та Луганської областей на засіданні Тристоронньої контактної групи 5 червня в Мінську було підняте представниками ОРДЛО і підтримане у загальній формі Російською Федерацією. Отже на майбутнє вимальовується такий собі капітулянтський консенсус.
Одним з перших на звістку з Мінська відреагував екс-президент Петро Порошенко, який нагадав, що рішення РНБО про зупинку економічних зв’язків з непідконтрольними територіями було реакцією “на свавільне захоплення… українських державних та приватних підприємств, запровадження рубльової зони та російської податкової системи”.
“Що ж змінилося з того часу? З боку окупанта – нічогісінько. Виходить, українська сторона стає на коліна, про що вже говорив Зеленський?” – прокоментував подію Петро Порошенко у Facebook.
Він також висунув вимогу до Володимира Зеленського: дати публічну відповідь, “на якій підставі він дав такі директиви делегації України”.
“Що далі? Репарації з бюджету України на користь агресора? Автономія з правом вето на суверенні рішення держави, на курс до ЄС та НАТО? Не дозволимо реалізувати російський сценарій врегулювання ситуації на Донбасі!” – наголосив Петро Порошенко.
Ще ширше прокоментував «нові українські ініціативи» у Фейсбук заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука, нагадавши, що відповідно до рішення Ради нацбезпеки і оборони березня 2017 року, блокада може бути знята у разі виконання кількох умов: повне припинення вогню, звільнення всіх заручників, повернення всіх захоплених підприємств.
“Що з цього виконано? Нічого… Таким чином, жодних підстав для відміни рішення РНБО на цей день я не бачу. Вважаю будь-які ініціативи в цьому напрямку передчасними та невиваженими”, – зауважив заступник міністра.
Що до ініциативи Леоніда Кучми про заборону “стріляти у відповідь”… Як ви це собі уявляєте?
ДРГ сєпарів наближається до наших позицій під прикриттям мінометного вогню, а наші захисники, які ціною власного життя дають нам з вами можливість спокійно жити, у відповідь мають волати: – Ей, панове сєпари! Ви сюди не ходіть! Нам стріляти заборонено!
А в той час, військова прокуратура буде відкривати провадження проти наших військових, яки захищали власне (і наше!) життя???
Якщо Леонід Данилович радів тому, що він отримав обіцянку імплементації всіх його домовленостей, то ця ідея має завершитись наказом НГШ( начальника Генштабу – ред.) . Навіть у кошмарному сні собі не можу уявити, як Хомчак підписує такий Наказ…
Чомусь я не чую звітів про “зустрічні ініциативи”, – зазначив Тука. Натомість російські ЗМІ вже повідомили, що “власти непризнанных республик” запропонували Україні зняти в односторонньому порядку блокаду, та виплатити компенсації “гражданам республик” за нанесені збитки внаслідок цієї блокади.
Може я щось пропустив, але такої інформації про ще одну “перемогу” я від нашої сторони не почув, – іронізує він.
Водночас, за його словами, з’являється заява про поновлення водопостачання.
Замість того, щоб примусити терористів розраховуватись за спожиту воду, Україні й надалі пропонують надавати воду безкоштовно, виплачуючи з державного бюджету мільйярди гривень компенсацій корумпованим компаніям, які шантажують владу і суспільство “экологической катастрофой”? Якийсь дивний напрямок отримав “мінський формат”…, – резюмує Тука.
Водночас , прямою зрадою України назвав одностороннє припинення спротиву на Донбасі і торгівлю з окупантами народний депутат від “Блок Петра Порошенка”, голова делегації Верховної ради України у ПАРЄ Володимир Ар’єв.
“Односторонні поступки терористам – без перебільшення є здачею національної безпеки країни. Агресор жодних поступок не робить і лише ротом Лаврова виставляє умови капітуляції. Тому, припинення спротиву і торгівля в цих умовах – пряма зрада України”, – написав нардеп на своїй сторінці у Facebook.
Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» в свою чергу, вважає, що “президент Зеленський наступає на ті самі граблі, підтримуючи технологію війни “в стилі Суркова ”.
За його словами, ситуація з блокадою пов’язана з тим, що вона є захистом від токсичних територій, захисту решти України від російської агресії. І в цьому контексті новообраний президент потрапляє в пастку, яку, по суті, сам собі приготував. Бо виходить так, що, наприклад, тема Криму не звучить, тема звільнення не тільки заручників в ОРДЛО, серед яких є українські військові, не тільки моряків військово-полонених, а й слід брати до уваги політичних бранців Кремля. Ці теми не звучать, а тема відновлення непрозорого, незрозумілого бізнесу з окупованими територіями виходить на чільне місце.
Тоді постає питання, а точніше логічний висновок: замість одних бариг — прийшли інші бариги? А в процесі виборчої кампанії кандидат в президенти Зеленський позиціонував себе по-іншому. Звичайно, якщо це він формує політику в цій сфері, в чому я глибоко сумніваюся.
Зараз про те, що відбулося вчора в Мінську, можна сказати, що Зеленський пробує працювати президентом під керівництвом Кучми, який є старшим президентом; Кучми, за яким стоїть інтерес певних олігархічних кланів. Ну, в цьому контексті Росія може тільки потирати руки від задоволення. Технологія гібридної війни в стилі Суркова знову запрацювала, – пояснює експерт.
Останньою у «проросійському» триптиху минулого тижня стала заява президента Зеленського про те, що нібито Росія перестала контролювати збройні сили на окупованій території, яка викликала не менше обурення у політичної спільноти і громадськості.
Коментуючи цю заяву Петро Порошенко підкреслив, що вона не має нічого спільного з дійсністю і виглядає, як спроба легітимізувати окупацію.
“Сьогодні ми почули дуже небезпечну заяву президента Зеленського – нібито Росія перестала контролювати збройні сили, які розташовані на окупованій території. Це абсолютно не відповідає дійсності! Звучить як запрошення Росії на Донбас, щоб легітимізувати окупацію. Я закликаю розвідку проінформувати керівництво держави про те, що на кожній посаді, починаючи з командира взводу, є кадрові офіцери збройних сил Російської Федерації.
Росія повністю контролює все, що відбувається на Донбасі: там ходить рубль, перебувають російські військові, роздають російські паспорти. Наголошую, що і відповідальність за смерть двох українських героїв і шістьох поранених несе РФ і наказ віддавали російські командири. Сподівався, що це не так, коли ми почули у інавгураційній промові президента заклик припиняти стріляти, а виявляється, він містив наказ нашим військам припинити стріляти у відповідь. Ми категорично цього не приймаємо! Наші Збройні Сили будуть захищати нашу рідну землю!”, – наголосив він.
Зрозуміло, що п’ятий президент, закликаючи «розвідку проінформувати керівництво держави», усвідомлює , що там усім все чудово відомо, але дипломатично пом’якшує свою заяву, сподіваючись на повернення до здорового державного глузду команди ЗЕ.
Проте інші коментатори не добирають висловів, називаючи заяви президента України щодо втрати Російською Федерацією контролю над бойовиками на Донбасі є здачею національних інтересів .
Зокрема про це в ефірі одного з телеканалів вказала політолог-міжнародник Софія Федина.
“Ми бачимо колабораціонізм та здачу національних інтересів України. На жаль тенденція є страшною. Президент не усвідомлює, або не хоче усвідомлювати, що московська федерація напала на нашу територію та контролює найманців. Там стоїть московське озброєння, московські війська. Тут не Москва має відновлювати контроль над найманцями, а вона має отримувати назад в повернення “200” сепаратистів які стріляють по українцям. Україна має відновлювати суверенітет над цими територіями”, – відзначила вона.
“Виходить президент передає повноваження Москві. Наскільки я знаю від своїх підопічних українська артилерія два рази просила запит, щоб їй дозволили відстрілюватись, та двічі отримали відмову. Якщо це підтвердиться, то начальник Генштабу є відповідальним за смерть наших бійців”, – зауважила Федина.
До речі Генштаб і керівництво ООС поспішили відхреститися від звинувачень у забороні відстрілюватися, коли останніми днями ЗСУ понесли важкі втрати внаслідок атаки важкої артилерії сепаратистів на наші позиції.
Проте інформація, яка надходить безпосередньо з фронту свідчить про зовсім інше.
Волонтерка Олена Ялова описала ці трагічні події на своїй сторінці у Фейсбук так:
Вночі, зі ствольної артилерії противника з території забудови, були обстріляні наші позиції. Пряме влучення в бліндаж. Двоє загиблих, 10 поранених і важко контужених. Так, я знаю, що ООС подало 7. Але ще трьох з контузіями відвезли в госпіталь.
Цю арту змалювали і на підході і на позиціях, де вони розгорталися. Дозвіл на вогонь не дали. Три рази спостерігали переміщення цих гармат в зоні ураження. Знали, що вони рано чи пізно по нам відпрацюють. Три рази цю батарею могли рознести на шматки. Вони явно порушували мінські угоди по зоні відведення.
Але з самого верху – заборона на відкриття вогню. Категорична заборона на рівні Києва. З погрозами всіх кар небесних.
Багато хто не знає, що від ствольної артилерії великого калібру, в переважній більшості випадків, захисту немає. 152 мм розносить бліндажі в три і більше накату, як будиночок із сірників. На “Зеніті”, під Донецьком, підземна станція РЛС все в бетоні. Витримала кілька прямих влучень, але тріснула стіна в бункері. Ще кілька влучень і наслідки могли бути найсумнішими.
Коли працює ствольна артилерія противника, люди просто сидять в бліндажах і моляться щоб не було прямого попадання. Пряме влучення – це гарантовані загиблі, поранені і важко контужений. Моляться і чекають, коли, у відповідь, почне працювати на придушення наша артилерія. Іншого не буває. Ще можна почати працювати по артилерії противника, коли вона переміщається на позиції. Але з Києва заборонили це робити.
От і все. Ось так це і працює. Якщо не стріляємо ми, вбивають нас. Але нинішній владі плювати. Там ніхто не служив, не воював, чи не ховав близьких. Для них війна – це щось віртуальне. Для нас – ні. Крім артилерії активізувалися снайпера противника. Мабуть їм вже розповіли, знають, що їм тепер можна все. Відстріл «укропів» як у тирі.
Залишається сподіватися , що відповідні органи розглянуть і розберуться в цій ситуації, надавши їй належну правову оцінку.
На думку ж віце – спікера ВР Ірини Геращенко Володимир Зеленський своїм закликом до РФ відновити контроль за найманцями зняв з Росії відповідальність за загибель двох і поранення вісьмох українських військових.
” Президент Зеленський сподівається , що російська сторона відновить свій контроль над підрозділами! Мова йде про контроль над окупаційними військами, і Зеленський сподівається, що РФ не піде геть, не забере свою зброю і техніку з української землі, не виведе своїх найманців , а… ВІДНОВИТЬ СВІЙ КОНТРОЛЬ НАД ПІДРОЗДІЛАМИ. Відкрию “таємницю”- в РФ є повний контроль над так званою “владою” так званих ОРДЛО, й 400 км українського кордону”, – обурюється нардеп.
За її словами, таким чином АП президента України у своєму офіційному повідомлення знімає відповідальність з РФ за вбивство українських солдатів, та сподівається, що РФ відновить свій контроль над незаконними бандформуваннями.
Вона також нагадала, що за два тижні президенства Зеленського загинуло вже 12 українських військовослужбовців.
Та все ж колабораціоністська риторика нової влади врешті потрапила на гачок правоохоронних органів. Позавчора Генеральна прокуратура України порушила три справи після резонансних заяв по Донбасу, про що у Фейсбук заявив генпрокурор Юрій Луценко.
“Сьогодні я особисто зареєстрував у ЄРДР резонансну справу. За фактом підготовки до фінансування тероризму, тобто дій вчинених з метою фінансового або матеріального забезпечення терористичної групи вчиненої за попередньою змовою групою осіб. Це для тих, хто вважає, що можна відновити торговельні відносини з терористичними організаціями, які захопили українське майно державне чи приватне, збирають податки, а ми з нею будемо торгувати, беручи на себе відповідальність за 4 мільярда боргів ОРДЛО по електроенергії і воді.
Ще одна справа за фактом підготовки до перешкоджання діяльності ВСУ та інших формувань. І ще одна справа за фактом державної зради. Це фактові справи. Хочу сказати всім реваншистам і капітулянтам, закон один для всіх”, – наголосив Луценко.
Знаючи гнучкість вітчизняної Феміди, преспектива результативного розгляду цих справ , звичайно ж, сумнівна. Хоча, це буде також залежати і від позиції суспільства. Зокрема, на найближчих виборах у парламент.
До речі, не забарилась і перша “міжнародна ластівка” у відповідь на безвідповідальну і провокаційну балаканину на межі державної зради. Вчора з’явилося повідомлення , що Франція офіційно підтримує зняття економічної блокади з Донбасу і слабку реакцію президента України Володимира Зеленського на паспортизацію Росією мешканців ОРДЛО.
“Франція завжди підтримувала обмін з населенням по інший бік лінії зіткнення. Всі ініціативи, спрямовані на відновлення миру на Донбасі, заслуговують підтримки”, – заявила посол Франції в Україні Ізабель Дюмон.
Також вона прокоментувала роздачу російських паспортів жителям ОРДЛО.
“Позиція Зеленського – не роздувати цю історію – правильне рішення, тому що ідея полягає в тому, щоб відкривати всі двері для мирного врегулювання, навіть якщо це складно, навіть якщо з іншого боку ви отримуєте подібні провокації.
Для Зеленського важливо поліпшити соціально-економічну ситуацію на Донбасі. Це те, про що він публічно говорив. Я багато разів бувала на Донбасі і розумію, що якщо ви хочете повернути території, то треба повернути і серця українців, що живуть на обох сторонах лінії розмежування”, – зазначила Дюмон.
В устах французської дипломатки це «рожево-ідеалістичне суфле» виглядає чудово. Але для ідіотів, які не бажають заглиблюватися в істину, чи лицемірів, яким ця картинка вигідна. На Заході дехто аж руки потирає в очікуванні фактичної капітуляції України перед російським агресором через легітимні кроки нової української влади.
Вони ж бо так стомилися від нашого конфлікту, не маючи змоги заробити більше з-за антиросійських санкцій. І так не хочеться псувати настрій дискомфортною інформацією про регулярну загибель українських бійців від зброї російських найманців.
А можлива втрата фактичного суверенітету України, за великим рахунком, їм до лампочки. Головне , щоб це виглядало красиво і зовні, якби демократично. Наприклад, як анексія Росією Криму…