НЕК “Укренерго” попередило українців про ймовірність виникнення надзвичайної ситуації в енергосистемі і в ситуації, що склалася, можливість застосовування графіків аварійного відключення споживачам електроенергії.
В своєму повідомленні прес-служба Національної енергетичної компанії “Укренерго” попереджає про ризик виникнення надзвичайної ситуації в енергосистемі.
“В енергосистемі склалася загрозлива ситуація із забезпеченням балансу виробництва та споживання електроенергії. За останні два тижні в Україні зафіксовано рекордні показники температури повітря, при чому пік споживання потужності склав 17935 МВт”, – інформують в повідомленні.
Водночас відзначено, що для забезпечення балансу в енергосистемі при підвищенні температури повітря і піковому споживанні необхідні відповідні резервні маневрові потужності, зокрема, блоки ТЕС, забезпечені паливом.
“У поточних умовах енергосистема України працює з відсутніми нормативними резервами потужності на енергоблоках ТЕС генеруючих компаній. Зараз поза резерву через відсутність вугілля знаходяться 7 блоків ТЕС (3 – ДТЕК і 4 -” Центренерго “) сумарною встановленою потужністю 2857 МВт. За 10 днів спеки запаси вугілля на складах ТЕС зменшилися майже на 10% “, – пояснюють в державній компанії.
В повідомленні підкреслюється, що ситуація ускладнюється виведенням у режим аварійного ремонту ще 8 блоків ТЕС (6 – “Центренерго”, 1 – “Донбасенерго” і 1 – “ДТЕК Енерго”) потужністю 2320 МВт.
“При подальшому підвищенні температури, збереженні тенденції виведення блоків ТЕС в аварійний ремонт та відсутності палива на теплових станціях в енергосистемі складеться надзвичайна ситуація. Це означає, що в” Укренерго “не залишиться інструментів для забезпечення покриття максимальних навантажень в енергосистемі. В таких випадках” Укренерго “може застосовувати графіки аварійного відключення для забезпечення цілісності енергосистеми”, – заявляють енергетики.
Також відзначено , що для вирішення цієї проблеми необхідно прискорити виведення з ремонту Трипільської, Зміївської ТЕС “Центренерго” і Слов’янської ТЕС “Донбасенерго”, або ж включення в роботу газомазутних блоків ТЕС. А для подальшої надійної роботи енергосистеми необхідно забезпечити стабільні поставки вугілля, зокрема на Криворізьку і Луганську ТЕС “ДТЕК Енерго”.
Відповідне звернення з цього приводу “Укренерго” вже надіслала до РНБО . У компанії підкреслюють, що від оперативності прийняття рішення та його виконання залежить операційна безпека енергосистеми України.
Нагадаємо, що нещодавно секретар РНБО Олександр Данилюк заявив, що допускає запуск ринку електроенергії з 1 липня.
Як відомо, на 1 липня 2019 року в Україні заплановано запуск нового моделі ринку е / е. У цьому форматі єдиний покупець і продавець е / е – ДП “Енергоринок” – ліквідується. Вводяться двосторонні договори між виробниками та постачальниками / споживачами, біржі – ринок “на добу вперед” і внутрісуточних ринок, а також балансуючий ринок, на якому буде розраховуватися вартість небалансів (різниці між прогнозним і фактичним споживанням).
Главою профільного Комітету ВР Олександром Домбровським народним депутатом Левом Підлісецьким 22 травня 2019 року зареєстрували законопроект №10318 про перенесення запуску нового оптового ринку е / е на три місяці – з 1 липня на 1 жовтня поточного року. Проект пропонує внести до перехідних положень закону “Про ринок е / е” і перенести дату запуску нових сегментів оптового ринку е / е на 1 жовтня.
Разом з тим нардепи Олексій Рябчин і Юрій Чижмарь 23 травня зареєстрували законопроект про перенесення запуску енергоринку на 9 місяців.
Проте комітет Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки на засіданнях 28 травня і 30 травня через відсутність кворуму не зміг розглянути законопроекти про перенесення запуску нового ринку електроенергії на три місяці.