Ввечері в суботу, 20 липня, в Оперному театрі Одеси оголосили переможців 10-го Одеського кінофестивалю в номінаціях міжнародної конкурсної програми.
Гран-прі
Володарями Гран-прі ОМКФ цього року стали одразу два фільми: “Додому”Нарімана Алієва і “А потім ми танцювали” грузинського режисера Левана Акіна.
За регламентом конкурсу, переможців у цій категорії обирають шляхом глядацького голосування.
“Додому” розповідає історію кримського татарина Мустафи, в якого внаслідок військових дій на сході України помирає старший син. Мустафа вирішує поховати його на батьківщині в Криму, і разом із молодшим сином “вирушає у подорож, яка залишить глибокий слід на їхніх стосунках”.
“Додому” вперше представили на 72-му Каннському кінофестивалі, де його зустрічали гучними оплесками.
Ще один володар Гран-прі ОМКФ – стрічка “А потім ми танцювали” Левана Акіна. Ось як сюжет фільму описують його автори:
“Гендерно- консервативне середовище традиційних грузинських танців задає тло історії про Мераба – настирливого молодого танцівника, який відчайдушно намагається вирватися з посередності та бідності навколо себе. Пройшовши низку суворих проб, він покладає своє життя на здобуття місця в престижному Національному балеті Грузії”.
“Включення до трупи іншого танцівника – Іраклі – загрожує всім Мерабовим здобуткам. Іраклі – його повна протилежність: він танцює невимушено і дуже впевнено. У своїх намаганнях досягнути величі Мераб вирішує порушити правила і ризикнути всім, що має”, – йдеться в описі стрічки.
“А потім ми танцювали” так само є переможцем в категорії “Найкращий фільм”. На відміну від попередньої номінації, призера в ній визначало міжнародне журі.
А от лауреатом ОМКФ в номінації “Найкраща режисура” став режисер Алехандро Лендіс: члени журі відзначили його роботу над фільмом “Монос”.
Українське кіно
Трохи раніше у суботу організатори ОМКФ також оприлюднили список переможців в національному конкурсі кінофестивалю.
Лауреатом в номінації “Найкращий український повнометражний фільм” стала стрічка “Тато – мамин брат” режисера Вадима Ількова, якого також визнали переможцем в категорії “Найкраща режисерська робота”.
У центрі сюжету – історія богемного співака та художника, який стає “батьком” своєї п’ятирічної племінниці, коли здоров’я її мами сильно погіршується.
Несподівано для себе головний герой опиняється в ситуації, “коли йому доводиться балансувати між казками на ніч та провокативним мистецтвом, дитячими іграми і бурхливим нічним життям”, розповідають автори фільму.
Ще один призер національного конкурсу ОМКФ – трагікомедія українського режисера Антоніо Лукіча “Мої думки тихі”.
Фільм виграв Приз глядацьких симпатій і Диплом Міжнародної федерації кінопреси FIPRESCI як найкращий повнометражний фільм.
Головний герой стрічки Лукіча – молодий звукорежисер, який після серії невдач в роботі та особистому житті отримує шанс почати все спочатку.
Йому дають незвичне завдання – записати голоси закарпатських тварин: хлопець сподівається, що цей проект стане його шансом залишити “незручну Україну” і вирушити в “привабливу Канаду”.
Втім, у подорож він відправляється не один, а разом з мамою, і “все виявляється набагато складніше”, кажуть автори фільму.
За словами Антоніо Лукіча, “Мої думки тихі” – фільм заснований на реальних подіях.
Одну з головних ролей у фільмі зіграла Ірма Вітовська – саме її журі ОМКФ визнало переможцем в номінації “Найкраща акторська робота” серед українських фільмів.
Раніше “Мої думки тихі” отримала спеціальну нагороду журі міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах у секції “На Схід від Заходу”.
Одеський кінофестиваль цього року проходив з 12 по 20 липня. За цей час глядачі змогли побачити близько 100 фільмів з 40 країн світу.
Спеціальними госятми ОМКФ були, зокрема, французька акторка Катрін Деньов, яка отримала статуетку “Золотий Дюк” за внесок у кіномистецтво, і Роуз Макгавен – в Україні вона найбільш відома за роллю в серіалі “Всі жінки відьми”.