Політична ціна рішення Конституційного Суду щодо законності указу президента Зеленського про розпуск парламенту росте з кожним днем. Чим більше часу спливає з дня інаугурації нового гаранта, тим «цікавіші» новини надходять зі штабу ЗЕ, які вже змушують чухати потилиці адептів «нового обличчя».
А в разі перенесення парламентських перегонів на інший термін, причин задуматися над своїм вибором в українців з’явиться очевидно немало. Бо лише зараз туманні обіцянки «весняного» Зеленського починають нарешті набувати реальних обрисів.
Реальність, яка проскакує у висловах і коментарях чільних представників президентської команди не обіцяє «вірянам» ЗЕ та й усій країні мало хорошого. Зокрема останніми днями суспільство сколихнуло повідомлення представника президента в Кабінеті міністрів Андрія Геруса про те, що Зеленський не обіцяв зниження комунальних тарифів під час передвиборчої кампанії , а просто про них жартував.
Володимир Зеленський ніколи на пряму не обіцяв зниження комунальних тарифів заявив експерт по тарифах в ефірі програми «Он воно як». «Зеленський напряму ніде не обіцяв зниження тарифів. Хоча він розуміє і всі це розуміють, що це є проблемою. Якщо ви подивитесь, що саме говорив Зеленський, то він говорив про те, що нам потрібно збільшувати видобуток газу, нам потрібно інвестувати. І коли ми перестанемо імпортувати газ, а станемо нетто-експортером, – а це можливо, – тоді ціна на газ у нас впаде на відсотків 20-30, а може і більше. Тому саме прямої обіцянки про зниження тарифів не давалось, щоб не виглядати популістично», – підкреслив Герус.
Водночас він сказав, що з 1 липня може відбутися певне зниження тарифів на газ, тому що там є прив’язка до ціни для промисловості і «Нафтогаз України» вже анонсував пониження цін для промисловості з 1 червня.
Представник президента також зауважив, що в Україні велика різниця між тарифом для промисловості та тарифами для населення. Але від того, по якій ціні отримує послуги бізнес, залежать кінцева ціна для населення.
«Якщо понизити тарифи для непобутового споживача (бізнесу – ред. 1News), то будуть тоді можливості понизити тарифи для населення, наприклад, на холодну воду. Адже 40% тарифу на холодну воду для населення складає тариф на електроенергію для водоканалів. Якщо ми говоримо про гарячу воду, то в ній електроенергія 5%, а десь 70% – це газ. Тому там ключове питання газу. Тобто якщо понизити тариф на газ, то гаряча вода також може стати дешевшою», – розповів представник Президента в Кабміні.
На запитання журналістів чи стоїть на порядку денному зараз питання зниження тарифів для населення, Герус відповів, що наразі є розуміння такої проблеми. «Зараз обговорюються можливості для зниження тарифів, але так, щоб ми зберегли співпрацю з Міжнародним валютним фондом, тому що ніякий дефолт не планується. Планується продовжувати співпрацю з МВФ», – додав він.
Журналісти навели пряму цитату ще кандидата у Президенти Володимира Зеленського, яку він сказав в програмі «Право на владу»: «Тарифи в Україні не мають бути вироком, а вирок має бути для тих, хто зробив такі тарифи». На це Герус відповів, що «Зеленський жартував про тарифи, що вони високі. Зеленський жартував і про Роттердам+, що це корупційна формула. Але прямих обіцянок він дійсно не давав».
«Звичайно люди навіть в напівнатяках хочуть бачити те, що вони хочуть….. Стратегія така, що потрібно працювати для того, аби доходи українців зростали, щоб питання тарифів відійшло», – зазначив він.
Після таких заяв шанси на зменшення постінавгураційної ейфорії мають збільшуватися. Бо суворі реалії потроху змушують електорат Зеленського по-новому дивитися на свого президента.
Проте винні у цьому, насамперед, самі виборці. Адже кандидат у гаранти в своїх зверненнях, блогах, постах і передвиборчій програмі був дуже обережний з висловлюваннями і формулюваннями, заграючи з різним електоратом і зачіпаючи чутливі моменти для жителів з усіх куточків країни.
Тому нині, коли очікування виборців «нового обличчя» починають не співпадати з реальними діями їхнього президента, їх накриває образа і розчарування. Звісно , що опоненти Зеленського ухопилися за можливість його розкритикувати і покепкувати зі сподівань виборців, сподіваючись на їх прозріння, але останні соціологічні заміри свідчать , що у команди ЗЕ продовжує залишатися потужний ядерний електорат.
До речі, у команді Зеленського до знімання «рожевих окулярів», схоже, готувалися заздалегідь. Вже наступного дня, коли премога у президентських перегонах стала очевидною, представник команди ЗЕ Олександр Данилюк вирішив одразу видати сувору правду в очі прихильникам: президент не знижує тарифи і не саджає людей – це не сфера його компетенції.
З першого разу до народу, так би мовити , «не дійшло». Тепер от Герус зробив наступну спробу.
Та не пройшло і дня , як шанований енергетичний експерт поспішив незграбно виправдатися за свої слова про «президентські жарти», запевняючи , що його неправильно зрозуміли.
«Хочу вибачитися за невдалу свою фразу про те, що «Зеленський жартував про зниження тарифів». Дається взнаки брак політичного досвіду, зокрема у спілкуванні із журналістами. Звичайно, тарифи це болюча тема, а тому погана тема для жартів або необачних коментарів», – заявив Герус на своїй сторінці у Facebook.
Насправді, за його словами, президент Зеленський вже двічі скликав нараду щодо можливості пониження тарифів для населення. «Але це має відбуватися не спричинивши девальвації, додаткової інфляції чи економічної кризи. Робота над цим триває. Для деяких змін потрібен працездатний парламент та нові закони», – пояснив він.
До речі, експерти звернули увагу, що інформація про « тарифні» наради у Зеленського з’явилася раптом лише у «виправдальному» тексті Геруса. Раніше про це ніхто зі штабу ЗЕ не заявляв.
Загалом Герус зазначив, що з цього приводу у них має бути комплексний план, який складається із:
зниження тарифів там, де це можна зробити без негативних побічних ефектів;
демонополізації енергетичних ринків. (Герус сподівається, що і Антимонопольний комітет таки повноцінно запрацює);
збільшення видобутку газу та залучення для цього іноземних інвесторів. Відмова від імпортного газу дасть можливість знизити ціну газу на 20%-30%;
перегляд правил надання субсидій, оскільки є розуміння, що деякі категорії населення позбавлені субсидій несправедливо. Щоб мати у бюджеті гроші на субсидії, деяких олігархів доведеться позбавити податкових пільг та преференцій;
енергоефективність, термомодернізація житлового фонду. Менше споживання – менша платіжка;
ріст доходів населення, що буде зменшувати гостроту тарифного питання для домогосподарств.
Окрім того, важливим, на його думку, є стримування зростання тарифів і така робота є як публічною, так і непублічною. Зокрема, нещодавно з’явилася інформація, що регулятор розглядав можливість підняти для населення тарифи з 1 липня на газ на 10%-15%, та на електроенергію на 150%», – повідомив представник Президента в Кабміні.
Герус додав, що думка була, що таке не можна робити, не маючи довіри та розуміння суспільства. Перед цим потрібно продемонструвати українцям тверді та справедливі дії регуляторів відносно енергетичних монополій, а також показати, що за розкрадання тарифних коштів наступає відповідальність. «Наскільки я розумію, наша думка була врахована», – додав він.
Тобто головною думкою «від Геруса» є те, що перспектива впливу політичної команди Зеленського на зниження тарифів є можливою, але у довгостроковій перспективі.
Водночас, багато хто з експертів вважають, що президент не маючи прямої «кнопки» для вирішення цієх проблеми, має опосередковані можливості, зокрема через свої важелі впливу на НКРЕКП.
Варто зазначити, що політтехнологи вдало підчепили на гачок довірливого виборців, скориставшись їх найбільшими очікуваннями. Адже за даними Київського міжнародного інституту соціології, опублікованими напередодні президентських виборів, від президента України, обраного на виборах 2019, українці, в першу чергу, очікували зниження комунальних тарифів (39,1) , зняття недоторканості з депутатів, суддів, президента – 35,5%; та боротьби з корупцією (35,5)..
Щодо передвиборчої програму ще кандидата Володимира Зеленського, то тут слово “тарифи” зустрічається лише раз у такому формулюванні:
“Усі роки влада штучно створювала ситуацію, за якої чесно вести бізнес в Україні для підприємця було практично неможливо. Тому ми запровадимо одноразову “нульову декларацію” для бізнесу. Кожен бізнесмен за 5% зможе задекларувати та легалізувати свої доходи. Отримані кошти підуть на зменшення тарифного навантаження для малозабезпечених. Пройшовши “економічне чистилище”, кожен отримає шанс у подальшому чесно вести бізнес у країні”.
Тобто у програмі конкретної обіцянки знизити тарифи немає – тодішній кандидат згадує про можливе зниження цін лише для малозабезпеченого населення.
У ході своєї виборчої кампанії Зеленський випускав спеціальні ролики, в яких разом із експертами з різних сфер пояснював виборцям державні теми простою мовою. Один із таких роликів був присвячений і тарифам на комунальні послуги. В ньому експерти з енергетики та ЖКГ, серед яких і Андрій Герус, окреслюють ситуацію на енергетичному ринку та пояснюють чому українці платять такі високі ціни за комуналку і як це можна змінити.
Зеленський же там обурюється монополіями та діючими тарифами, однак не обіцяє прямим текстом знизити оплату на будь-який із видів послуг.
Щодо найбільших передвиборчих інтерв’ю Володимира Зеленського для “Української правди”, “РБК-Україна” та програми “В гостях у Гордона”, то в них теж і не звучало жодної обіцянки про зниження тарифів.
Лише в одному відео з передвиборчого штабу Зеленського є момент, де Андрій Герус запевняє, що з 1 травня 2019 року ціну на газ можна знизити на 11%. Хоча, знову ж таки, конкретної обіцянки, що тариф буде знижений Герус не давав.
Тобто була використана хитра маніпуляція свідомістю виборця з розмовами про несправедливість і злочинність тарифів з тим, що виборець для себе почув найочікуваніше. За що і поплатився…
І якби зараз не обігрували цю тему «пояснювальники» з команди ЗЕ цинічність їх передвиборчого підступу – очевидна.
Зокрема, директор АМС, політолог Віталія Бали, охарактеризував цю ситуацію на своїй сторінці у Фесбук так:
1. Зрозуміло, що Герус сказав не просто дурницю, хоча зараз хоче це представити саме так.
2. Напевно таки там у Зе жартували з приводу тарифів і говорили, як вони “зробили всіх “, бо повірили і проголосували.
3. Але, за такі заяви, представник президента у Кабміні має сам писати заяву про звільнення.
Ще розлогіше з цього приводу і не тільки висловився в ефірі одного з телеканалів лідер Радикальної партії Олег Ляшко.
Нам треба не вибачення від Зеленського за жарти про високі тарифи, а указ президента про скасування рішення уряду підвищити ціну на газ і перегляд умов співпраці з МВФ, – заявив нардеп.
У партії Зеленського ідеологія – лібертаріанство. Простими словами це означає: за все плати – медицина платна, освіта платна, всі пільги скасовують. Людина людині – вовк і держава повністю відмовляється від соціальних функції, – наголосив він.
Нам не треба вільного ринку. На ньому ми завжди програємо. Нам треба справедливий ринок, де українців не будуть використовувати як дешеву робочу силу, а країну – як сировинну колонію.
Ми чуємо від Зеленського заяви про що завгодно, крім одного: як українцям вижити?, – підсумував Ляшко.
Зараз вже очевидно: масштабні необґрунтовані обіцянки політиків про зниження тарифів призвели до того, що українці автоматично почали приміряти їх на всіх кандидатів, в тому числі й на тих, хто вже прийшов до влади.
Водночас, Володимир Зеленський, намагаючись підкорити якомога ширший електорат абстрактними словами і обіцянками у красивій обгортці, сам собі зробив ведмежу послугу. Тепер кожна верства населення, кожен регіон бачить його по-своєму і вимагає від нього виконання своїх сподівань.
Отже ця комунально – тарифна історія має навчити передусім виборців тому, що необхідно уважно читати передвиборчі програми, чітко аналізувати заяви і слова кандидата і не домальовувати своїм обранцям того, чого в них насправді немає і ніколи не було.
Тепер на українців чекає ще один надважливий іспит на усвідомлення політичної реальності. Адже скоро парламентські вибори, а з ними – нові популістичні обіцянки і рожеві політичні мрії.