Винесений нещодавно італійським судом вирок українському нацгвардійцю Віталію Марківу, обігнав порушення всіх норм права і логіки судового процесу подібного за духом і обставинами суду над Олегом Сенцовим у Росії. 12 липня його засудили до 24 років ув’язнення за “вбивство” італійського репортера Андреа Роккеллі у Слов’янську у 2014 році.
Цю в думку висловив в ефірі одного з телеканалів: експерт Міжнародного інституту демократій Євген Дикий.
“Процес над Сенцовим – це було судилище. Але судилище над Марківим значно більше порушує взагалі всі норми права і всю логіку судового процесу, ніж навіть процес над Сенцовим. На процесі Сенцова було сфабриковано докази, але теоретично, якби Сенцов дійсно робив те, що йому інкримінували, то він був би злочинцем. Інша річ, що реально його вина не була абсолютно нормально доведена і так далі.
А тут абсурд повний. Справа в тому, що фактично людину звинуватили в тому, що якась інша людина випадково загинула під час ведення бойових дій. Більшого абсурду з точки зору взагалі будь-якого комбатанта чи будь-якого воєнкора просто не можна собі уявити…”, – заявив він.
При цьому він підкреслив, що у разі , коли людина їде на війну як кореспондент, вона водночас поділяє всі ризики тієї сторони, з якого боку вона знімає.
“І вбивством кореспондента вважаються два моменти: або людину затримали і розстріляли, або його “завалив” снайпер, який при цьому бачив, що це людина не у формі, не зі зброєю, а з камерою. Тому те, в чому звинуватили Марківа, від самої постановки звинувачення – це суперечило всій практиці взагалі розгляду справ по військових злочинах, яка до цього була. Тобто людину фактично звинуватили у вбивстві за просто участь у бойових діях на території своєї держави”, – резюмував Євген Дикий.
Нагадаємо, що Віталій Марків з дитинства живе в Італії, куди переїхала його мама. Отримав італійське громадянство, хоча українського не позбувся. У 2013-у, коли почалися події на Майдані, повернувся в Україну. А з початком війни пішов добровольцем на фронт.
У липні 2017-го він разом зі своєю дружиною Діаною Марків вилетів до своїх родичів в Італії, де був і заарештований карабінерами в аеропорту Болон’ї. З того часу боєць Національної гвардії України Віталій Марків знаходиться за гратами, ставши заручником політичних ігрищ пропутінських маріонеток в цій південній країні, за звинуваченням в убивстві фотокореспондента Андреа Роккеллі, який загинув під час обстрілу українськими армійцями позицій сепаратистів. До того ж італійські правоохоронці звинуватили Марківа у тому, що він буцімто був учасником незаконних військових формувань.
Італійський адвокат Віталія Марківа Раффаеле Делла Валле, який за дивним збігом у минулому був депутатом італійського парламенту від Forza Italia Сільвіо Берлусконі, відомого друга Путіна, вказує, що сторона обвинувачення наполягає на приналежності Марківа до гвардії, яка не є регулярною, де був капітаном. І начебто саме він і дав наказ стріляти, спричинивши загибель Андреа Роккеллі, спрямувавши постріли в його напрямку з численних видів вогнепальної зброї.
На що один з учасників журналістського розслідування з цього приводу Сергій Скоробагатько заявив, що це абсолютна брехня, бо є військовий квиток Віталія, який свідчить, що він був бійцем батальйону Національної гвардії, який сьогодні носить ім’я генерала Кульчицького. Цей підрозділ навесні 2014-го і зайняв позиції на горі Карачун.
Війна на Донбасі привернула увагу журналістів з усього світу, – продовжив розповідати Сергій. Більшість опинилася на контрольованій Україною території, та були й такі, що подалися на інший бік, серед яких опинився і Андреа Роккеллі. І є момент загибелі італійця, знятий на його камеру. Він знаходиться на позиціях терористів в моменті бою, коли ті ведуть вогонь. При цьому на Роккеллі не було жодних опізнавальних знаків, що він журналіст. Тобто абсолютно незрозуміло за якими ознаками італійські судді кваліфікують загибель Роккеллі, як вбивство журналіста. Адже італієць свідомо наразив себе на ризик, опинившись на полі бою в одному окопі з представниками незаконних збройних формувань, без жодних опізнавальних знаків.
І чи міг мати до його загибелі будь-яке відношення Віталій Марків? Місце загибелі Роккеллі – неподалік від залізничного переїзду. Видно гору Карачун, на якій був підрозділ Віталія. Проте вона досить далеко – 1850 метрів. Переїзд був заблокований товарними вагонами, тож візуального контакту не було. До того ж, позиція Віталія Марків була націлена геть в інший бік.
Стріляти з іншого озброєння Марків не міг, не міг і коригувати вогонь артилерії, як це намагалося зобразити обвинувачення в Італії. То хто ж тоді винен у загибелі Роккеллі? Можливо, інший український підрозділ. А можливо, і це вірогідніше, самі проросійські бойовики, – припускає Скоробагатько.
Тенденційність італійського правосуддя журналіст пояснює тим ,що в результаті останніх виборів більшість у парламенті Італії отримали “євроскептики” – так звані друзі Путіна. Серед них і партія колишнього прем’єр-міністра Сільвіо Берлусконі Forza Italia, до якої, належить і нинішній адвокат Віталія Марків, Раффаеле Делла Валле.
Ще один дивний момент – пан Делла Валле категорично не захотів з нами спілкуватися. Дружина Марків відмовила нам у можливості задати декілька питань напряму самому Віталію. Попри те, що вона щотижня з ним спілкується в телефонному режимі. Відмова пояснюється забороною того ж адвоката. Наші джерела стверджують: позиція захисту останнім часом змінилася – адвокати начебто розглядають можливість певної угоди з обвинуваченням. Але чи не стануть результатами цього компромісу свідчення підозрюваного проти інших підрозділів українського війська. Справа Марківа – однозначно продовження гібридної війни. Тепер у Європі.
А за словами нардепа Володимира Ар’єва, протягом останніх днів з’явилися нові факти, які свідчать про те, що італійські політики та правоохоронці організували переслідування Марківа спеціально в угоду росіянам.
Підозри у цьому підтверджує й інший народний депутат Антон Антонищак. Насправді у мене це враження склалося ще півроку тому, – каже він. – Коли я літав в Італію, і мене допитували в якості свідка захисту, я привіз з собою 13 нормативно-правових документів, перекладених італійською мовою, які повністю нівелювали їхні безглузді звинувачення. І в мене склалося враження, і це враження зараз посилилися, зокрема, публікаціями в італійській преси у двох провідних видань, нерозуміння ситуації. Вони напряму говорять, що у нас профашистський режим, пробандерівський режим, що у нас громадянська війна. Що ті люди, які воюють, російські найманці, війська РФ регулярні, найманці, які воюють на тій стороні, – що вони, виявляється, визволять свій край. Це напряму втручання у внутрішні інтереси української держави.
Цікаво, що навіть прокурор у справі Віталія Марківа, заявив про своє здивування таким суворим вироком суду.
Відомо , що цей прокурор, Андреа Дзанончеллі у травні просив суд дати Марківу 17 років ув’язнення, попри те, що кримінальний кодекс передбачає 24 роки позбавлення волі.
Прокурор мотивував своє рішення пом’якшувальними обставинами – Марків не мав судимості, і мав хорошу поведінку під час процесу.
Натомість суд відкинув пом’якшувальні обставини і визнав, що Марків відігравав провідну роль в убивстві італійського репортера.
Віталій вирок не коментував, а після його оголошення вигукнув: “Слава Україні”, на що близько сотня українців, присутня в залі суду, відповіла: “Героям слава”.
Коли Марківа вивели з зали суду, до нього пропустити його матір Оксану Максимчук. Після розмови з сином вона заявила, що він тримається бадьоро і налаштований на оскарження справи.
За словами Максимчук, італійське правосуддя “показало своє обличчя” і довело, що “не зацікавлене знайти правду”, а судді, за її словами, продемонстрували неспроможність розібратися в тому, що сталося насправді.
Досить несподіваною була й поведінка адвоката Марківа Раффаеле Делла Валле, якому стало настільки зле на засіданні, що до нього приїхала “швидка”. Після надання допомоги він заявив, що це для нього вердикт, щоб емігрувати з Італії. Захисник наголосив, що не згоден із рішенням, назвав його нелогічним і наголосив, що адвокати будуть звертатися в апеляційний суд.
Він висловив сподівання, що на апеляції в справі буде інший, “компетентніший суддя”.
“Вердикт суду присяжних у Павії є політичним і викликає зневіру в італійському правосудді. Без надії, я таки продовжуючи йти далі. Готуємо апеляцію на несправедливе рішення суду. Якби на місці Віталія був американський чи російський солдат, він був би виправданим. Це вперше в Італії, коли засудили іноземного солдата, який воював за кордоном”, – сказав Раффаелле Делла Валле.
Отже не все так однозначно з друзями і ворогами у справі Марківа в Італії. І врешті, навіть при програші у апеляції, залишається можливість її розгляду в Європейському суді з прав людини.